Вимкнення світла: що прогнозують енергетики та чому прикарпатцям радять звикнути до графіків

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла.

Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні. 

Фахівці зазначають, така ситуація може тривати щонайменше до кінця літа, згодом відключення електроенергії можуть повторитися взимку, а відновлення втрачених під час війни потужностей можуть тривати роками.

Що прогнозують енергетики та чому прикарпатцям радять звикнути до графіків, розповідає Фіртка


Ситуація в енергосистемі складна, є значний дефіцит електроенергії


У квітні 2024 року відбувся ряд російських обстрілів, в результаті яких зруйнована значна генеруючих потужностей.

Це призвело до порушення балансу в енергосистемі, через що зʼявилась потреба обмежувати споживання електроенергії. Про це 17 травня розповів директор з управління активами «Прикарпаттяобленерго» Олег Сеник.

Нестача електроенергії в Україні спостерігається саме під час пікових годин споживання. 

На добу 17 травня на Прикарпатті ввели графіки погодинних вимкнень, які вже вводили у 2022-2023 роках. Графіки довели до всіх споживачів, окрім об’єктів критичної інфраструктури, в обсязі шести черг.

Ці графіки в обленерго розробили заздалегідь, погодили з органами місцевого самоврядування та НЕК «Укренерго». 

Споживачів про їхнє введення повідомили напередодні, тому була можливість ознайомитися з графіком та дізнатися свою чергу.

«Два тижні тому ми почали застосувати графіки обмеження потужності для великих промислових споживачів області, і вони зменшували свою потужність в ті години, які їм були доведені.

Два дні тому, ймовірно, сталася ще якась аварійна ситуація. Внаслідок цього спочатку довелось застосувати графіки аварійних вимкнень, щоб швидко обмежити споживання електроенергії.

А коли зʼявилося розуміння, що дефіцит області буде тривалий, НЕК «Укренерго» почала доводити ліміти споживання для погодинних вимкнень», — ділиться Сеник.

Натомість 14 травня на Івано-Франківщині застосовували графіки аварійних вимкнень, які вводять без попередження. Тому інформації про тривалість знеструмлень або конкретних адрес споживачів немає. Ці графіки разові, короткочасні, непередбачувані, вводяться при виникненні аварійних ситуацій. Про їхнє введення можна дізнатися лише по факту вимкнення.

Усю інформацію про графіки відключення світла можна переглянути на офіційному сайті «Прикарпаттяобленерго» — за посиланням.


«Довше, ніж на три години наразі світло не вимикатимуть», — Прикарпаттяобленерго


Наразі вистачає ресурсу, аби не перевищувати тригодинні знеструмлення для споживачів з Івано-Франківщини.

Втім, з графіками вимкнень електроенергії доведеться жити тривалий час, стверджує Олег Сеник.

«Наприклад, вночі достатньо було на дві години вимикати, а ввечері — на три.

Ми зараз не вимикатимемо довше, ніж на три години — стає ресурсу цього графіка. Цього дотримуватимося», — каже Сеник.

Водночас енергетик радить прикарпатцям звикнути до графіків. Адже відключення, вважає Сеник, триватимуть не тиждень-два, а довше.

Сеник також додав, якщо прикарпатці обмежуватимуть споживання електроенергії у побуті самостійно, час вимкнень можна буде значно скоротити.

«Ми для кожної години рахуємо, якої величини нам треба обмежитися. Якби на цю величину люди обмежилися самі, ми б не вимикали нікого.

Ну, якби нікого — це ідеальний випадок. Але могли б, наприклад, вдвічі менше вимикати. Це факт. Тому  ввечері та вранці треба економити електроенергію», — додав Сеник.


Скільки ще вимикатимуть світло


Через масовані ракетні російські атаки, українська енергетична система зазначала масштабних руйнувань. Про це на пресконференції в Медіацентрі Україна-Укрінформ заявив радник прем'єр-міністра України, член наглядової ради НЕК «Укренерго» Юрій Бойко.

«Варто налаштуватися, що ми усе літо будемо жити в тих умовах, які розпочалися.

