«Зелений туризм» на Прикарпатті: потенціал для громад та виклик владі

Мешканці міст усе частіше потерпають від нервових розладів, спричинених міською метушнею. В багатьох з’являється бажання виїхати під час вихідних чи відпустки «на природу», щоб «відпочити від міста», розвантажити нервову систему.

Найпростіший спосіб- сільський зелений туризм.

Прикарпаття має значні переваги у сфері розвитку мереж eкo-садиб завдяки особливостям ландшафту та клімату. Але це не тільки можливості зустріти світанок в горах, порибалити на озері або річці, осідлати коня, відчути тишу місцевості, а ще й ознайомитись з місцевими традиціями, народними промислами, відвідати фестивалі, відчути смак кухні та гостинність місцевого населення. З цього погляду «зелений туризм» в області може бути привабливим не тільки для бізнесу, а й стати важливою стратегемою для багатьох територіальних громад, які активно працюватимуть над розвиток цього напрямку. Частина залучених від туристів місцевим бізнесом коштів стануть сплаченими податками у бюджети територіальних громад. Відтак – це шлях до перемоги для всіх за системою «win-win».

Створення комплексної системи розвитку туристичної індустрії Івано-Франківщини неможливе без  запровадження норм та стандартів «зеленого туризму».

Сьогодні основним законодавчим документом у цій сфері є Закон України «Про особисте селянське господарство». Там сільський зелений туризм визначений як спосіб ведення особистого господарства і не відноситься до підприємницької діяльності. Тому власники приватних садиб або ж реєструються як підприємці на єдиному податку, або взагалі не афішують прийом туристів.

Проте якщо ми говоримо про стратегічний розвиток та залучення інвестицій у сферу, розвиток інфраструктури, то потрібні чіткі стандарти та легальна гра. Необхідно створити чітку систему, завдяки якій власникам садиб було вигідно стандартизувати свої приміщення, підвищити якість надання послуг до рівня міжнародних норм.

Полегшити можливість «гри за правилами» має ухвалення Верховною Радою Закону України : «Про сільський та сільський зелений туризм». Відповідний законопроект зареєстровано у парламенті на початку березня цього року. Головне завдання законодавчого акту полягає в удосконаленні правових засад, введення стандартизації та сертифікації туристичних послуг у сфері «зеленого туризму».

Сільські господарі та члени їх родини, що надають послуги з сільського зеленого туризму, нарівні з іншими суб'єктами туристичної діяльності в сфері сільського туризму, отримають право на присвоєння своєму господарству і послугам, які надаються туристам, відповідної категорії якості та рівня обслуговування.

Після ухвалення закону м’яч перебуватиме на половині поля Івано-Франківської ОДА, обласної ради, рад та виконкомів місцевих територіальних громад області, які покликані розробити та впроваджувати дієві програми розвитку «зеленого туризму» в регіоні.

Однак включити eкo-садибу у спеціалізований каталог об’єктів сільського зеленого туризму, який пізніше буде розповсюджуватись на національних чи міжнародних виставках, фестивалях, надання цієї друкованої продукції для іноземних делегацій, які відвідають Прикарпаття, буде явно замало.

Днями відвідала унікальний фестиваль борщу в селі Кричка Солотвинської територіальної громади, який є не тільки рекреаційним заходом, а й чудовою соціальною атракцією для розвитку «зеленого туризму» у громаді. Більше 11 господинь та один ґазда з’їхались з сіл територіальної громади, щоб позмагатися перед глядачами у вправності приготування борщу. Гадаю, що захід відвідало б більше людей, якби не поганий стан під’їзної дороги.

Провідною залишається проблема інфраструктури та благоустрою сіл. Навіть якщо eкo-садиба матиме всі необхідні зручності, пройде відповідну стандартизацію, у неї не буде постійного потоку туристів, якщо доведеться їхати розбитою дорогою. Саме тому прикарпатській владі важливо дбати не тільки про спрямування бюджетних коштів на розробку та реалізацію програм розвитку сільського та сільського зеленого туризму, а й виділяти кошти на розвиток інфраструктури туристично-орієнтованих територій області, зокрема капітальний ремонт доріг.

Поступу у цій сфері вийде досягти тільки поєднавши зусилля обласної влади, місцевих громад, бізнесу та ініціативних мешканців.

Ми на початку великого шляху, який є одним з провідних стратегічних дороговказів для Івано-Франківщини.


10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2004
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1878
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1877
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5569 49
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2169 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1530

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

770

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

834

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1040

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

1021
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1793
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3700
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10285
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26172
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10208 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7737
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

917
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

252
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

281
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

402
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1304
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

902