Звідки я прийшов? Хто я такий? Куди я йду?

Знайшов свою промову, яку я колись виголосив на посвяченні першокурсників у студенти. Чомусь мені видається, що вона, у її символічному прочитані, залишається вкрай актуальною у цей складний час…
 
Шановні студенти!
Якщо Ви прийшли до нас здобувати другу вищу освіту, то, ймовірно, я не помилюся, сказавши, що Ви прагнете знайти відповіді на три вічні філософські питання:
1. Звідки я прийшов?
2. Хто я такий?
3. Куди я йду?
У давні часи, у пошуках відповідей на ці питання люди вирушали в паломництва до святих місць, шукали духовних учителів, вступали до релігійних та таємних орденів. Ці пошуки відображені у міфах і легендах, що дійшли до нас. Гнаний страхом перед своєю долею, Едіп зустрічає Сфінксу, яка задає йому загадку: «Хто зранку ходить на чотирьох, вдень — на двох, а ввечері — на трьох?» — усіх подорожніх, які не можуть відповісти на цю загадку, скидають до Тартару.
Зрозумівши, що загадка Сфінкси відображає три вікові періоди людини — дитинство, зрілість і старість, — Едіп починає свій тернистий шлях пізнання і водночас розшифровує прихований у загадці духовний закон: людина, яка не осмислює себе і свій життєвий досвід, «скидає своє життя у Тартар». Пізніше Вольтер сформулює це прямо і лаконічно: «Хто не бачить можливостей свого віку, приречений на страждання». Пізнавши себе, Едіп позбавляє себе очей, але здобуває духовний зір — мудрість, що дозволяє йому розуміти людей і «відрізняти духовне світло від темряви». Його тіло стає благословенною реліквією, що приносить процвітання землі, де він бажає бути похований — Афіни стають центром елліністичної цивілізації.
Зворотну перспективу філософських переказів про духовне переродження Едіпа ми знаходимо у міфі про аргонавтів: спадкоємець іолькського престолу Ясон вирушає разом із друзями — уславленими грецькими героями — до далекої Колхіди в пошуках золотого руна, яке має забезпечити процвітання його рідному місту та його право на трон. Мужність Ясона і його команди, поєднана з любов’ю і знаннями Медеї, дозволяє їм заволодіти бажаним трофеєм і, здається, гарантує щастя і добробут його рідній землі та родині. Однак прагнення до світської влади і багатства бере гору над іншими людськими якостями Ясона. Ставши на шлях духовної деградації, він врешті-решт втрачає родину, дітей, шану співгромадян і вмирає безславною смертю, занурений у спогади про своє героїчне минуле.
Ту саму ідею духовного піднесення чи духовного падіння ми знаходимо у Старому Завіті в тексті про Якову драбину, у серії середньовічних легенд про Лицарів Круглого Столу та Святий Грааль, а також у алхімічних трактатах про філософський камінь. Провівши багато років у пошуках Святого Грааля, лицарі усвідомлюють, що Грааль — це не конкретна річ, яка приносить благо її власнику, а стан духу, це дружба і віра у високі ідеали, що зібрали їх навколо Круглого Столу і, хоча б на мить, змінили їхнє життя і весь світ на краще. Так само алхімічний філософський камінь — це не магічний артефакт, здатний перетворити метал свинець на метал золото, а любов, яка, торкнувшись людини-свинцю, перетворює її на людину-золото і робить цей світ прекрасним.
Ви, певно, запитаєте, навіщо я розповідаю Вам про міфологію і середньовічну літературу. На це у мене є дві різні відповіді. Перша полягає в тому, що психологія — як наука про поведінку людини, виникла на стику культури та природничих наук. Вчинки неможливо інтерпретувати поза культурним контекстом, а мотиви — поза науковим ставленням до природи людини. Як другу відповідь, я хочу навести думки одного з головних героїв роману «Доктор Фаустус» мого улюбленого письменника Томаса Манна: «Співвідношення людського знання і незнання в різні епохи залишається тим самим, змінюються лише сфери знання і незнання…»
Надії, які покладають сьогодні вчені на картографування геному людини і генну інженерію, можна порівняти з пошуками Святого Грааля або філософського каменю середньовічними мислителями. І хоча пошуки наших попередників не принесли очікуваних результатів, вони підготували ґрунт для народження сучасної наукової хімії та європейського конституційного права. Так само сучасна генна інженерія навряд чи стане правдивою панацеєю від хвороб або створить аватари наших тіл, але вона обов’язково принесе свої плоди, прикладне значення яких належить осмислити наступним поколінням.
Щоб повірити у, на перший погляд, такі прості думки, людині потрібно пройти дуже довгий шлях. І не лише тому, що люди схильні ідеалізувати незрозуміле і вірити в чудо, нехтуючи близьким і доступним, скільки через те, що спершу завжди потрібно здобути реальний досвід і лише потім витягувати з нього саму суть. Це стосується і професійного досвіду: незалежно від інтенсивності та якості навчальної програми, освіту психологів і психотерапевтів неможливо «поставити на потік». Для становлення професійної ідентичності, як і для народження нової наукової парадигми, потрібен час. Якщо скористатися езоповою мовою, можна було б сказати: «Дев’ять жінок за один місяць дитину не народять…»
Тому концепція нашого інституту полягає не в тому, щоб у максимально стислі строки зробити з Вас дипломованих ремісників, а в тому, щоб створити необхідні умови, у яких кожен із Вас знайде свій власний Шлях і своїм власним темпом рухатиметься ним, поступово набуваючи міцної професійної ідентичності, а разом із нею — і впевненості у собі.
Ласкаво просимо до цікавої подорожі!


30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1587
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3038
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1069
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1110
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1138 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3363 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

146

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1040

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

858

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

394
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

246
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2433
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1198
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1236
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

506
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15131
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7439
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

262
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

323
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

338
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

426
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

718