Законопроєкт про розширення підстав звільнення з військової служби за станом здоров'я: що варто знати прикарпатцям

В Україні планують розширити підстави звільнення з військової служби за станом здоров'я.

Детальніше про це розповіла Ольга Дурноп’янова з волонтерського руху «Адвокати Збройних сил України», передає Фіртка.

Так, військовослужбовці, як особи з інвалідністю I та II групи не мають права на звільнення з військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період. Однак, сьогодні питання наявності в законодавстві такої підстави для звільнення гостро стоїть. Оскільки, велика кількість громадян відразу після повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України, не скористались передбаченим законним правом на звільнення від призову на військову службу під час мобілізації. Маючи при цьому вже наявні проблеми зі здоров’ям, наявну інвалідність. І наразі потребують встановлення такого права задля його реалізації.

Основними нормативно-правовими актами, що регламентують порядок та підстави звільнення військовослужбовців з військової служби, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації є:

  • Закон України «Про військовий обов’язок та військову службу»,
  • Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України,
  • Інструкція про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України.

  читайте також: Мобілізація триває, у людних місцях роздають повістки: що варто знати прикарпатцям

Саме статтею 26 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу» визначений виключний перелік підстав та обставин, наявність яких надає право військовослужбовцю на звільнення з військової служби. Перелік таких підстав є вичерпним, і вони визначені окремо для особливого періоду (крім періоду дії воєнного стану), та окремо для періоду дії воєнного стану.

Тож, військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, можуть бути звільнені з військової служби під час дії воєнного стану на підставах, які визначені в пункті 2 частини 4 статті 26 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу». Однією із визначених законом підстав для звільнення є за станом здоров’я – на підставі висновку військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби (пп. «б» п. 2 ч. 4 ст. 26 вказаного Закону).

Разом з тим, законодавством не передбачено таку підставу для звільнення, як наявність у військовослужбовця інвалідності. Водночас якщо у військовослужбовця наявна дружина (чоловік) з-поміж осіб з інвалідністю, або ж один із батьків своїх чи дружини (чоловіка) з-поміж осіб з інвалідністю I чи II групи, то такі сімейні обставини є підставою для звільнення з військової служби. Виходить, що наявність безпосередньо у самого військовослужбовця інвалідності не може бути підставою для звільнення, лише якщо інвалідність є у його рідних. Наразі військовослужбовець за станом здоров’я може бути звільненим тільки на підставі висновку (постанови) ВЛК про непридатність до військової служби.

Такі положення законодавства мають дещо неоднозначний підхід до визначення підстав для звільнення. Більш того є суперечливими з огляду на те, що відповідно до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» військовозобов’язані, які визнані в установленому порядку особами з інвалідністю не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Тобто, особи з інвалідністю мають право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації (абзац третій частини першої статті 23 Закону). При цьому, вказаною нормою не визначено конкретну групу інвалідності для військовозобов`язаного.

Тож, на сьогодні до Верховної Ради України поданий законопроєкт, який дещо розширює підстави для звільнення мобілізованих військовослужбовців під час дії воєнного стану. А саме, пп. «б» п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу» містить доповнення: за станом здоров’я

  • на підставі висновку (постанови) ВЛК про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку;
  • або за наявності інвалідності I чи II групи, якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу.

Отже, розширення підстави звільнення військовослужбовців з військової служби за станом здоров’я надасть останнім законне право подавати рапорт про звільнення з підстави наявності певної групи інвалідності, і відповідно бути звільненими з військової служби з вказаної підстави.

Зазначимо, що в Україні військовозобов'язаними є усі громадяни віком від 18 до 60 років. Водночас виокремлюють категорії українців, які не підлягають мобілізації.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Нові правила взяття на військовий облік: прикарпатцям розповіли про зміни

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

Війна: що варто знати про мобілізацію чоловіків та жінок


Коментарі ()

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1067
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2791
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

971
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1031
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1037 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3093 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

888

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

770

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

370

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1084
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

138
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2334
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1143
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

442
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15062
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7378
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

811
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

374
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

285
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

374
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

655
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1105