Якщо ми говоримо про травень, то ці обмеження могли початися пізніше, якби він не був такий холодний.

Люди почали користуватися нагрівальними приладами більш активно — і це призвело до того, що в системі почало катастрофічно не вистачати електроенергії навіть з урахуванням того, що ми активно залучаємо імпорт та аварійну допомогу», — додав Бойко. 

З його слів, в таких умовах українцям доведеться жити, найімовірніше, до серпня.

«У серпень-вересень очікую незначне покращення в силу різного набору факторів — починаючи з виходів з активної фази ремонту об'єктів атомної генерації, все ще буде залишатися сонце і в системі буде велика кількість цієї генерації.

Ще буде тепло, але вже не гаряче, тому додаткове навантаження, яке традиційно виникає в гарячі місяці знизиться і саме в серпень-вересень очікується або майже, або взагалі без дефіциту», — пояснив Бойко.

Радник прем'єр-міністра також наголосив, що зима буде «невідворотно важкою». Шансів на відновлення знищеної за два місяці генерації у повному обсязі немає, тому уникнути дефіциту не вдасться.


То що ж буде взимку?


За словами Юрія Бойка, цифру 8 ГВт втраченої потужності, яку озвучував міністр енергетики України Герман Галущенко, можна суттєво знизити в рамках підготовки до зими, але точно не в рази.

«Ми проходитимемо наступну зиму однозначно в умовах обмежень. Інша справа розмір цих обмежень.

Це, безумовно, залежить від багатьох факторів, починаючи від логістичних, доставки певних комплектуючих, які можуть або пришвидшити, або, навпаки, затягнути ремонти й відновлення генеруючого обладнання», — уточнив Бойко.

На думку директора Центру дослідження енергетики Олександра Харченка, навіть якщо усунути певні пошкодження генерації, то наступні два роки українці житимуть з дефіцитом електроенергії. 

«У нас відвертий дефіцит генеруючих потужностей. Проблеми з генерацією швидко вирішити не вдасться.

Мій особистий прогноз — ми житимемо з дефіцитом електроенергії наступні два роки, це буде нормальним станом для української енергосистеми», — заявив Харченко.


Чи залежить відключення світла від регіону: як формують графіки планових обмежень


Відключення світла, які вже впроваджували, рівномірно розподіляють по всіх областях України. Ситуація з відключення електроенергії для всіх регіонів однакова, адже енергосистема працює як єдиний організм.

Про це сказав голова правління НЕК «Укренерго» Володимир Кудрицький в інтерв'ю «РБК-Україна».

Зі слів посадовця, обленерго в регіонах формують графіки планових обмежень на основі лімітів незалежно від того, де саме перебуває споживач, окрім специфічних випадків, де мережа не пропускає достатньо електроенергії та впроваджуються графіки.

«Говорити про частоту та тривалість відключень варто з обленерго, які розподіляють між споживачами доведені ліміти. Але чим більший дефіцит у країні, тим триваліші графіки.

Обсяг дефіциту залежить від декількох факторів, зокрема і від можливих подальших російських обстрілів. Ми робимо все можливе, щоб мінімізувати застосування обмежень та їхню тривалість», — уточнив Кудрицький.


Дефіцит в енергосистемі, ймовірно, виникатиме періодами

Відключення електроенергії в Україні навряд чи запроваджуватимуть щодня. Так, Кудрицький в ефірі телемарафону 16 травня заявив, що наступного тижня ситуація з електроенергією може покращитися.

За його словами, дефіцит електроенергії, найімовірніше, виникатиме лише періодично.

«Протягом досить тривалого періоду часу, і весною, і влітку, і взимку, в нас будуть періоди дефіциту електроенергії, коли доведеться застосовувати відключення споживачів. Це не буде напевно кожен день.

Наприклад, на наступному тижні ситуація може бути дійсно значно легше, чим на цьому і це буде пов'язано зі зміною погоди», — зазначив Кудрицький.

Кудрицький уточнив, що відключення споживачів — це останній інструмент збалансування системи. Водночас дефіцит ділиться рівномірно, саме для цього ліміти споживання дають кожній області.

