Багато спати, як і мало, шкодить здоров'ю

Ми всі знаємо, що недосипання шкідливе для нашого здоров'я, підвищуючи ризик серцевих захворювань та інсульту, не кажучи вже про нашу чортову дратівливість. Але нове дослідження показало, що і пересипання також може мати негативні наслідки для здоров'я і навіть спричинити ранню смерть.


Сон всього лиш на дві години більше рекомендованих шести-восьми годин на добу несе збільшення ризику інсульту або серцевої недостатності до 41 відсотка, вважають дослідники, чия стаття з'явилася у European Heart Journal.

Навіть на годину довший сон — від восьми до дев'яти годин на добу — збільшує цей ризик на п'ять відсотків, а від дев'яти до десяти годин на добу — вже на 17 відсотків.


Ризик смерті або серйозного серцево-судинного випадку (смуга 95% вірогідності) залежно від тривалості сну (за “Association of estimated sleep duration and naps with mortality and cardiovascular events: a study of 116,632 people from 21 countries”, by Chuangshi Wang et al. European Heart Journal)


У дослідженні проаналізували залежність від тривалості сну випадків серцево-судинних захворювань, інсульту і смерті у 116 тисяч осіб з 21 країни за вісім років.

Команда, очолювана Чуанші Ван, аспіранткою Університету МакMастера і Пекінського об'єднаного медичного коледжу в Китаї, виявила, що аматори денного сну теж ризикують.

"Денний сон пов'язаний з підвищеним ризиком основних серцево-судинних випадків і смертей для тих, хто спить більше шести годин вночі, але не для тих, хто спить менше", – вказала Ван.

У тих же, хто недосипає, “денний сон, виглядає, компенсує брак нічного сну і пом'якшує ризики.”

Можливе пояснення зростання ризику може полягати не у самому сні, а в тій причині, що змушує їх спати довше, — і ця причина, у свою чергу, може підвищити ризик серцево-судинних захворювань або смертності, пояснили автори дослідження.

"Загалом пересічна людина має запевнити собі від шести до восьми годин сну в день. Якщо ж ви постійно спите надто багато, скажімо, більше дев'яти годин в день, то вам варто відвідати лікаря, щоб перевірити свій загальний стан здоров'я", – сказав професор Салім Юсуф, один з дослідників.

"Однак і занадто мало сну може бути основною причиною смерті і випадків серцево-судинних захворювань, а занадто багато сну може вказувати на базове збільшення ризику, — сказав він. — Питання про тривалість сну і дрімання вдень, внесені в клінічні історії ваших пацієнтів, можуть бути корисні для лікарів, щоб виявити людей з високим ризиком серцево-судинних проблем чи ризиком смерті".

За даними Центру з контролю захворювань, у 2014 році 35,2 відсотка дорослих в Америці повідомляли про те, що вони сплять менше семи годин на добу.

У Великій Британії рекомендовані вісім годин сплять лиш 17% дорослих, більше половини дорослих сплять щоночі по шість і менше годин. Опитування 2 тисяч осіб, проведене медичним страховим агентством Aviva, виявило, що дорослий британець пересічно спить всього 6,4 години на добу.

zbruc.eu


10.12.2018 2098
Коментарі ()

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1476
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

741
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

926
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2004
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3507
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2406 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

749

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

655

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

628

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

648
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10289
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1135
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5204
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

947
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2745
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1137
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

338
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

657
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

569
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

618
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

974 2