Вакцини проти COVID-19: які є в Україні, наскільки ефективні та як працюють

В Україні для використання схвалено п'ять вакцин проти COVID-19. 

Станом на 9 листопада в регіонах України для широкого загалу є чотири вакцини – AstraZeneca, CoronaVac, Pfizer та Moderna. 

Крім того, в Україні схвалена вакцина Johnson & Johnson. Проте,  масово її в країну не завозять, а тому щепитись нею змогли лише 20 тисяч українців, здебільшого мешканці Закарпатської області. Деяким українцям також вдалось вакцинуватися Janssen у Румунії.

Фіртка розповідає, що відомо про вакцини, які схвалені в Україні, наскільки вони зменшують ризик інфікування та як вони працюють.


Moderna 


Вакцину Moderna розробив американський Національний інститут алергії та інфекційних захворювань.

Препарат входить до списку вакцин для екстреного використання ВООЗ, а також дозволено для екстреного використання у США, Великій Британії, Канаді, ЄС та інших країнах. 

Moderna несе частину генетичного коду вірусу й імунна система людини сама виробляє антигени.

Вакцина зберігається у вигляді замороженої суспензії при –25 ºC до –15 ºC у багатодозовому флаконі. Флакони можна зберігати в холодильнику при температурі 2–8°C протягом 30 днів.

Вакцину Moderna проти COVID-19 вводять внутрішньом’язово. Для повноцінної імунізації необхідно отримати дві дози вакцини з інтервалом у 28 днів. 

За даними виробника, вакцина вже показала ефективність у 94,1% випадків під час поточного масштабного клінічного випробування.

Крім того, ефективність вакцини Moderna  від штаму «Дельта» — 72%.


Pfizer


Comirnaty/Pfizer-BioNTech розроблена німецькою біотехнологічною компанією BioNTech спільно з американським фармакологічним концерном Pfizer.

Вакцина дозволена для екстреного використання для осіб від 12 років Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Її застосовують у США, Великій Британії, Канаді, ЄС, а загалом у майже 100 країнах світу. 

Comirnaty/Pfizer-BioNTech має у своєму складі молекули матричної рибонуклеїнової кислоти, яка кодує шипоподібний білок оболонки коронавірусу SARS-CoV-2.

Після введення вакцини ця мРНК потрапляє в клітини організму людини й надає їм своєрідну «інструкцію», як створити цей білок.

Імунна система розпізнає, що білок не належить людині, і виробляє антитіла до нього. Так організм вчиться, як захиститися в разі зустрічі зі справжнім вірусом.

Зауважимо, що вакцина потребує наднизьких температур зберігання й транспортування: від –80ºC до –60ºC.

Після розмороження нерозведена вакцина може зберігатися за температури від +2°C до +8°C до 30 діб. Протягом цього періоду на транспортування можна виділити не більше 12 годин.

Термін зберігання вакцини після розведення за температури від +2°C до +25°C – 6 годин.

Інтервал між введеннями вакцини 21-28 днів. Для повної вакцинації необхідні 2 дози. 

Крім того, дослідження показали, що ефективність вакцини Comirnaty становить 95%, від штаму «Альфа» — 93,7%, від штаму «Дельта» — 88%.

Зауважимо, що раніше Міністерство охорони здоров’я України дозволило комбінування вакцин.

«У випадку, коли перше щеплення проведено вакциною Moderna, друге – можна робити Comirnaty/Pfizer-BioNTech та навпаки. Комбінування цих вакцин є безпечним та ефективним», – йдеться в повідомленні.

  читайте також: Щеплені чи ті, хто перехворів: відомо, хто більш захищений від інфікування COVID-19


CoronaVac


CoronaVac належить до інактивованих вакцин. Також за таким методом створили першу вакцину від поліомієліту в 1955 році.

Зокрема, цю вакцину розробила китайська біофармацевтична компанія Sinovac Biotech.

