Чи можливе існування привидів? Біблійний погляд

Моторошні історії  про середньовічний замок з привидами, блукаючими душами заманюють туристів  і всіх любителів жахастиків. 

Легенди про привидів, згадки про  контакт з душами померлих родичів, все незрозуміле і невідоме захоплює і цікавить. 

Давні легенди та моторошні історії почали оживати завдяки масовій культурі. Привиди стали  головними героями книжок та фільмів.

Очевидно, що  питання про існування привидів  неодноразово з’являлося.

В широкому розумінні привидом вважають людську душу, яка через певні обставини залишилась на землі й час від часу з’являється людям.

У давньогрецькій міфології померлі, які перебувають в Аїді уявлялися як напівпрозорі тіні. Це уявлення проходить  майже по всіх культурах і має відображення у фольклорі різних народів. 

Враховуючи, що привидом вважають душу померлої людини, то цікаво дізнатись  християнське бачення цього феномену  і знайти згадки про це у Біблії.

Якщо розглядати існування привида, як людську душу після смерті, саме такі уявлення зустрічаємо найчастіше, то  у Святому Писанні є відповіді на ці питання. Тут важливо  зрозуміти, яке походження має людська душа.

Згадаймо  створення людини  - Господь Бог люди́ну з пороху зе́много.

«І дихання життя вдихнув у ніздрі її, — і стала люди́на живою душею (Бут 1:12).

Отож, бачимо людська душа має божественне походження, і людина це поєднання духовного (душа) і земного (тіло).

Згадка про можливе існування привидів надзвичайно давня.

Знаходимо її навіть у Євангелії від Марка:

«А вони, як побачили, що йде Він по морю, подумали, що то примара, та й стали кричати, бо Його всі побачили та налякались. А Він зараз до них обізвався й сказав їм: Будьте смілі, це Я, не лякайтесь!» (Мк. 6:49-50). 

Слово «примара» є синонімом  слова «привид». Отож, апостоли думали, що побачили привида, який йде по воді. Це був плід їхньої уяви, насправді ніякого привида не було.

Відповідь на питання - що ж відбувається з людською душею після смерті, і чи може вона залишатись на землі та з’являтись своїм родичам, чи іншим людям  знаходимо в  Євангелії від Матвія в притчі про багача і Лазаря.

Коли багач після смерті терпів муки за своє неблагочестиве життя. Він просився з’явитись своїм друзям і родичам, щоб попередити їх, але отримав  категоричну відмову:

«А крім того всього, поміж нами та вами велика безодня поставлена, так що ті, що хочуть, переходити не можуть ізвідси до вас, ані не переходять ізвідти до нас.» (Лк. 16:26-28).

За християнським вченням людська душа повинна повернутись до Господа на небеса (рай):

«Та ось сталось, що вбогий умер, і на Авраамове лоно віднесли його Анголи» (Лк. 16:22).

«Лоно Авраамове» в Біблії це рай.

Отож, людська душа перебуває в небесних оселях очікуючи Страшного суду і вічного життя:

«Призначено людям один раз померти, а потім суд»  «Бо мусимо всі ми з'явитися перед судовим престолом Христовим, щоб кожен прийняв згідно з тим, що в тілі робив він, чи добре, чи лихе.» (2 Кор. 5:10).

Отож, бачимо, що неможливо залишатися на землі у формі привида.

Але звідки беруться згадки про них?

Пам’ятаємо, що  Бог створив духовний світ – ангелів  безтілесних добрих духів, які виконують Його волю, але частина ангелів  виступили проти Бога, і стали злими демонами.

Православна і католицька церкви вчать, що злі духи можуть являтися людям у певній сутності.

Вони іноді прикидаються слугами правди. Їм притаманна здатність дуже швидко або й миттєво переміщуватися в просторі, ігноруючи будь-які матеріальні перепони.

Разом з тим, вони мають здатність впливати на матеріальний світ.

Якщо те, що ми називаємо привидом не є душею людини, а якась інша духовна сутність то можна вважати це проявом демонічних сил:

«І не дивно, бо сам сатана прикидається ангелом світла!» (2 Кор. 11:14-15).

Історія церков багата на згадки про те, що демони видавали себе за добрих ангелів, щоб спокусити  великих подвижників благочестя.

Тому,  видавати себе за душу померлої людини є цілком можливим для залякування людини, аби посіяти в людській душі страх, паніку та сумніви. 

З християнського погляду, привидів, як душ померлих на землі бути не може, а будь-яка інша сутність, схожа на привидів, це прояв злих духів.

Тому сеанси спіритизму та медіуми, якщо вони не шарлатани не можуть спілкуватися із душами померлих, а скоріш це загравання з нечистими духами, яке до нічого хорошого не приводить.


21.10.2024 Роман Тадра 859
04.12.2024
Олег Головенський

У США як справжня інформаційна бомба «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу».   

170
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

938
29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

853
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1315
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2714
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1500

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

796

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

854

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1746

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1743
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

466
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

531
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18445
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7561
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3734
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1137
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10854
30.11.2024

На фестивалі можна придбати книги та особисто поспілкуватись з авторами.

519
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

411
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

594
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

519