Прикарпатці у темряві запитують, чому дехто зі струмом цілодобово. За яким принципом вимикають світло?

Через системні російські обстріли енергетичної інфраструктури України доводиться вдаватися до відключень світла.

Так, починаючи з жовтня, жителі тилових регіонів, зокрема й прикарпатці, зіштовхнулися з аварійними та погодинними відключеннями електроенергії. Через ці тимчасові незручності іноді все йде не за планом, що викликає обурення.

Чому насправді вимикають світло, як формують черги вимкнень, чому в одних будинках вимикають світло, а в інших — ні та де зігрітись на випадок блекауту — Фіртка розповідає актуальну інформацію про відключення світла на Прикарпатті станом на 10 грудня.

За даними «Укренерго», через пошкодження під час ракетних ударів електростанцій та високовольтної мережі, в системі зберігається значний дефіцит електроенергії. Енергетики зауважують, що наразі вдалося стабілізувати ситуацію після останнього масованого обстрілу, але дефіцит в енергосистемі все одно залишатиметься.

Так, за словами голови правління ПАТ «Прикарпаттяобленерго» Олександра Бубена, відключення світла будуть щонайменше до кінця опалювального сезону, ймовірно, десь до початку квітня.

«Найближчим часом, можливо, ситуація покращиться. Але дефіцит буде все одно, і з цим потрібно буде жити певний час. Такі відключення будуть до кінця опалювального сезону, ймовірно, десь до початку квітня.

Бачимо певне покрашення. Ситуація вирівнюється.

Ключовий фактор, яким ми можемо балансувати, — це введення графіків. Наразі діють чотири черги. Час увімкнень та вимкнень може відрізнятись на 10-15 хвилин необхідних для того, щоб перемкнути черги за командою диспетчера.

Ми такі графіки складаємо вперше, раніше такого досвіду ми не мали, тому розуміємо, що буде критика від людей. З кожним днем наші фахівці удосконалюють ці процеси.

Першочергово ми забезпечуємо критичну інфраструктуру. Решту дозволеної потужності розподіляють на величину черг», — зазначив голова правління ПАТ «Прикарпаттяобленерго».

Крім цього, продовжує Олександр Бубен, якщо люди свідомо ставитимуться і своє споживання розтягувати в часі, то менше буде аварійних ситуацій. Поки енергосистема не стабілізується, споживати електроенергію свідомо вкрай важливо. Це дозволить енергетикам не вводити додаткові обмеження за вказівкою «Укренерго» та дотримуватись графіків.

«Хто має світло, ставтеся ощадно до нього. Сьогодні — це вже благо та необхідність. Ваша економія допоможе зменшити навантаження.

Також допомагайте тим, хто не має світла та тепла», — додав він.


Прикарпатці у темряві обурені, чому сусіди у цей час зі світлом. 