Як відомо, CoronaVac містить у своєму складі «вбитий», неактивний вірус. Відповідно організм виробляє імунітет, реагуючи на нього.

В Україні CoronaVac почали вакцинувати з квітня 2021 року. На початок листопада понад три мільйони українців щепилися цією вакциною.

Наразі країна має близько 7,5 мільйонів доз цієї вакцини. Вона доступна у центрах масової вакцинації, пунктах щеплень, нею вакцинують мобільні бригади.

Як свідчать дослідження, вакцина CoronaVac на 65,9% зменшує ризик заразитися COVID-19, на 87,5% знижує необхідність госпіталізації та на 86,3% ефективна в запобіганні смерті від коронавірусної хвороби.

Повний курс щеплення CoronaVac передбачає введення двох доз з інтервалом 14-28 днів.

Ця вакцина схвалена ВООЗ для екстреного використання. Застосовується у 40 країнах, таких як Китай, Туреччина, Аргентина, Бразилія, Мексика, Індонезія, Казахстан, Вірменія, Грузія тощо. Проте, наприклад, Німеччина, Італія або Польща цю вакцину не визнають.

Склад вакцини наступний:

  • інактивований вірус SARS-CoV-2;
  • гідроокис алюмінію – пришвидшує та підсилює дію активного компонента;
  • гідрофосфат натрію 12-водний та гідрофосфат натрію моногідрат – буферні речовини, що стабілізують вакцину, щоб її кислотний рівень збігався з рівнем нашого тіла;
  • натрію хлорид  – є розчинником і коригує сольовий баланс вакцин. 

Всесвітня організація охорони здоров'я рекомендує використовувати CoronaVac для людей з 18 років. Наразі даних про безпеку та ефективність CoronaVac для осіб молодше 18 та вагітних немає.

    читайте також: Третє щеплення проти COVID-19: кому рекомендують зробити


AstraZeneca


AstraZeneca належить до векторних вакцин. За таким же методом створили вакцину проти лихоманки Ебола у 2015 році.

Зокрема, вакцина розроблена шведсько-британською компанією AstraZeneca разом з Оксфордським університетом.

AstraZeneca використовує безпечний вірус застуди, у який вмонтована «інструкція» для виготовлення специфічних білків коронавірусу. Вектор доставляє цю «інструкцію» в клітини організму людини, і тоді клітини починають виробляти цей білок.

Імунна система розпізнає, що білок не належить людині, і виробляє антитіла та Т-клітини до нього. Так організм вчиться, як захиститися в разі зустрічі зі справжнім вірусом. Це добре вивчена технологія, що робить векторні вакцини безпечними.

Згідно з дослідженнями, вакцина AstraZeneca на 80% зменшує ризик заразитися COVID-19 і майже у два рази знижує можливість інфікувати інших людей.

Склад вакцини:

  • Модифікований аденовірус, що містить у собі специфічний білок коронавірусу, який викликає імунну відповідь;
  • L-гістидин та L-гістидин гідрохлорид моногідрат;
  • динатрієва сіль етилендіамінтетраоцтової кислоти (EDTA);
  • магнію хлорид;
  • етанол;
  • полісорбат 80;
  • натрію хлорид;
  • сахароза;
  • вода для ін’єкцій.

Інтервал між введеннями вакцини 4-12 тижнів. Для повної вакцинації необхідні дві дози. 

AstraZeneca схвалена ВООЗ, ЄС, Канадою, Індією та багатьма іншими країнами для екстреного використання. Застосовується для всіх, старше 18 років.

Загалом AstraZeneca — лідер серед протиковідних вакцин, щеплення якими дає змогу подорожувати до різних країн без ПЛР-тестів, аналізів на антиген чи самоізоляції. Вакцинацію проти коронавірусу препаратом AstraZeneca визнають найбільше країн світу – понад 140.

    читайте також: Прострочені вакцини від COVID-19: чи викидатимуть їх?


