Як виховати людину (конспект для себе)

 

 

Про виховання, в тому числі християнське, написано сотні книжок. Проте, час кидає виклики, відповіді на які не завжди знайдеш у «класичній» літературі з виховання. Якщо зробити короткий конспект того, що говорять із цього приводу сучасні священнослужителі, психологи та педагоги, додати досвід батьків і тисячолітню практику Церкви, правильне виховання – це коли виходить приблизно наступне.

 

1. Діти поважають батьків та інших дорослих, з якими живуть та спілкуються. Це не означає, що дитина сліпо виконує усі накази. Вона має право на власну думку, навіть на невдоволення. Але висловлює їх у прийнятній формі, не проявляючи неповаги. Прикладом взаємоповаги є батьки – інакше вони лицеміритимуть, вимагаючи від дитини того, чого не виконують самі. Важко уявити щось, гірше за це. В ідеалі діти взагалі ніколи не бачать і не чують, як батьки сваряться, наприклад.

 

Ліричний відступ: Моя бабуся вчила мене, що сваритися із чоловіком треба пошепки. Так, щоб ані діти, ані рідні, що мешкають в одній квартирі, ані сусіди не чули. Я сама пам’ятаю, як одного разу батьки страшно посварилися. 90-ті роки, батько заробляв копійки, новонароджений братик тяжко хворів... Було важко. Наступного дня я спитала: «Мам, пап, ви вчора так кричали, а чому ви не розлучитесь?» Вони перезирнулися і мама відповіла: «Та ну, розлучатися через такі дрібниці?..». Більше таких сварок чи то не було, чи то не було чутно. Особисто я думаю, що перше.

 

2. Діти учаться допомагати іншим.

У першу чергу – рідним, по господарству. Років із 5ти-6ти у дитини є хатні обов’язки, може лише один обов‘язок, але який виконується нею неухильно.

По-друге – допомагати знайомим, якщо вони такої допомоги потребують і попросять.

По-третє – людям зовсім незнайомим. Починаючи від уступання місця у транспорті і до роздачі милостині. При цьому слід пояснювати, що робиться і чому. Взагалі, усе слід пояснювати. Давати оцінку – і навколишнім предметам та явищам, й емоціям, які проявляють діти й дорослі. Добре-погано, красиво-потворно – батьки називають речі своїми іменами.

 

3. Усе, що можливо, батьки роблять разом із дітьми. Таким чином діти привчаються допомагати дорослим і працювати взагалі. Добре, коли є справи, які батьки роблять виключно із дітьми (наприклад, приготування якоїсь особливої страви із особливої нагоди, і т.п.). Також дбається за дотриманням сімейних традицій – якщо вони є, і за роробкою цих сами традицій, якщо їх досі немає.

 

4. Батьки особливо слідкують за тим, щоб діти не «залипали» на телевізор та комп’ютер. Щоб вони:

а) проводили за ними обмежену кількість часу (для здоровя і фізичного, і психологічного);

б) дивилися-слухали тільки найкраще. Ніяких отупляючих шоу, вікторин, серіалів, у тому числі мультсеріалів. Ніякої попси.

Звісно, дитина зазвичай дивиться і слухає те, що дивляться і слухають батьки. Але якщо ми можемо «проковтнути» який-небудь бойовик від нема чого робити – при дитині дивитися подібне заборонено. Ліричний відступ: Іноді, коли перемикаю канали і зупиняюся на якому-небудь розважальному шоу чи серіалі, просто фізично відчуваю... навіть не тупість, а бруд того, що відбувається на екрані. Воно забруднює душу. Оскверняє – ось найбільш точний вислів. Дорослому від цього потім треба відмиватися. А на дитині воно карбується глибоко й міцно. Воно треба – і нашим дітям, і нам?  

 

5.  Дітей особливо ретельно оберігають від сексуальної розбещеності. Від найбільш «невинних» відвертостей у фото- чи відеоформаті. У жодному разі батьки не опиняються оголеними перед дітьми. Не проявляють елементів «спілкування статей» у стосунках між собою. Нехай дитя бачить, що любов між татом і мамою, між чоловіком та жінкою – це взаємоповага та піклування одне про одного. Про фізичний аспект воно і так дізнається, а от про це – навряд.

 

6. Останнє і головне. Діти живуть у любові. І радості – що не менш важливо за любов. Показати, як це весело й радісно – пізнавати, мислити, творити; виплекати цікавість до життя – не менш важливо, аніж навчити читати й писати. Останньому дитя точно навчиться, за одинадцять-то років у школі. А от першому там не вчать. Це справа батьків і близьких.

 

Віруючі батьки також звертають увагу на релігійне виховання. І на викорінення пристрастей, до яких діти схильні уже від найменшого віку (самолюбство, гнів, жадібність, тощо). Тут усе дуже непросто – але досить просто, якщо дорослі дійсно намагаються жити християнським життям. Благодать Божа, що дається у Таїнствах, наповнює і довершує батьківську справу.

 

P.S. Усім вищевикладеним краще займатися до 10 років. До тих пір, поки не почалося відсторонення від батьків, неприйняття їхніх слів, проституція у школі та інші радості підліткового віку. Закладене глибоко у серці, воно по-справжньому не забудеться, не зітреться. І вирине потім, коли настане час. Батьківськими молитвами.       

 

Надія Мклюк

Братство


09.09.2011 3213 0
Коментарі (0)

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

397
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1754
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3265
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1179
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1208
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1266 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

303

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1153

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

995

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

426
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

365
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2523
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1265
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1359
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

581
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15217
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7514
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

371
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

832 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

505
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

413
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

501