«Їжа повинна бути здоровою підтримкою», — як харчуватися збалансовано та підготувати організм до зимового періоду

Війна та стрес стають однією з причин, які суттєво впливають на зміну харчових звичок. Це часто призводить до меншого споживання фруктів, овочів, цільного зерна та горіхів, у той час, як більшає споживання продуктів з високим вмістом цукру, жиру та солі.

Однак, наголошують фахівці, харчування під час війни обов'язково має бути збалансованим і поживним, щоб зменшити стрес та надати організму сили.

Як харчуватись під час війни, аби не нашкодити своєму здоров’ю, які продукти слід вживати частіше, а також, як підготувати свій організм до зимового періоду та запобігати вірусним захворювання Фіртка поцікавилась у лікарки-терапевта, дієтологині Тетяни Чевалюк.

Як пояснює фахівчиня, від харчування залежить психоемоційний стан, витривалість і стійкість до стресів, а також загальний стан здоров’я. Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. Адже організмові потрібно значно більше ресурсів, які йдуть на стреси, переживання та тривоги.

Прийом їжі, каже Тетяна Чевалюк, повинен бути здоровою та міцною опорою для організму.

«Якщо ми знаємо, що йде війна, то важливо і зробити запаси, і в поточному періоді харчуватися так, щоб ми довго були здоровими.

Головне не легковажити: має бути регулярне триразове харчування, зокрема домашня їжа», - розповідає лікарка-терапевт.

В осінній період, наголошує лікарка, їжа повинна бути теплою. Адже при вживанні холодних страв організм повільніше насичується і вони гірше перетравлюються, а також більше буде навантаження для травної системи. Холодна їжа потребує більше енергії для нагрівання. Натомість гарячі страви зігрівають і швидко засвоюються, тому людський організм отримує максимальну користь.


Загальні принципи прийому їжі та харчування


  • триразове харчування як база, можливі перекуси за бажанням,

  • тепла вода, адже вона розігріває,

  • не переїдати шкідливою їжею. Адже, якщо поспіхом перекусити бутербродами з обробленим м’ясом, чи солодкими тістечками, або іншим калорійним продуктом, це швидко переб’є апетит.

«Якщо переїдання відбувається на фоні емоційно-нестійкого стану, тоді обов’язково запасаємось заспокійливими препаратами, починаючи із легших, рослинних.

Тому що, коли нам складно прийняти реальність, такою, як вона є, то нам варто допомогти собі, а не виснажувати нервову систему.

Нам потрібно берегти сили на момент святкування перемоги України», - зазначила дієтологиня.


Корисні перекуси


За словами Тетяни Чевалюки, це - страви, які містять в собі легкий білок, а це домашній сир, яйця, фета та інші м’які сири.

«Також для перекусу підійде корисна запіканка: пачка  домашнього сиру, одне яйце та банан.

Змішати всі інгредієнти разом та на 30 хвилин - в духовку, при 180°» - радить фахівчиня.

Хорошим варіантом будуть і легкі салатики, супи. Останні своєю чергою як зігріють, так і наситять. Це супи та супи-пюре з цвітної капусти, броколі та гарбуза.

«Зверніть увагу теж на запечені овочі з м’ясом.

В осінньо-зимовий період важливо також споживати овочі й фрукти. Перші допоможуть забезпечити кишківник хорошою роботою, адже клітковина овочів стимулює його роботу. Також їх можна використовувати в будь-яких варіантах приготування: запікати, тушкувати, додавати в салати.

Про фрукти теж не потрібно забувати, вони є джерелом вітаміну С та інших вітамінів, потрібних нашому імунітету. Найбільш цінні будуть сезонні фрукти.

Зараз сезон винограду, в помірних кількостях його можна смакувати. Також почали завозити свіжі цитрусові. Якщо вживати їх по 150-200 г на один раз, організм краще засвоїть всі поживні речовини: вітаміни, антиоксиданти, клітковину і все інше, що йому є необхідне», - наголошує лікарка.


Крупи


Зі слів Тетяни Чевалюк, існує великий ризик зловживання крупами. Якщо влітку в раціоні переважають салати або ж легка їжа, то взимку ми більше часу проводимо вдома, а також через холод організм потребує більше енергії.

Фахівчиня радить вживати крупи не тричі на день, а споживати й білкову їжу, аби підтримувати роботу м’язів, мозку та всіх внутрішніх органів. Фрукти ж використовувати як десерт, тоді менше тягнутиме на солодке.


Продукти, які необхідно їсти восени, щоб забезпечити організм вітамінами на зиму


Гарбузи. Вони містять в собі велику кількість пектинів, жиророзчинних вітамінів А та Е, цим корисні для мозку й зору.