Відсутністю світла, звісно, користуються російські маніпулятори, які сіють паніку серед українців та намагаються їх розсварити у соціальних мережах.
Зокрема, нерідко у соціальних мережах скаржаться, що в одних будинках вимикають світло, а в інших — ні. Однак, зрадоньки тут немає. Розповідаємо, чому.
Як пояснили в «Прикарпаттяобленерго», різні будинки можуть бути підключені до різних трансформаторних підстанцій. Наприклад, є будинок з п'яти під'їздів, і ці під'їзди можуть бути підключені до різних підстанцій, тому буває, що в одному під'їзді світло є, а в чотирьох немає.
Або навпаки. Є цілий ряд будинків, які розташовані на лінії з критично важливим об'єктом, наприклад, лікарнею. У цьому разі людям пощастило, тому що їх відключатимуть найрідше і в останню чергу.
«До речі, не так і погано, що світло вимикають не всюди одночасно. У сусідів можна зарядити телефони чи павербанки.
Тому найкраще не скаржитися на сусідів, а порадіти за них та домовитися із ними про взаємодію», — вдало зазначають енергетики.
В умовах таких інтенсивних атак відключення будуть нормальною ситуацією протягом місяців, до цього треба всім готуватись. Якщо атаки закінчаться, то на відновлення системи до стану, коли споживачі не помічатимуть проблем, знадобиться щонайменше пів року, додали в компанії.
Також часто можна почути дорікання про те, що графіки відключень не збігаються з реальною ситуацією. Як зазначили енергетики, графіки вводяться за розпорядженням диспетчера «Укренерго».
«Ми маємо п'ятнадцять хвилин на вимкнення. Диспетчер «Укренерго» дає команду на вимкнення черг. Інколи це одна черга, інколи кілька в різному порядку, інколи майже всі — все залежить від стану енергосистеми на ту годину, від того яке завелике навантаження потрібно зняти.
Тому при цьому вивести якусь закономірність або окреслити чіткі години у нас немає можливості.
Ще раз: ми не визначаємо ні порядок, ні почерговість, ні кількість черг. Тому ці графіки й називаються аварійними. Диспетчери обленерго виконують вказівки диспетчера НЕК «Укренерго», — кажуть в «Прикарпаттяобленерго».

Енергетична криза — теж елемент війни.


Енергетична криза, яка сьогодні триває, — це також елемент війни. Ворог продовжує намагатися сіяти паніку серед українців.

«Відповідні служби мене повідомили, що зараз на моїй сторінці у Facebook працює щонайменше дві російські ботоферми. Їхнє завдання — розсварити людей. І це теж елемент війни.

Зокрема, спершу російські ботофореми проводили психологічну операцію, яка мала на меті дискредитувати переселенців. Сьогодні — вкидають наративи на кшталт чому в сусіда є світло, а в мене немає.

Ворог хоче налаштувати іванофранківців одне проти одного та проти влади, втім закликаю не вестися на провокації та гідно витримати це випробування», — підкреслив очільник Івано-Франківської громади Руслан Марцінків.

Як пояснили у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки України, російські боти шляхом маніпуляцій та відвертої дезінформації намагаються посилити невдоволення суспільства та підірвати довіру громадян до української влади. 

Так, зокрема, у мережі розповсюджують фейк про те, що нібито електроенергії в Україні достатньо для всіх, просто влада продає її закордон, заробляючи великі кошти. Насправді, наголосили фахівці, експорт електроенергії заборонили одразу після початку масштабних атак на енергетичну інфраструктуру — 11 жовтня. Дані щодо імпорту і експорту електроенергії згідно міжнародних стандартів є відкритими, тому кожен може це перевірити. 


Черги вимкнень електроенергії на Прикарпатті: як енергетики ділять навантаження?


На Прикарпатті всі споживачі поділені на три черги. Також, для зменшення навантаження на мережу в години пікового навантаження, до вимкнення може бути застосована четверта черга.

Так, повідомили в «Прикарпаттяобленерго», 80% повного навантаження області поділено рівними величинами на чотири черги. 20% навантаження на лініях, які живлять критичну інфраструктуру. 

Якщо адреса одразу у двох чергах — її вимикатимуть лише за однією з них. Щоб уточнити за якою, варто слідкувати за годинами вимкнень та співставити їх з графіками. Черги постійно оновлюють та доопрацьовують, враховуючи звернення споживачів.

Разом з тим четверта черга — це адреси, де технічні можливості дали змогу відокремити їх від ліній з об’єктами критичної інфраструктури. Ця черга вмикається і вимикається вручну, а тому, щоб це зробити до «рубильників» треба доїхати. Реальні вимкнення можуть відрізнятись від заявлених до 40 хвилин, зважаючи на ситуацію на дорогах та інші умови.


Перевищувати ліміти не можна: як на Прикарпатті визначають відключення електроенергії?

Через ракетні обстріли критичної інфраструктури російськими окупантами в Україні вимушені обмежити споживання електроенергії. Відтак, ліміт — це величина потужності, яку в певній області дозволяють використати.

