Чи існують пророчі сни? Біблійне трактування

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там.

У давньогрецькій міфології вважалося, що сновидіння посилаються людям Морфеєм - богом сну і мають надприродне походження. Завжди знаходились особи котрі намагались розгадати сновидіння або інтерпретувати його. Іноді можна натрапити на дешевеньке видання  «сонників», в яких були зібрані підказки, як розгадати сон і що він означає.

Сучасні уявлення про сон утворилися в другій половині XX ст. завдяки появі способів реєстрації біоелектричної активності – енцефалограми. Сон є важливим компонентом людського життя.

Сон – це стан розуму і тіла, котрий природно повторюється і відзначається зміненою свідомістю. Особливий період сну, коли людина сприймає певну спроєктовану мозком реальність,   називається сновидінням. Природа сну досліджена та описана в багатьох наукових працях, зокрема такими відомими психоаналітиками як Фройд та Юнг.

В аврамістичних релігіях Бог використовує сон у певних цілях. Першу згадку про сон у Біблії ми знаходимо в книзі Буття, де описується створення Єви:

«І вчинив Господь Бог, що на Адама спав міцний сон, і заснув він. І Він узяв одне з ребер його, і тілом закрив його місце. (Бут 2:21).

Загалом у Біблії є багато згадок про сон, де він часто зображається як Божий дар і дається людині для відпочинку і відновлення сил:

«Коли ляжеш, не будеш боятися; коли ти ляжеш, твій сон буде солодким» (Приповістей 3:24); «У мирі я ляжу і засну, бо Ти один, Господи, дай мені жити в безпеці» (Псалом 4:8).

Інколи у розв'язанні певних проблем чи питань ми чекаємо ранку, так би мовити, «на свіжу голову» або як каже прислів’я:

«Ранок покаже, що вечір не скаже»: «Благословляю Господа, що дає мені раду, і вночі моє серце навчає мене» (Пс. 16:7).

У Старому Завіті зустрічаємо багато згадок, коли Бог говорив до людей у снах: 

«І прийшов Бог до Лавана арамеянина в нічнім сні, та й до нього сказав: Стережися, щоб ти не говорив з Яковом ані доброго, ані злого» (Бут.31:24); «з'явився Господь до Соломона в нічному сні. І Бог сказав: Проси, що Я маю дати тобі!» (1 Цар.3:5).

Отож, у Старому Завіті ми знаходимо багато згадок про пророчі сни, які були послані Богом. Достатньо пригадати сон Йосипа, одного з дванадцяти синів патріарха Якова, якому снилося, що він з батьком в полі жне пшеницю: сніп Йосипа стояв рівно, а снопи батька і братів оточили його і вклонилися йому.

Цей сон точно виконався: невдовзі Йосип, проданий братами в Єгипет, зробився правителем Єгипту і батько та брати його, які приїхали в Єгипет повинні були кланятися йому і шанувати його.

Так само збувся пророчий сон фараона, що панував в Єгипті (Бут.37:5). У книзі пророка Даниїла ми знаходимо таку згадку:

«Бачив Даниїл сон та пророцьке видіння голови своєї на своєму ложі. Того часу записав він сон, сказавши з нього головне (Дан.7:1).

Ісус Христос уникнув смерті завдяки віщому сну, який приснився Йосипові:

«Як вони ж відійшли, ось Ангол Господній з'явивсь у сні Йосипові та й сказав: Уставай, візьми Дитятко та матір Його, і втікай до Єгипту, і там зоставайся, аж поки скажу тобі, бо Дитятка шукатиме Ірод, щоб Його погубити» (Мт2:13).

На прикладі Старого Завіту ми бачимо згадки пророчих снів, але ці сни снилися людям, які мали відношення пряме або опосередковане до родоводу Ісуса Христа, були богонатхненними чи пророками. Пояснення цього знаходимо в апостола Петра:

«Бо пророцтва ніколи не було з волі людської, а звіщали його святі Божі мужі, проваджені Духом Святим» (2 Петра 1:21).

Православна та Католицька церкви радять з обережністю ставитись до сновидінь, і не довіряти всьому, що побачили. Адже сни нам може навіювати й диявол для того, щоб спокусити людину та звести з праведного шляху.

Малоймовірно, що зараз може наснитися пророчий сон, як у старозавітні часи, бо людина повинна бути на високому духовному рівні.

Хоча багатьом сняться померлі родичі та кожен по-різному трактує такі сни. Здебільшого Церква радить посилити молитву за такого родича і намагатись не трактувати такі сни. Феофан Затворник дає пораду:

«Ви питаєте, чи можна вірити снам? Краще не вірити, тому що ворог і вдень багато пустого навіює в голову, а уві сні це йому ще зручніше. Якщо якісь сни збуваються, то дякуйте Богові за милість, за приємні та повчальні сни дякуйте.»

Симеон Новий Богослов пише:

«Чим душа зайнята і про що говорить наяву, про те мріє або філософствує вона й уві сні: проводить весь день в турботах про справи людські, про них же метушиться вона і в сновидіннях; якщо ж вона увесь час повчається в речах божественних і небесних, то і під час сну вона входить в них же і примудряється видіннями.»

У будь-якому випадку потрібно виважено ставитись до снів, і для цього нам може допомогти правило ченців з Афону: «Не приймай і відкидай».


07.01.2025 Роман Тадра 1365
30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

488
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

524
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

897
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1941
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3467
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2362 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

732

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

633

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

606

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

618
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10264
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1105
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5163
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

916
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2718
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1120
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

303
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

632
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

547
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

606
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

953 2