Як виховати людину (конспект для себе)

 

 

Про виховання, в тому числі християнське, написано сотні книжок. Проте, час кидає виклики, відповіді на які не завжди знайдеш у «класичній» літературі з виховання. Якщо зробити короткий конспект того, що говорять із цього приводу сучасні священнослужителі, психологи та педагоги, додати досвід батьків і тисячолітню практику Церкви, правильне виховання – це коли виходить приблизно наступне.

 

1. Діти поважають батьків та інших дорослих, з якими живуть та спілкуються. Це не означає, що дитина сліпо виконує усі накази. Вона має право на власну думку, навіть на невдоволення. Але висловлює їх у прийнятній формі, не проявляючи неповаги. Прикладом взаємоповаги є батьки – інакше вони лицеміритимуть, вимагаючи від дитини того, чого не виконують самі. Важко уявити щось, гірше за це. В ідеалі діти взагалі ніколи не бачать і не чують, як батьки сваряться, наприклад.

 

Ліричний відступ: Моя бабуся вчила мене, що сваритися із чоловіком треба пошепки. Так, щоб ані діти, ані рідні, що мешкають в одній квартирі, ані сусіди не чули. Я сама пам’ятаю, як одного разу батьки страшно посварилися. 90-ті роки, батько заробляв копійки, новонароджений братик тяжко хворів... Було важко. Наступного дня я спитала: «Мам, пап, ви вчора так кричали, а чому ви не розлучитесь?» Вони перезирнулися і мама відповіла: «Та ну, розлучатися через такі дрібниці?..». Більше таких сварок чи то не було, чи то не було чутно. Особисто я думаю, що перше.

 

2. Діти учаться допомагати іншим.

У першу чергу – рідним, по господарству. Років із 5ти-6ти у дитини є хатні обов’язки, може лише один обов‘язок, але який виконується нею неухильно.

По-друге – допомагати знайомим, якщо вони такої допомоги потребують і попросять.

По-третє – людям зовсім незнайомим. Починаючи від уступання місця у транспорті і до роздачі милостині. При цьому слід пояснювати, що робиться і чому. Взагалі, усе слід пояснювати. Давати оцінку – і навколишнім предметам та явищам, й емоціям, які проявляють діти й дорослі. Добре-погано, красиво-потворно – батьки називають речі своїми іменами.

 

3. Усе, що можливо, батьки роблять разом із дітьми. Таким чином діти привчаються допомагати дорослим і працювати взагалі. Добре, коли є справи, які батьки роблять виключно із дітьми (наприклад, приготування якоїсь особливої страви із особливої нагоди, і т.п.). Також дбається за дотриманням сімейних традицій – якщо вони є, і за роробкою цих сами традицій, якщо їх досі немає.

 

4. Батьки особливо слідкують за тим, щоб діти не «залипали» на телевізор та комп’ютер. Щоб вони:

а) проводили за ними обмежену кількість часу (для здоровя і фізичного, і психологічного);

б) дивилися-слухали тільки найкраще. Ніяких отупляючих шоу, вікторин, серіалів, у тому числі мультсеріалів. Ніякої попси.

Звісно, дитина зазвичай дивиться і слухає те, що дивляться і слухають батьки. Але якщо ми можемо «проковтнути» який-небудь бойовик від нема чого робити – при дитині дивитися подібне заборонено. Ліричний відступ: Іноді, коли перемикаю канали і зупиняюся на якому-небудь розважальному шоу чи серіалі, просто фізично відчуваю... навіть не тупість, а бруд того, що відбувається на екрані. Воно забруднює душу. Оскверняє – ось найбільш точний вислів. Дорослому від цього потім треба відмиватися. А на дитині воно карбується глибоко й міцно. Воно треба – і нашим дітям, і нам?  

 

5.  Дітей особливо ретельно оберігають від сексуальної розбещеності. Від найбільш «невинних» відвертостей у фото- чи відеоформаті. У жодному разі батьки не опиняються оголеними перед дітьми. Не проявляють елементів «спілкування статей» у стосунках між собою. Нехай дитя бачить, що любов між татом і мамою, між чоловіком та жінкою – це взаємоповага та піклування одне про одного. Про фізичний аспект воно і так дізнається, а от про це – навряд.

 

6. Останнє і головне. Діти живуть у любові. І радості – що не менш важливо за любов. Показати, як це весело й радісно – пізнавати, мислити, творити; виплекати цікавість до життя – не менш важливо, аніж навчити читати й писати. Останньому дитя точно навчиться, за одинадцять-то років у школі. А от першому там не вчать. Це справа батьків і близьких.

 

Віруючі батьки також звертають увагу на релігійне виховання. І на викорінення пристрастей, до яких діти схильні уже від найменшого віку (самолюбство, гнів, жадібність, тощо). Тут усе дуже непросто – але досить просто, якщо дорослі дійсно намагаються жити християнським життям. Благодать Божа, що дається у Таїнствах, наповнює і довершує батьківську справу.

 

P.S. Усім вищевикладеним краще займатися до 10 років. До тих пір, поки не почалося відсторонення від батьків, неприйняття їхніх слів, проституція у школі та інші радості підліткового віку. Закладене глибоко у серці, воно по-справжньому не забудеться, не зітреться. І вирине потім, коли настане час. Батьківськими молитвами.       

 

Надія Мклюк

Братство


09.09.2011 2962 0
Коментарі (0)

15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

5207 1
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1841 4
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

4051 3
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

3176 2
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

7970 2
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

20301 29

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

282

Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.   

824

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1917

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

2396
24.07.2024

Гречаний чай — це корисний і смачний напій, який поєднує у собі багатство вітамінів і мінералів з приємним ароматом. Корисні властивості роблять його незамінним джерелом здоров'я людини.

193
20.07.2024

Влітку під час тривалих вимкнень електроенергії деякі продукти в холодильнику можуть зіпсуватися за чотири години, без нього — за дві.  

702
17.07.2024

Інфляція на споживчому ринку у червні 2024 року порівняно із травнем цього року на Прикарпатті становила 2,5%, з початку року — 4,9%, в Україні — 2,2% та 4,3% відповідно.  

483
23.07.2024

На початку серпня відбудеться Всеукраїнська Патріарша проща до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої в Крилосі, яка щороку об’єднує у молитві тисячі вірян.  

18388
19.07.2024

У суботу, 20 липня, християни відзначатимуть День пророка Іллі.  

985
15.07.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

1220 1
11.07.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

6106 3
20.07.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

23398 1
24.07.2024

Майже третина (32%) опитаних українців у травні 2024 року висловили готовність до територіальних поступок для якнайшвидшого досягнення миру та збереження незалежності.   

299
20.07.2024

Депутати Верховної ради у першому читанні підтримали законопроєкт, в якому йдеться про угоду зі слідством у провадженнях про корупційні злочини. Сім із десяти обранців з Івано-Франківщини проголосували "за".  

997 1
18.07.2024

Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №11340, який дозволятиме підозрюваним у корупційних злочинах чиновникам йти на угоду зі слідством та сплачувати штраф за скоєне правопорушення.  

1187 4
16.07.2024

Зауважимо, соціологи, які опитали понад дві тисячі респондентів, наголошують, що «це думка тилу».

503