Зміщена "рівновага"

 

           В переддень чекання Великого Вибору президентом В.Януковичем хочеться ще раз нагадати і показати події на тлі яких розгорталась недавня трагічна  історія нашого народу.

       Ціле покоління онімілих громадян, для яких ще й досі не скінчилась Радянська влада, з допомогою мистецтва почало говорити. Сьогодні, коли  знову переписують підручники історії, саме вони мають сказати своє слово – слово людей, які були свідками подій, через свою особисту історію життя. Не всі готові розповідати про свій досвід, особливо ті, хто перебував у сталінських та німецьких таборах. Страх посіяний тоді, удобрений мільйонами життів, не дає їм досі свободи говорити…

      «Пересувна виставка творчих робіт людей, які постраждали від нацизму і тоталітаризму» - це проект, який здійснюється на кошти німецького фонду «Пам'ять, відповідальність, майбутнє» в рамках програми «Місце зустрічі – діалог». Проект має на меті зібрати і оприлюднити спогади очевидців подій та створювати умови для спілкування різних поколінь. На протязі вже двох років в десяти містах України (Київ, Миколаїв, Тернопіль, Хмельницький, Чернігів, Глухів, Житомир, Івано-Франківськ і ще пройдуть у Житомирі, Черкасах) проходили зустрічі  молоді з людьми, які постраждали від нацизму і тоталітаризму. Живий діалог через покоління вилився у творчі роботи юних. Ці малюнки  «жахливо-наївні» і водночас, пропущені крізь уяву, дають шанс тяглості  історії, передачі такого важливого досвіду від батьків до дітей. Водночас, зрілі графічні роботи зовсім юного тоді київлянина   Володимира Куткіна (15 років на момент війни), який пережив і війну, і концтабори, зміщують наш погляд з минулого на можливе майбутнє, коли мовчанка багатьох стає репризою історії.

      «Ми зростали в тоталітарному СРСР і погано знали власну історію. У історії Другої Світової війни, яку нам було запропоновано, багато чого було приховано, і ідеологічні незручності підчищені, а сама історія частково перетворилася на міф. Наприклад, ми не знали, що понад 30 000 німецьких чоловіків відмовилися служити в армії «великого» фюрера з релігійних або політичних причин. Вони не хотіли вбивати, тому вбили їх. Не знали ми  і про сотні тисяч німців, відправлених в концентраційні табори, тому що режим Гітлера був для них неприйнятний. А ще не здогадувались про німецьких дипломатів, які відмовилися служити тоталітарній Німеччині – тому яскравий приклад Майер-Лінденберг, німецький аристократ, нащадок дипломатів.

     Ми, тобто Радянський Союз, виграли цю війну. Страшною ціною. Але діалогу держави з народом знову не відбулося. Табори для військовополонених розмістилися поряд з таборами для власних громадян. Сьогодні ми живемо в іншій країні, якій випало стати державою Україна. Ця дивовижна держава й досі не бажає приймати й розуміти власну історію, держава, що, як і раніше, не бажає вчитися діалогу з власним народом.

     Та ми маємо друзів і, як виявилося, живуть вони у Німеччині. Отій Німеччині, що була переможена і зруйнована, а сьогодні є демократичною і впливовою країною. В котрій природна зміна поколінь не знищила пам'ять, і нині там цілком успішні люди живуть з невгасаючим відчуттям провини. Провини за далеке минуле.

      Сьогодні, коли міністр освіти України намагається на свій, вельми специфічний смак, «вичистити» історію нашої країни, німецький платник податків цілеспрямовано і свідомо  вчить нас, українців, діалогу. Діалогу нашого молодого покоління з минулим, таким далеким від нього. Він, цей німецький громадянин так і назвав фонд, що працює для нас і у нас «Пам’ять, відповідальність та майбутнє». Подякуємо йому. Ми лише вчимося бути європейцями» - пише Семен Глузман.

      Щоб відбувся діалог необхідно було перед тим зібрати і зберегти по крихтам ще живих свідків минулого. І ось Семен Глузман засновує «Медичний реабілітаційний центр для жертв воєн та тоталітарних режимів».  Кінорежисером Олександром Дірдовським з перших уст було записано понад 500 годин інтерв’ю-спогадів 264 людей про катування і знущання, які вилились у 16-ти хвилинний фільм «Ріновага-жаху». Коротенькі статті-свідчення повторились і в книжечці-нагадуванні «Рівновага», яку випустила благодійна організація «Касталія-Фонд», що проводить зустрічі та виставки робіт учасників цих зустрічей в містах України. Запис однієї з них у м. Івано-Франківськ на радіо можна почути тут http://odtrk.if.ua/2013/11/09/reportazh-11/  (репортаж Наталі Асатурян «Рівновага» від 9.11.2013).

      «Фонд, «Пам'ять, відповідальність та майбутнє», є втіленням політичної та моральної відповідальності німецького уряду, економіки та суспільства за збиток нанесений націонал-соціалістичним режимом, що пам’ятає своїх жертв і переосмислює пройдене. А ми?» - запитує керівник проекту Ірина Пієвська.

     «Де буде моя і ваша, пане Президент, рівновага завтра?» - запитую себе я, дивлячись в очі Володимиру Куткіну.

 

Еріка Вітер, Івано-Франківськ


25.11.2013 Еріка Вітер 2072 0
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1605
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3065
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1071
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1115
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1142 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3386 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

160

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1049

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

868

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

396
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

259
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2435
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1200
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1247
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

507
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15137
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7441
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

274
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

336
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

342
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

433
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

720