Зняття з Хреста

 

 

Це сталося в Римі, в галереї Боргезе. Там я пізнав свого Рафаеля. До того я бачив великого Санті і в Відні, і в Дрездені, і в Мюнхені. Але цього разу просто зачарувався.

Мова йде про картину великого італійця «Зняття з Хреста». Спочатку, проходячи залами галереї, я зупинився на якусь мить, з тим, щоби йти далі. Та наче приріс на місці. За якийсь час, таки пройшовшись залами галереї, переповненими шедеврами, знову повернувся до Рафаеля. 

Я не знаю скільки часу провів біля картини, але побачене настільки вражало, що хотілося знову і знову вдивлятися в неї. І страждання, і муки, і просвітлення – все було в тій картині. Хотілося розповісти про свої почуття. Хотілося передати схвильованість і відчуття дотичності до геніального. Хотілося написати про це.

Але просто передати сюжет – нецікаво. Я не зможу зробити це краще за святих Євангелістів. Спроби – недоречні. Ще при першому погляді на картину, я побачив, крім центральних фігур чоловіків і жінок, що схилилися над тілом Ісуса Христа, два силуети стражників вдалині, на пагорбі, на Голгофі.

Повернувшись до Києва, я раз за разом подумки згадував цей сюжет. Я перечитав багато пояснювальних і дослідницьких текстів, щодо Зняття з Хреста. І врешті-решт з’явилася невеличка новелка...

 

**************

 

Зняття з Хреста

 

- Послухай, а чого це вони тіло так далеко понесли?


- Чиє тіло?


- Ну, того Розіп’ятого, що посередині був, Ісуса, здається?


- Може й Ісуса, що мені, як було звати – розбійника. Понесли, бо Закон говорить, щоби ближче 50 ліктів від міста не ховати.


- А якщо ближче?


- Тоді покарають, а ти сам знаєш, як у нас карають.


- Та, знаю, знаю… А ти думаєш: він – розбійник?


- Не знаю, різне говорять: одні - що він хотів царем себе поставити, інші – що людям допомагав, лікував і правду говорив.


- Мабуть, за правду і постраждав?


- Можливо…


- Он, сотник наш…


- Логин?


-  Так, з ними пішов. Бачиш, якраз за ноги тримає.


- Та не за ноги, а за матерію. Ноги, то у небіжчика всі в крові.


- Нехай за матерію, бачив яка дорога?


- Бачив. Привезли, мабуть, здалеку. Людина, що забрала Розіп’ятого, ох не проста. Чув, як до нього інші шанобливо зверталися. Дозвіл на тіло у нього був від самого Прокуратора.


- Серйозно, нічого собі! А я думаю, чого це наш Логин за ними пішов?


- Та, ні, щось із Логином сталося. Змінився він за мить. Завжди суворий і мовчазний, а тут:  раз - і просвітлів.


- А я не побачив. Пішов, та й пішов. А хто, той хлопчина, що весь час біля страчених стояв?


- Не знаю, як його звати, здається Іван, бо матері своїй Розіп’ятий, коли ще був при тямі, наказав берегти його і по імені назвав, точно – Іваном.


- А мати та, що зімліла зовсім?


- Вона. 


- А батько його хто?


- Кажуть, Йосип.


- Тесля?


-  Він.


- Так, він же старий.


- Ну і що?


- Та хіба він?..


- Хіба.


- А я думав, що батько, той бородатий.


- Ні, то Никодим. Праведна людина. Якось чув я його, як він говорив – заслухаєшся. Він хотів спасти цього Розіп’ятого, але не зміг.


- Ох, люди…


- Чуєш, звуки ріжка?


- А, шилклопер – той, що до молитви скликає. Шабат – скоро, чи встигнуть до заходу сонця поховати?


- Встигнуть, у них є готова печера.


- Звідки знаєш?


- Знаю. У «Второзаконні» сказано: «Якщо в кому знайдеться злочин гідний смерті, і він буде омертвлений, і ти повісиш його на дереві, то тіло його не повинно ночувати на дереві, але поховай його в той самий день».


- Розумний ти.


- Є трохи. Не завжди ж стражником був, та і не завжди їм буду.


- Послухай, а хто та жінка з розкішним рудим волоссям?


- Сподобалася? Вона багатьом подобається. Марія. Марія Магдалина. Підемо вже. Сонце сідає. Скоро субота.


- Підемо, свою частку одягу Розіп’ятого забрав?


- Звичайно.


