Віталій Світлик: Суддям вигідно залишатися в тіні

 

/data/blog/121260/608b50064c7edbd7ef5188595f2db8a9.jpg

 

У жовтні цього року свою діяльність по моніторингу декларацій суддів розпочав громадський рух «ЧЕСНО. Фільтруй суд» у Івано-Франківській області. Віталій Світлик – координатор цього руху на Франківщині розповідає, що такий огляд необхідний для очищення судової системи від корупціонерів та махінаторів. Більше про те, як діє громадський рух, що вже вдалося розвідати та чи залишилися ще при судах чесні працівники.
 
– Чому ви почали займатися моніторингом та контролем діяльності і життя суддів?
 
Ще у 2004 році, коли я бачив правління Кучми, зрозумів, що потрібно змінювати щось в країні. Я поїхав до Києва на Помаранчеву революцію. Тоді революційний дух мене затягнув. Я захотів змінювати країну. Почав свою діяльність, як громадський активіст. У 2009 році зареєстрував ГО «Центр політичних студій та аналітики», відтоді і займаюся різними проектами. У 2012 році, коли створювався ГР«ЧЕСНО», ініціював в Івано-Франківську команду небайдужих людей і ми почали роботу. Тоді мало хто вірив, що можна буде якось «відфільтрувати» депутатів Верховної Ради. Мова йде про так званих «кнопкодавів», корупціонерів та тих, хто вважали себе над законом. Та попрацювавши певний час ми помітили неабиякий результат – більше 80% «кнопкодавів» не потрапили до нової ВРУ. Це говорить про те, що робота пророблена не марно. Коли створювався новий проект «ЧЕСНО. Фільтруй суд», мені стало цікаво спробувати зробити моніторинг суддів. Оскільки я вже орієнтуюсь у такого роду аналітиці. Мав досвід у роботі над аналізом діяльності депутатів міської ради, тобто їхні відвідування та подання запитів, їхні декларації. Вирішив, що варто займатися і суддями. Зараз ми на етапі збору інформації про суддів, а саме перевірка їхніх декларацій (де мешкають, які мають автівки, скільки заробляють і т.д). Закликаємо громадян, які зазнали на собі несправедливе відношення суддів, надавати ці факти нам.
 
img_9732
 
– Чи виникають на шляху пошуку інформації перепони?
 
Найкращий інструмент, який вдалося для громадськості реалізувати і вибороти – це ЗУ «Про доступ до публічної інформації», на який ми і посилаємось у роботі. Коли на початкових етапах я подав запит, щоб мені надали фотографії суддів та їхні автобіографії, зіткнувся із тим, що жодний суд не задовільнив мого прохання, зсилаючись на те, що інформація особистого характеру. Хоча я не подавав запиту на інформацію про сімейний стан, а просив біографічні дані. Довелося надсилати повторні запити, зустрічатися із суддями особисто. Наразі вдалося отримати фотокартки та біографії у адміністративному і господарському судах, міський суд взяв відтермінування на 20 днів, а апеляційний відмовляється надавати. Найцінніша інформація для нас – це несправедливо винесені рішення по відношенню до простих громадян.
 
Чи цікавляться громадяни моніторингом декларацій майна суддів?
 
Протягом останніх років влада робила все, щоб громадяни розчаровувалися у ній, і щоб на виборах обирали не головою, а керувалися емоціями. Громадяни стали аморфні, вони відходять вбік від цих процесів. Люди починають перейматися тільки у випадку, якщо справа починає зачіпати їхні інтереси. Коли громада не об’єднується довкола однієї проблеми і не вирішує її, то відбувається свавілля влади. Як кажуть: «Один у полі не воїн». Ми хочемо об’єднати людей та за підтримки ЗМІ очистити судову систему для того, щоб вона працювала справедливо. Навіть серед суддів є люди, які хочуть працювати віддано та чесно, але завжди є хтось, хто негативно впливає на загальне враження, через що страждають всі інші.
 
14707913_277005139362294_6474559201252520892_o
 
– Як позбутися штампів та стереотипів починаючому судді, який має на меті працювати чесно?
 
У Франківську є такі люди, які зацікавленні у піднятті рейтингу суддів для того, щоб продемонструвати, що не все в нашій країні продається. Це позитивний крок, який потрібно робити всім суддям для того щоб “очиститись” і підняти довіру до судів. Суд – це одна із найважливіших ланок у державі, яка має створювати справедливість у нашій державі.
 
– На якому етапі сьогодні робота над моніторингом суддів? Що уже зроблено та що плануєте?
 
– Ми стартували з 20 жовтня. За цей час вдалося отримати від судів фотокартки та автобіографії. На кожного суддю ми готуємо профайли (де проживають, майно, земельні ділянки тощо), щоб перевірити чи дійсно майно того чи іншого судді відповідає його заробітній платні. Існують випадки, що судді маючи власні квартири, будинки ще використовують службові квартири. При зарплаті близько 200 000 у рік, судді ще привласнюють допомогу по переселенню. Надалі маємо завершити роботу над цими файлами, будемо говорити про такі випадки, як наприклад, коли суддя будучи в алкогольному сп’янінні збив автомобілем людину на смерть, але продовжує займати посаду. Чому такі судді досі працюють, та не отримали покарання? На жаль, не завжди нам вдається знайти факти про суддів, у таких випадках можуть допомогти люди, які пройшли ці суди і мають достовірні документи. Плануємо надалі проводити роботу у районних судах, оскільки там теж багато проблем.
 
14567480_740155399469807_7123727016394018001_o
 
– Як на моніторинг реагують самі судді?
 
По-перше, я бачу реакцію на наші запити, вони надають негативні відповіді обсягом у дві сторінки. Для них краще залишатися у тіні. Наразі, з суддями не було особистого контакту. Коли ми зберемо та систематизуємо всі дані, тоді вже будемо іти до судів говорити стосовно конкретних персонажів.
 
– Розкажіть про вашу команду. Хто займається моніторингом та розслідуваннями?
 
– Я починав працювати сам. Після виборів зрозумів, що самостійно це робити важко, неможливо бути професіоналом у всіх галузях. Тому ми зібрали команду. У нас працює Тарас Случик, представник Інституту політичної освіти, Христина Зелінська – агент «ProZorro» у Івано-Франківську, Михайло Джогола – аналітик та журналіст. Раніше нам ще допомагав Максим Кицюк, який зараз перебуває в Маріуполі. Ми об’єдналися, щоб було легше боротися із несправедливістю, яка панує у судовій галузі, роботі органів місцевого самоврядування та інших напрямків.
Ми повинні розуміти, що навіть серед негативних персонажів у судах є люди, котрі хочуть працювати для громади, та їм не дають цього робити. Тому ми намагаємося з такими людьми налагоджувати стосунки, брати від них інформацію та допомагати їм, якщо це необхідно.

 
17 грудня о 10:00 ми плануємо провести тренінг, щоб зібрати небайдужих людей і навчити їх дізнаватися яким чином збагачуються судді, як ведуть свою суддівську практику.


 
Сніжана САМАНЧУК, ВЕЖА


Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1204
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2933
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1024
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1078
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1092 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3222 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

971

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

818

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

376

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1113
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

194
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2387
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1177
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

480
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15097
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7406
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

840
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

403
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

313
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

398
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

683
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1137