Алкогольна битва. Хроніки протистояння: підприємці та влада

Терміново потрібно купити пляшку шампанського та шоколад. Якось незаплановано отримала запрошення на день народження, а з пустими руками ж не підеш. Знаходжуся практично на окраїні Львова – від центру маршрутним таксі їхати добрих двадцять хвилин.  Озираюся. Неподалік три кіоски. Підходжу до найближчого. Невдача – «Ревізія». Прямую до наступного.

–         У вас є шампанське?

–         Лише від завтрашнього ранку, – якось дратівливо відповідає жінка.

–         А вино? – незрозуміло перепитую.

–         Навіть якщо би було, то б не продала! – завершила продавчиня нашу розмову.

І тут я згадую, що на відміну від Коломиї, у Львові ще з жовтня минулого року діє заборона на продаж алкоголю в нічний час. Це ще більше розпалює мою журналістську цікавість: а чи всі сумлінно виконують рішення?

З розумними оченятами підходжу до ще одного магазинчика. Помітно, що продавець уже збирається зачиняти його. Чемно цікавлюся, чи є вино. Жінка якось розгублено глянула і сказала, що немає. Однак попросила почекати трішки. Буквально через лічені секунди до мене підходить чоловік.

–         Що потрібно?, – питає.

–         Шампанське. У вас є?

–         Яке вас цікавить?

–         Ну, давайте «Київське», – сказала першу назву, яка прийшла в голову.

–         Зараз, зачекайте. Ще щось купуватимете?

–         Так, мандарини і шоколад.

Чоловік стоїть поруч, а жінка чемно зважує фрукти, а потім називає сумую.

–         А де ж шампанське? – оглядаюся.

–         Тсс, дівчино, тихіше, зараз підійдете зі мною до машини. Пакет маєте?

–         Ні…

Мужчина сам виносить пакет, ставить туди шампанське і каже, щоб я швиденько йшла, а то не дай Бог хтось помітить. І я, цілком задоволена експериментом, іду…

 

Хроніки протистояння: підприємці та влада

Рішення про заборону продажу алкогольних напоїв після 22 вечора приймались у багатьох містах. З успіхом чи без успіху. Алкогольна війна триває дотепер. Звісно, підприємці втратять і втрачають чимало прибутків, однак закони здорового глузду підказують, що заборона необхідна. Звичайно, алкоголь можна купити заздалегідь. Однак спонтанно напитися не вдасться. Хоча,як показав мій експеримент, на десять відмов знайдеться хоча б одна згода…

Львів. Вересень  2010.

Виконавчий комітет Львівської міської ради приймає рішення, яким заборонено подавати алкоголь, в тому числі й пиво, з 22 години вчора до 10 ранку.  Виняток – заклади ресторанного господарства.  До речі, ще у 2008 році були прийняті схожі рішення про обмеження продажу алкоголю біля шкіл та навчальних корпусів Львівської політехніки, але  органи прокуратури їх скасували.

Київ. Грудень 2010.

Київрада ухвалює рішення, згідно з яким алкогольні, слабоалкогольні напої, столове вино, пиво, а також тютюнові вироби заборонено продавати в малих архітектурних формах площею менше 40 кв.м. з 31 березня поточного року. Та нещодавно прокуратура Києва опротестувала дане рішення Київради. У зв’язку з численними запитами ЗМІ та громадських організацій прокуратура Києва звернулася до Департаменту за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України і в Антимонопольний комітет України щодо надання оцінки  даному рішенню Київради. Отримані висновки підтвердили наявність порушень у рішенні. Таким чином, згідно зі ст. 1 закону України Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів для продажу тютюнових виробів площа приміщення не обмежена, а для продажу алкогольних напоїв вона повинна бути не менше 20 кв.м. Однак всупереч вимогам  зазначеного закону Київрада заборонила торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами у тимчасових спорудах загальною площею менше 40 кв.м.

Івано-Франківськ. Січень 2011.

Суд скасовує заборону на нічний продаж алкоголю в Івано-Франківську. Нагадаємо, міськрада заборонила продаж алкоголю в роздрібній мережі з 22:00 до 8:00 з 21 жовтня 2010 року. Прокуратура Івано–Франківська опротестувала це рішення, однак міськрада відхилила протест. Згодом  Івано-Франківський адміністративний суд визнає незаконним рішення міської ради.

Тернопіль. Квітень 2011.

14 квітня на сесії депутати прийняли рішення «Про впорядкування продажу пива, слабоалкогольних та алкогольних напоїв у роздрібній торговельній мережі населених пунктів Тернопільської області», яким рекомендують заборонити продаж пива, слабоалкогольних та алкогольних напоїв у роздрібній торговельній мережі  з 22.00 до 8.00. Управлінню Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів обласної Державної податкової адміністрації облрада рекомендує відстежувати прийняття місцевими радами відповідних заборон та анульовувати ліцензії тим суб’єктами господарювання, які порушуватимуть прийняті місцевими радами рішення. Ініціативу заборонити продаж алкоголю у вечірній час депутати мотивували намаганням попередити кількість бійок, крадіжок і ДТП, які відбуваються у нічний час за участю нетверезих осіб, а також щоб запобігти втягненню підлітків у пияцтво.

 

Паломник? Не пити!

 

 Тернопільсько-Зборівська єпархія УГКЦ також ввела своєрідну заборону на алкоголь для паломників. Щоправда, тимчасову. Владика Василій Семенюк запропонував на час прощі у Зарваниці, що відбудеться 16-17 липня, ввести мораторій на продаж алкогольних напоїв у селах, через які йтимуть паломники. Відповідне рішення уже прийняла сільська рада Зарваниці. Відтак, на території паломницького центру під час прощі не буде жодних алкогольних напоїв. Також владика звернувся до міліції з проханням проконтролювати дане питання


22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

656
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2260
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1995
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2019
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6049 53
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2302 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

176

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

990

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

992

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1246
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

473
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1934
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3828
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26347
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

423
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10337 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7878
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

429
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

270
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

429
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

511
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1442