Виплата грошової допомоги волонтерам у разі загибелі або інвалідності внаслідок поранення: що варто знати прикарпатцям

Одним з основних актів, що регулює відносини, пов’язані з провадженням волонтерської діяльності в Україні є Закон України «Про волонтерську діяльність».

Детальніше про визначення волонтерської діяльності та розмір допомоги розповіла адвокатка Ольга Дурноп’янова з волонтерського руху «Адвокати Збройних сил України», передає Фіртка.

Закон визначає волонтерську діяльність як: добровільну, соціально спрямовану, неприбуткову діяльність, що здійснюється волонтерами шляхом надання волонтерської допомоги.

Волонтерська допомога – роботи та послуги, що безоплатно виконуються і надаються волонтерами.


Напрямки волонтерської діяльності


Окрім того, Закон визначає напрямки волонтерської діяльності, за якими вона здійснюється. Зокрема такими напрямками є:

  • надання волонтерської допомоги громадянам, які постраждали внаслідок надзвичайної ситуації техногенного чи природного характеру, дії особливого періоду, правових режимів надзвичайного чи воєнного стану, проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та/або іншої країни проти України, у результаті соціальних конфліктів, нещасних випадків, а також жертвам кримінальних правопорушень, біженцям, внутрішньо переміщеним особам (абз. 4, ч. 3, ст. 1 Закону);
  • надання волонтерської допомоги Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, правоохоронним органам, органам державної влади під час дії особливого періоду, дії правового режиму надзвичайного чи воєнного стану, проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та/або іншої країни проти України (абз. 9, ч. 3, ст. 1 Закону);
  • надання волонтерської допомоги для подолання наслідків бойових дій, терористичного акту, збройного конфлікту, тимчасової окупації (абз. 10, ч. 3, ст. 1 Закону);
  • надання волонтерської допомоги для подолання наслідків збройної агресії Російської Федерації проти України та/або іншої країни проти України, а також для післявоєнного відновлення і розвитку України (абз. 11, ч. 3, ст. 1 Закону);
  • надання волонтерської допомоги особам/сім’ям, які опинилися у складних життєвих обставинах через шкоду, завдану бойовими діями, терористичним актом, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією, збройною агресією Російської Федерації проти України та/або іншої країни проти України (абз. 12, ч. 3, ст. 1 Закону).

Така волонтерська діяльність несе певний ризик для життя та здоров’я волонтера. Відповідно наслідками такої волонтерської діяльності може бути і поранення (контузії, травми, каліцтва), отримані під час надання волонтерської допомоги. І навіть загибель волонтера.

Своєю чергою, законодавцем були імплементовані до Закону України «Про волонтерську діяльність» норми (гарантії) щодо соціального захисту волонтерів, які отримали інвалідність внаслідок поранення та для сімей загиблих волонтерів.

Оскільки Держава в особі її органів та посадових осіб гарантує і забезпечує захист передбачених Конституцією України та законами прав, свобод і законних інтересів волонтерів, отримувачів волонтерської допомоги, організацій та установ, що залучають до своєї діяльності волонтерів (ч. 4, ст. 1 Закону).


Виплата одноразової грошової допомоги


Тож, статтею 6 Закону України «Про волонтерську діяльність» передбачене право на отримання виплати одноразової грошової допомоги (далі – ОГД):

  • у разі загибелі (смерті) волонтера під час надання волонтерської допомоги;
  • або у разі інвалідності волонтера внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час надання волонтерської допомоги.

Тобто для виникнення права на отримання виплати ОГД визначальним є те, що загибель чи поранення волонтера має бути пов’язане саме із наданням волонтерської допомоги, і саме під час її надання.

А також визначальним є місце отримання поранення чи загибелі волонтера:

  • в районі проведення антитерористичної операції; 
  • в районі здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях; 
  • в районі здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та/або іншої країни проти України;
  • в районі бойових дій та збройних конфліктів (далі – в районах).

Розмір одноразової грошової допомоги


Розмір виплати одноразової грошової допомоги залежить від:

  • підстави виплати: у зв’язку із загибеллю (смертю) волонтера, чи у зв’язку із встановленням інвалідності волонтера внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час надання волонтерської допомоги;
  • прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого на 1 січня відповідного календарного року. 

Станом на 1.01.2022 р. Законом України «Про державний бюджет на 2022 рік» від 2.12.2021 року №1928-IX встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розмірі 2 481 гривня.


Одноразова грошова допомога у разі загибелі волонтера


Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про волонтерську діяльність», у разі загибелі (смерті) волонтера під час надання волонтерської допомоги в районах (вищевказаних) сім’ї загиблого (померлого), його батькам та утриманцям виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 500 прожиткових мінімумів, встановлених законом для працездатних осіб.

Станом на 2022 рік така одноразова грошова допомога становить 1 240 500 гривень.


Одноразова грошова допомога волонтерам, що отримали інвалідність внаслідок поранення


Така одноразова грошова допомога залежить від ступеня втрати працездатності.

Керуючись ч. 1 ст. 6 Закону України «Про волонтерську діяльність», у разі встановлення інвалідності волонтера внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час надання волонтерської допомоги в районах (вищевказаних), ОГД виплачується в таких розмірах:

  • у разі встановлення інвалідності I групи – 250 прожиткових мінімумів, встановлених законом для працездатних осіб, а саме: 620 250 гривень станом на 2022 рік;
  • у разі встановлення інвалідності II групи – 200 прожиткових мінімумів, встановлених законом для працездатних осіб, а саме: 496 200 гривень станом на 2022 рік;
  • у разі встановлення інвалідності III групи – 150 прожиткових мінімумів, встановлених законом для працездатних осіб, а саме: 372 150 гривень станом на 2022 рік.

Порядок виплати одноразової грошової допомоги


ОГД виплачується за рішенням органу, визначеного Кабінетом Міністрів України, та в порядку і на умовах визначених останнім.

Відповідний визначений КМУ орган приймає рішення про виплату ОГД на підставі:

  • звернення набувачів цієї допомоги до нього; 
  • довідки судово-медичної експертизи про причини смерті або довідки про характер отриманих поранень в районах (вищевказаних);
  • а також, у разі необхідності, свідчень керівника одного з підрозділів Збройних Сил України, інших військових формувань, правоохоронних органів, органів державної влади, який перебуває безпосередньо в районах (вищевказаних).

До звернення набувачів одноразової грошової допомоги також можуть додаватися інші документи, які підтверджують факт надання волонтерської допомоги в районах.

Такими документами, зокрема можуть бути: листи-прохання про допомогу, акти прийому-передачі, подорожні листи, договори про провадження волонтерської діяльності, про надання волонтерської допомоги певному підрозділу тощо.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!

Єдине, що нас «єднає» з ворогом. Чому мова на часі?

Війна: як пережити смерть рідних


Коментарі ()

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

358
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13928 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1597
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

885
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6173
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1737

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

653

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1482

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1289

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1178
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

535
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

673
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1595
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

616
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

900
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5939
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13723
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

270
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

565
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

497
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

807 2