Всеукраїнське опитування 25 жовтня: як і навіщо буде проходити

Президент Володимир Зеленський випустив відеозвернення, в якому закликав українців прийти на місцеві вибори 25 жовтня, а також анонсував на цей же день всенародне опитування.

«25 жовтня на виборчій дільниці я задам тобі п'ять важливих питань про те, що ми обговорюємо на вулиці, на кухні і в інтернеті, про що сперечаємося з друзями, батьками або таксистами. Про те, про що нас раніше ніколи не питали. П'ять важливих питань, щоб дізнатися твою думку. Чи не вперше за час незалежності ми запитаємо: що думаєш ти», – сказав глава держави.

Щодо цієї події поки залишається більше запитань, ніж відповідей. «Слово і діло» спробує на них відповісти, передає Фіртка.

Які питання планують поставити українцям?

Поки невідомо.

Як повідомив у своєму Telegram-каналі колишній народний депутат Сергій Лещенко, перше питання буде озвучено завтра, 14 жовтня. Далі планують озвучувати по одному питанню в день. Тобто до кінця тижня список питань вже стане нам відомий.

Як буде проходити опитування?

Поки теж точно невідомо.

За інформацією все того ж Лещенка, голосування буде у вигляді бюлетенів, але не на виборчих дільницях. Біля дільниць поставлять спеціальні урни, стежити за якими будуть волонтери. Голосування буде добровільним.

Чи матиме опитування юридичну силу?

Ні.

«Чому твоя відповідь важлива? Тому що буде так, як вирішиш ти», – заявив у зверненні Зеленський. Але насправді все не зовсім так. Як заявили в Офісі президента, опитування 25 жовтня не буде мати прямих юридичних наслідків (на відміну від референдуму).

Про те, що опитування не матиме юридичної сили, говорять і наші експерти. За словами експерта з конституційного права Олександра Москалюка, подібні ініціативи не можна назвати навіть якимось пробним референдумом: 

«Референдум ділиться на два види – обов'язковий і консультативний. Консультативний ще іноді називається плебісцитом. Він проводиться для того, щоб органи влади зорієнтувалися і могли відповідно зреагувати на те, яке рішення буде прийнято на референдумі. Такі референдуми поширені у Франції. Але незалежно від виду референдуму, повинна бути дотримана процедура, передбачена законодавством. А в згаданому випадку, мабуть, буде просто якесь соціологічне опитування».

Навіщо тоді взагалі проводять опитування?

Все в рамках прагнення до народовладдя, яке перед виборами обіцяв Володимир Зеленський (і не тільки він, таку обіцянку роками давали різні політики, докладніше можна почитати тут).

В ОПУ зауважили, що в Україні протягом кількох десятиліть напрацюванням питань стратегічного значення для країни займалося дуже вузьке коло людей.

«Запропоноване президентом загальнонаціональне опитування дасть можливість кожному громадянину висловитися про те, що дійсно важливо для суспільства, щоб на рівні всієї держави можна було засвідчити громадську думку без її коригування різними заангажованими «експертами» і політиками з більш ніж 20-річним стажем маніпуляції народними очікуваннями. Тобто держава ставить прямі запитання суспільству і отримує прямі відповіді без посередників. Саме так працює справжня демократія», – розповіли у президента.

Проведення опитування прописано в законодавстві?

Ні.

Насправді зовсім недавно в парламенті намагалися ухвалити відповідні зміни. Депутати від «Слуги народу» зареєстрували законопроєкт «Про внесення змін до закону про ЦВК щодо опитувань громадської думки». Нардепи пропонували надати Центральній виборчій комісії повноваження забезпечувати організацію опитування громадської думки, якщо його вирішить провести уряд.

Однак профільний комітет не зміг зібратися, щоб розглянути цей законопроєкт. Тому в сесійну залу його теж не винесли. Детальніше про цю ініціативу писав політолог Олександр Радчук.

Нагадаємо також, що в першому читанні Верховна рада ухвалила президентський законопроект про референдум. Згідно з ініціативою, на референдумі планують вирішувати питання внесення змін до Конституції (в I, ІІІ та XIII розділи), питання загальнодержавного значення, питання скасування окремих норм або закону. Призначити референдум може парламент і президент, також є можливість провести його за народною ініціативою.

Референдум, на відміну від опитування, має юридичну силу і не потребує затвердження будь-якими державними органами. Прийняте рішення набуває чинності через 10 днів після визначення результатів. До речі, президент запропонував, щоб референдум не можна було проводити одночасно з черговими і позачерговими виборами (як це зараз робиться з опитуванням). Остаточно ухвалити закон депутати хочуть в цьому році.

Чи можна маніпулювати такими опитуваннями?

Такий ризик є.

Як і у випадку з референдумом, опитування може застосовуватися для маніпуляції громадською думкою. За словами експерта, у громадян можуть не стільки питати думку, скільки легалізувати вже прийняті рішення.


14.10.2020 2037
Коментарі ()

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

364
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1732
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3226
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1167
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1193
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1245 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

280

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1134

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

973

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

424
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

347
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2509
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1254
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1341
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

569
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15200
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7498
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

358
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

744 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

486
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

402
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

492