На зміну доведених лімітів впливає одразу кілька факторів: баланс енергосистеми країни в цілому, можливості генерації протягом доби, та різкий ріст чи спад споживання в області.

Коли не вистачає генерації, або коли споживання в країні загалом чи в області різко зростає, диспетчер НЕК «Укренерго» дає вказівку на зниження граничної величини потужності кожному обленерго зокрема. Як правило, коли приходить команда зменшити граничну величину потужності, під вимкнення потрапляє та черга чи підчерга (залежно від величини доведених додаткових обмежень), яка на той момент є увімкненою та була без електропостачання найменшу кількість часу.

Як розповів Олег Сеник, технічний директор «Прикарпаттяобленерго», кожна область щовечора отримує інформацію про те, скільки для них передбачили МВт на наступну добу.

«Яким чином ці ліміти доводять до нас? Укренерго є оператором системи розподілу і відповідальне за баланс електроенергії в Україні.

У них є інформація про склад генеруючого обладнання: про склад блоків теплових, атомних та гідростанцій. У них також є інформація про прогнози споживання державою електроенергії по потужності.

Вони все це збирають докупи та аналізують: скільки виробиться електроенергії, скільки потрібно і тоді визначають, скільки можуть розподілити на кожну область.

Після того, як ми отримуємо ліміти, диспетчери складають відповідні графіки. Перевищувати їх не можна, бо буде катастрофа», — наголосив Сеник.

Крім цього, технічний директор пояснив, чому на Прикарпатті замість планових відключень світла запроваджували екстрені.

«Якщо у складі генеруючого обладнання відбуваються якісь позапланові зміни — баланс всієї держави міняється.

Для прикладу, якщо від якоїсь мережі відімкнувся блок якоїсь станції. Не важливо, де це станеться, бо енергосистема у Україні суцільна. І тоді треба швидко усім скорегувати своє навантаження.

Диспетчер доводить нам величину, на яку треба зменшити споживання. Тоді ми й вводимо додаткові обмеження», — резюмував Сеник.

Зазначимо, якщо обленерго не буде дотримуватись лімітів, доведених НЕК «Укренерго», це призведе до аварійних ситуацій в енергосистемі, наслідки яких будуть усуватись протягом кількох днів.

Тому, НЕК «Укренерго» уважно слідкує за перевищеннями лімітів та якщо обленерго не реагує на наказ знизити навантаження — можуть бути застосовані спеціальні Графіки аварійних відключень цілими районами без будь-яких винятків, разом із лікарнями та іншою критичною інфраструктурою, на необмежений та непрогнозований час.


На випадок блекауту: де можна зігрітися та зарядити телефон?


В Івано-Франківській територіальній громаді розгортають 100 пунктів обігріву. Їх облаштовують у закладах освіти, охорони здоров'я, комунальних підприємствах та житловому фонді. Разом з тим на базі Будинку нічного перебування розпочав роботу цілодобовий пункт обігріву.

Крім того, у разі найгіршого варіанту перебігу подій, навчальні заклади Івано-Франківської громади готові прийняти людей, щоб надати найнеобхіднішу допомогу.

Заклади освіти, в яких вже облаштували чи облаштовують пункти обігріву:

  • ліцеї імені Івана Пулюя, Романа Шухевича, В'ячеслава Чорновола;
  • ліцеї № 1, № 3, № 10, № 12, № 13, № 15, № 16, № 18, № 19, № 20, № 21, № 22, № 23, № 24, № 25;
  • Крихівецький, Черніївський, Підпечерський, Микитинецький ліцеї та Підлузька гімназія;
  • Початкова школа імені Софії Русової;
  • дитячий садок № 17 "Ромашка";
  • Івано-Франківський коледж ресторанного сервісу і туризму;
  • Вище професійне училище сервісного обслуговування техніки.

За необхідності цей список доповнять.