«Коли ми, як оператори, визначаємо загальний дефіцит протягом доби погодинно, ми цей дефіцит розподіляємо рівномірно по областях. Ми кожній області доводимо ліміт споживання, який пропорційний до нормального споживання регіону.

Таким чином всі мають нести солідарне навантаження від цих відключень», — уточнив голова правління НЕК «Укренерго».

Задля того, аби уникнути дефіциту в енергосистемі, треба відновити потужності електростанцій.

«Також необхідний час, щоб розробити нову генерацію, яка буде децентралізованою, більш убезпеченою та стійкою для атак, яка зможе замінити пошкоджені теплові вугільні електростанції, які сьогодні є першочерговими цілями для ворога», — додав Кудрицький.


Кому не відключатимуть світло


Під час минулих масових відключень електропостачання не відключали лікарням та деяким іншим критичним установам, що призвело до того, що житлові будинки, які були підключені до тих самих мереж, також залишалися зі світлом. Відтак, провели від'єднання від ліній критичної інфраструктури будинків. 

Енергетики пояснили, що таким чином відключення світла стануть справедливішими та меншими для всіх.

Як пояснили, компанії провели технічну роботу з оптимізації схеми живлення критичної інфраструктури й, де це було можливо, створили для житлових будинків альтернативну схему постачання світла. Це зробили для того, аби у містах діяли справедливі та рівні умови електропостачання та відключення всіх клієнтів.


Як допомогти енергетикам?


Насамперед не потрібно в ту мить, як з’являється світло, вмикати всі можливі прилади.

В «Укренерго» кажуть, підтримати безпечну роботу енергосистеми допоможуть прості дії:

— не вмикайте обігрівачі та кондиціонери з 19:00 до 22:00;

— не користуйтеся одночасно кількома потужними електроприладами: пральною машиною, пилосмоком, бойлером, електроплитою, чайником та багато інших;

— вимкніть зайве освітлення та електроприлади.

Бізнес та промисловість просять зменшити освітлення реклами, вітрин, вивісок, особливо у вечірні години з 19:00 до 22:00, а також переглянути виробничі процеси з урахуванням ощадливого споживання електрики.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Прикарпатці у темряві обурені, чому в сусідів цілодобово світиться. За яким принципом вимикають світло?


Коментарі (2)

15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

5216 1
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1845 4
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

4056 3
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

3180 2
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

7976 2
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

20306 29

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

285

Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.   

825

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1921

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

2399
24.07.2024

Гречаний чай — це корисний і смачний напій, який поєднує у собі багатство вітамінів і мінералів з приємним ароматом. Корисні властивості роблять його незамінним джерелом здоров'я людини.

197
20.07.2024

Влітку під час тривалих вимкнень електроенергії деякі продукти в холодильнику можуть зіпсуватися за чотири години, без нього — за дві.  

704
17.07.2024

Інфляція на споживчому ринку у червні 2024 року порівняно із травнем цього року на Прикарпатті становила 2,5%, з початку року — 4,9%, в Україні — 2,2% та 4,3% відповідно.  

487
23.07.2024

На початку серпня відбудеться Всеукраїнська Патріарша проща до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої в Крилосі, яка щороку об’єднує у молитві тисячі вірян.  

18393
19.07.2024

У суботу, 20 липня, християни відзначатимуть День пророка Іллі.  

986
15.07.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

1222 1
11.07.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

6108 3
20.07.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

23403 1
24.07.2024

Майже третина (32%) опитаних українців у травні 2024 року висловили готовність до територіальних поступок для якнайшвидшого досягнення миру та збереження незалежності.   

301
20.07.2024

Депутати Верховної ради у першому читанні підтримали законопроєкт, в якому йдеться про угоду зі слідством у провадженнях про корупційні злочини. Сім із десяти обранців з Івано-Франківщини проголосували "за".  

998 1
18.07.2024

Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №11340, який дозволятиме підозрюваним у корупційних злочинах чиновникам йти на угоду зі слідством та сплачувати штраф за скоєне правопорушення.  

1201 5
16.07.2024

Зауважимо, соціологи, які опитали понад дві тисячі респондентів, наголошують, що «це думка тилу».

504