- Слухай, а ти хто?


- Стражник.


- А чого я тебе раніше не бачив?


- Не знаю.


- А як тебе звати?


- Марко, небіж Варнави…

 


09.04.2012 Сергій Грабар 2645 2
05.10.2022
Тіна Любчик

Музиканти організовують у містах України та за її межами благодійні концерти. Цим самим збирають кошти чи то на потреби ЗСУ, чи то для цивільних громадян, які постраждали внаслідок збройної агресії з боку росії.

261
26.09.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка поспілкувалась із психологинею Валерією Худзіцькою та дізналась, як продовжувати або почати працювати під час війни, не травмуючи себе.

713
21.09.2022
Тіна Любчик

Фіртка поспілкувалася з отцем Йосафатом Бойком, настоятелем парафії Святих Кирила і Методія в Крихівцях, про досвід волонтерства та благодійності у час війни.

1397
16.09.2022
Тетяна Дармограй

Іванофранківець на фронті не вперше. «Шериф» захищав Україну від російської орди ще у 2014 році, коли окупанти вторглися на територію українського Донбасу. Тепер його бригада знову зупиняє російську армію на сході України.

2960
12.09.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з головною психологинею благодійного фонду «Діти Героїв», що опікується дітьми, які втратили одного або обох батьків під час війни, Мартою Білик про те, як розмовляти про війну та її наслідки, не травмувавши.

1266
07.09.2022
Андрій Левкович

Давні греки мислили час в багатьох іпостасях (як лінійний, циклічний, миттєвий…), головні з яких дві – час, як черга слідування подій і час невловної миті змін.

1506

В інформаційному полі України та блогосфері, чи то серед звичайного народу можна натрапити на думку,  що  православний - тотожний російському. Тобто, якщо сповідуєш православ’я, то тобі автоматично приписують проросійські погляди.  

340

З 1 по 5 вересня на Запорізькій АЕС працювала місія МАГАТЕ. За результатами свого візиту вони представили звіт з фактами та рекомендаціями.

1226

Татуювання на тілі людини явище не нове, і в сучасному світі доволі поширене, лише у нашому суспільстві до нього ставились і здається ставляться доволі стримано. До малюнків на тілі відносяться по-різному: хтось ними захоплюється,  а хтось подекуди

1813 1

Вважаю, що некоректно визначати, що церква продукує забобони. Кредо віри визначає «Вірую в єдину святу .. церкву», то ж святість і забобони несумісні.

2033
01.10.2022

У Калуші соціальна їдальня для вимушених переселенців працює на базі другого ліцею.  

319
24.09.2022

В області розпочали сівбу озимих зернових культур.  

647
18.09.2022

Аби на власні очі побачити, що навіть попри війну в Україні, підприємці не лише працюють, а й заробляють і дають роботу місцевим.

855
05.10.2022

Волонтерською діяльністю о. Йосафат Бойко займається вже давно, однак з початком повномасштабного вторгнення почав працювати ще інтенсивніше.

130
29.09.2022

У Крихівцях при парафії Святих Кирила і Методія будують дитячий садочок, який матиме назву «Ковчег». Цей процес триває вже 3,5 роки.  

377
24.09.2022

Відомо, що на рештках костелу почали зводити дерев'яну будівлю у 1900 році. Відтоді 36 років у ній молилися жителі двох сіл — Креховичів і Брошнів-Осади.

939
18.09.2022

Депутати Івано-Франківської облради просять керівництво держави заборонити Українську православну церкву Московського патріархату в країні, ініціювати розслідування її діяльності та покарати винних за колабораціонізм.

825
01.10.2022

На жовтень в Івано-Франківському академічному драматичному театрі  підготували  30 вистав, аби ця осінь була наповнена театральним теплом та незабутніми враженнями.

679
06.10.2022

До слова, Кабінет Міністрів підготував законопроєкт про кримінальну відповідальність за отримання російського паспорта.

12
30.09.2022

Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна буде вести перемовини тільки із новою владою росії.  

320
27.09.2022

Подоляк наголосив, що після успішного контрнаступу Збройних сил України на харківському напрямку політична еліта Росії почала розуміти, що вона може програти війну, а країни світу переконалися в слабкості армії та військово-промислового комплексу Російської Федерації.

505
24.09.2022

Крім того, він наголосив, що світ "абсолютно справедливо" відреагує на так звані "референдуми", які окупаційна влада намагається зараз провести в Криму та в інших частинах України, які вона "поки контролює".

610