Айва. Має протизапальні властивості, і чудово підходить в сезон ГРВІ. М’яко очищає кишківник. Проте вживати її можна тільки тоді, коли немає загострень хронічного гастриту чи виразкової хвороби.

Цитрусові. Чемпіони за вмістом вітаміну С, покращують засвоєння білків, мають природні фітонциди.

А також не слід забувати й про часник з цибулею – вони також багаті речовинами, які стимулюють імунітет і є антиоксидантами.

Червоний перець та помідори. Червоний колір означає велику кількість каротинів, антиоксидантних речовин. Помідори – це джерело лікопену, а він діє добре на серцево-судинну систему. А перець містить не менше вітаміну C, як лимон, а також його соковитість є додатковим джерелом води.

Варто перед зимою і їсти квашені продукти: огірки, помідори та капусту. Важливо, аби вони не консервованими, без оцту та солі. Вони містять в собі багато пребіотичних речовин, тобто тих, які корисні для мікрофлори. Однак, через великий вміст солі, їх фахівець не рекомендує їсти гіпертонікам, бо сіль забирає воду. Для тих, в кого проблеми з тиском до - 100 грамів квашення на прийом.

Також не слід забувати й про горіхи. В них містяться корисні для мозку і зору жири.  Проте любителям волоського горіха варто знати, що за один раз варто вживати не більше п’яти горіхів, аби не нашкодити підшлунковій залозі. Ще можна куштувати й кедрові горіхи, їх вважають цілющими при кашлі й багатими на вітаміни.

«Запечений гарбуз – це прекрасний сорбент для кишківник. Айва довго зберігається, а також багата на вітамін С, містить в собі таніни. Смачно її запікати пластинками разом з гарбузом, а зверху притрусити корицею – це здоровий десерт.

Сезон цитрусових зараз у розпалі, вони зараз дуже свіжі, «тільки-тільки з дерева». Ефірні олії, які містить в собі цедра цих фруктів є хорошим противірусним. Тобто шкірку можна навіть поставити сушити на батарею, окрім приємного запаху вбиватимуться й бактерії».


Природна профілактика ГРВІ


Для цього можна використовувати якісні ефірні олії, вони не місять штучних ароматизаторів та білкових основ, вони не алергенні. Також корисно споживати й обліпиху, вона не менш вітамінна за популярні ягоди годжі.

Головне, готуючи чай, заливати не крутим окропом, а теплою водою, щоб не позбавити його всіх корисних елементів.  Заморожені ягоди важливо, щоб були без цукру, та вони зберігають вітаміни і їх можна вживати всім, від діток до дорослих з цукровим діабетом.

Для профілактики підійде й імбир. Корисний він для тих, хто відчуває сонливість, в’ялість. Він пробуджує організм, є ідеальним помічником для боротьби із вірусами.

«Варення з ягід – це наполовину цукор, а при заморожуванні - 100% ягід. Звісно, частина вітамінів під час заморожування втратиться, однак  під час варіння втрачаються всі. Намагаємось їх спожити за зиму й не тримати до весни.

Щодо застуди, то я одразу рекомендую йти на лікарняний, тому що люди на ранніх стадіях думають, що хвороба мине. А, насправді втрачають час, коли вірусу ще в організмі небагато і його можна швидко пролікувати. Якщо зловити на початку, то для одужання вистачить три дні, якщо запустити, то потрібно боротися три тижні.

Перше правило – багато теплої води, аби допомогти організмові зняти навантаження, очиститись. Друге правило – полоскання горла, промивання носа фізрозчином (це розчин звичайної солі) і зволоження слизової носа та горла. Пити чаї з липи, бузини, малини, обліпихи, але без цукру».

Тетяна Чевалюк наголошує, важливо також робити дихальні вправи. Адже чим активніше запустити кровообіг, тим легше лімфоцитам проникнути в місце запалення.

«Мені подобається гімнастика Станіслава Лосєва «Дихання життя», тут дуже проста техніка. В нормі ми дихаємо так: спокійний вдих та видих, тоді пауза 1-2 секунди. А методика передбачає спокійний вдих та видих, а тоді пауза п’ять секунд і знову спокійні вдих та видих.

За кілька хвилин виникає підвищений рівень вуглекислоти, а на цей рівень організм реагує розширенням судин. Тобто, за якийсь час відчуєте, що носом, який був закладений, легше дихати, мокрота виходить легше, підвищується сатурація кисню в крові».

Хворим, радить фахівчиня, виконувати таку методику  три-шість разів на день по 30 хвилин.