Johnson & Johnson


Ще 2 липня 2021 року Міністерство охорони здоров’я в Україні зареєструвало вакцину Janssen (Johnson & Johnson) проти COVID-19 для екстреного медичного застосування. 

Інші вакцини, які доступні в Україні, — AstraZeneca, Moderna, Pfizer та CoronaVac для повного курсу щеплення потребують дві дози. На противагу — Johnson & Johnson є однодозовою вакциною, що спрощує можливість отримати COVID-сертифікат про повну вакцинацію.

Johnson & Johnson — це векторна вакцина розроблена, фірмою Janssen. Вакцина містить знешкоджений аденовірус людини, в який вмонтовано ДНК, що кодує шипоподібний білок вірусу SARS-CoV-2.

За даними виробника, вакцина Johnson & Johnson вже показала ефективність у 66,9% випадків під час масштабних клінічних випробувань, які зараз тривають.

За даними ВООЗ, ефективність Janssen через 28 днів після щеплення складає 85,4% від тяжкого перебігу хвороби й 93,1% від госпіталізації.

Johnson & Johnson дозволена до екстреного застосування Всесвітньою організацією охорони здоров’я, також дозвіл на її використання дали 76 країн. Зокрема, США, Велика Британія, Європейський Союз, Швейцарія, Канада та багато інших країн.

Вакцина потребує температури зберігання від +2 до +8 С. Для повної імунізації достатньо однієї дози. 

ВООЗ не рекомендує щепитися Johnson & Johnson тим, хто раніше мав серйозну алергічну реакцію на будь-який компонент вакцини. Крім того, щепитись цією вакциною не рекомендують людям молодше 18 років.

Вперше в Україну завезли Janssen у травні. Тоді 500 доз вакцини з дотриманням порядку ввезення незареєстрованих лікарських засобів для вакцинації працівників приватної компанії, яка оплатила її вартість, організувала доставлення та забезпечила дотримання температурного режиму.

Співробітники цієї компанії працюють на Алясці у сфері рибальства і мали вакцинуватися сертифікованою в США вакциною для того, щоб їх пустили в цю країну.

Раніше у МОЗ зазначили, що Україна не планує закуповувати вакцину Janssen через вже укладені контракти з іншими компаніями та обмежене виробництво. 

Попри те, що щеплення Janssen схвалене в Україні, вакцину не отримували як гуманітарну допомогу та не купували за кошти державного бюджету.

  читайте також: Як вакцинація від COVID-19 впливає на психічне здоров’я — дослідження


Можливі побічні ефекти від вакцин


Виявлені побічні ефекти вакцин від COVID-19 здебільшого короткотривалі й мають низький або середній ступінь тяжкості. Серед них:

  • лихоманка;
  • відчуття втоми;
  • головний біль;
  • біль у м'язах;
  • озноб;
  • діарея;
  • біль у місці ін'єкції.

Нагадаємо, повторно захворіти на COVID-19 можна вже за три місяці після одужання, якщо не вакцинуватися. Науковці стверджують, що імунний захист після SARS-CoV-2 у 2 рази коротший, ніж після інших ендемічних коронавірусів, якими можна заразитися.

Крім того, дослідження у Франції свідчить про те, що вакцинація ефективно запобігає випадкам складного перебігу COVID-19, навіть при інфікуванні штамом «Delta».

Водночас понад 55% українців не бояться захворіти на COVID-19.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Доза-бустер вакцини Johnson & Johnson захищає від COVID на 94% — дослідження

Чи безпечне та дієве щеплення різними вакцинами проти COVID-19 — дослідження

Немовлята вакцинованих вагітних жінок народжуються з антитілами до COVID — дослідження 


Коментарі ()

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

650
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2253
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1994
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2018
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6042 53
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2298 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

175

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

989

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

990

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1242
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

472
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1928
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3826
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26345
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

421
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10336 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7877
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

427
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

268
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

427
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

510
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1439