Крім того, якщо дозволяє погода і немає високої температури, проводити багато часу на свіжому повітрі. А також наголошує, важливо в період хвороби їсти тільки легку їжу. Хай організм спрямовує всі сили на боротьбу з хворобою.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

“Антиядерна” дієта: що варто знати, щоб максимально захистити свій організм від радіації

Як нагріти чи приготувати їжу без електрики: поради, що стануть в пригоді

Екологічно чистий: прикарпатський фермер розповів, як з козячого молока зварити пармезан (ФОТО)


Коментарі ()

07.10.2024
Тетяна Сорока

Про те, як змінилося життя після повномасштабного нападу окупантів у 2022 році, мету встановлення світового рекорду та ставлення до сучасних методів мобілізації, ветеран Степан Савчук поділився з журналісткою Фіртки.

745
04.10.2024
Микола Сторожовий

Підприємство продали з молотка за рекордні 2,6 мільярда гривень. Але в місті майже одразу ж почались розмови про помилку та зайву цифру у виграшній пропозиції, змову задля анулювання результатів торгів і розчищення землі в центрі Франківська під нову грандіозну забудову.

5211 5
28.09.2024
Вікторія Матіїв

Про свій досвід еміграції у Сполучені Штати Америки журналістці Фіртки розповіла прикарпатка — 23-річна Тіна Любчик.  

1694
19.09.2024
Вікторія Косович

Про те, як великі компанії й підприємства області розвивають свій бізнес, удосконалюють виробництво та експортують свій товар в Європу та інші країни в умовах повномасштабної війни, розповідає Фіртка.  

1717
10.09.2024
Вікторія Косович

Про те, чим живе притулок та як там рятують й піклуються про братів наших менших, журналістка Фіртки поспілкувалася з волонтеркою та працівницею прихистку "Рудий пес" Любов'ю Філь.

2850
01.09.2024
Діана Струк

Про те, як підготувалися до нового навчального року в Івано-Франківській громаді, журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради Вікторією Дротянко.

2492

Протягом місяця на різноманітних інтернет-ресурсах та соцмережах розкручується тема «гоніння на православних і заборона УПЦ». Почався цей галас відтоді як Верховна Рада ухвалила законопроєкт №8371 про регулювання діяльності релігійних організацій, що мають керівний центр у росії.

425

Усі ми хочемо бути здоровими та щасливими, але, на жаль, складовою людського життя є хвороби. Хвороби, які роблять людське життя складнішим і менш радісним, з'являються з різних причин.

1633

Роми таємничий народ, про який ми знаємо багато і водночас нічого. Здебільшого наші знання про ромів ґрунтуються на  стереотипах пов’язаних з ними: віщуни, гадання, конокради, прохачі, але все ж таки, що насправді ми про них знаємо?   

2363

Нова війна нагадує нам події минулих століть. Загарбники завжди руйнують і крадуть, Україна переживала це не один раз. Дві українські ікони за різних обставин покинули територію України, щоб прославитися у чужій. Ми повинні пам’ятати та цінувати те, що належало українському народові.  

3104
07.10.2024

Макаронні вироби бувають різних форм та розмірів, і кожен з них ідеально підходить для конкретних типів страв.  

189
01.10.2024

Ягідництво на Прикарпатті, завдяки сприятливим особливостям регіону, набирає дуже серйозних обертів.  

737
28.09.2024

Чи дозволені банани після видалення жовчного міхура? Дієтологи дають поради про особливості харчування після операції.

917
04.10.2024

Від початку повномасштабного вторгнення Росії 1 123 релігійні громади перейшли з Української православної церкви московського патріархату до Православної церкви України.  

492
30.09.2024

Згромадження Сестер Пресвятої родини виникло у 911 році, засновницею є сестра Теклі Юзефів.  

679
25.09.2024

Гошівський монастир — греко-католицький монастир Чину святого Василія Великого у селі Гошеві, що на Івано-Франківщині.  

16150
20.09.2024

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

3034
08.10.2024

У програмі концерту — добре знайомі та незабутні пісні Володимира Івасюка, Мирослава Скорика, Богдана Весоловського, Кузьми Скрябіна, Ігоря Білозіра, Володимира Якимця, Ярослава Нудика, повідомили організатори.   

317
30.09.2024

Оксана Савчук заявила, що йдеться про постанову Центральної виборчої комісії України від 20 вересня щодо впорядкування та зміни виборчих дільниць.  

1154
27.09.2024

Пропозиції Асоціації міст України до проєкту Держбюджету-2025 підтримав Комітет Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування 26 вересня 2024 року.  

1005 2
24.09.2024

Національна рада Швейцарії визнала Голодомор 1932–1933 років в Україні актом геноциду. Про це повідомила пресслужба Музею Голодомору, пише Фіртка. Відповідну декларацію було схвалено у вівторок, 24 вересня, 123 голосами «за».

804