В пунктах обігріву при навчальних закладах є генератори, ліхтарі, технічна вода, медикаменти, буржуйки, дрова, спальні місця і радіо. Такі пункти запустять в роботу, якщо світла не буде понад добу.

Де в селах Івано-Франківської громади можна знайти пункт обігріву читайте тут.

Крім того, якщо будуть масштабні відключення, то в Івано-Франківську на всіх під'їздах залишають інформаційні листівки. Там вказано, де в разі відключень можна буде набрати води, або знайти тимчасовий прихисток людям літнього віку, або жінкам з дітьми.


«Пункти незламності»: як вони працюють?


Всього на території області розгорнули вісім мобільних та 126 стаціонарних «Пунктів незламності».

Як повідомила очільниця Івано-Франківської обласної військової адміністрації Світлана Онищук, ці пункти працюють цілодобово та безкоштовно. Там доступні тепло, вода, світло, мобільний зв'язок, Інтернет, заряджання мобільних пристроїв, місця для відпочинку, забезпечення для мам та дітей, аптечки.

В Івано-Франківську облаштували два мобільні «Пункти незламності», які знаходяться на Вічевому майдані та на вулиці Франка, 6.

Також по одному такому Пункту облаштували у центральних частинах Коломиї, Калуша, Надвірної, Яремче, Косова та в селищі Верховина.

Адреси найближчих до вас пунктів рекомендують записувати відразу на випадок, якщо зникне світло і мобільний зв'язок.

«Пункти незламності» — це спеціально облаштовані намети, де можна зігрітися, випити гарячого чаю. Також тут можна буде дізнатись, де працює найближча заправка, банківське відділення, аптека чи магазин.

Спеціально для дітей у цих Пунктах створені ігрові куточки із іграми та розмальовкам, щоб малеча могла не лише зігрітися, а й цікаво провести час.

Також 126 стаціонарних «Пунктів незламності» працюватимуть при обласній та районних адміністраціях, школах та в будівлях ДСНС, де також є всі базові послуги.

Час перебування у пункті необмежений. Однак, варто пам’ятати про те, що іншим людям також потрібно зігрітися і зарядити пристрої.

Адреси «Пунктів незламності» можна дізнатися на сайті.


Якщо зупиниться вся енергетична система: чи працюватимуть лікарні на Прикарпатті?


Якщо зупиниться вся енергетична система, то всі медичні заклади працюватимуть, адже мають альтернативні джерела живлення.

«Соціальна сфера також забезпечена генераторами, ми продовжуємо їх отримувати від наших міжнародних колег, для того, щоб мати можливість працювати.

Ми розуміємо, що зима буде дуже складна і спрогнозувати, що буде завтра-післязавтра, ми не можемо.

Але тилова область повинна безперебійно працювати», — зазначила очільниця обласної військової адміністрації Світлана Онищук.

Міський голова Івано-Франківська, каже, у разі найгіршого сценарію, для того, щоб відновити повністю знищену енергетичну систему, доведеться відключити електростанції на сім діб.

«Лікарні працюватимуть. Ми забезпечуємо найнеобхідніші послуги через потужні генератори, які нам подарували або ж ми придбали за кошти місцевого бюджету.

Тому ця інфраструктура працюватиме, але буде проблема з котельнями та насосними станціями. Це вже відчутно: відбуваються гідроудари, завітрювання.

Однак, варто розуміти, що неможливо зробити так, щоб всі котельні були забезпечені електрикою. Десь працюють генератори, а десь доводиться вмикати або вимикати», — розповів Руслан Марцінків.


Перезимувати у селі, якщо надовго вимкнуть світло.

Посадовці рекомендують мешканцям Івано-Франківська на випадок можливого блекауту знайти прихисток в селі.

Зокрема, для тих, хто не має знайомих чи родичів у селах, створили чат-бот, де просять людей із сільської місцевості прийняти у своїх домівках дітей та жінок з багатоповерхівок, аби перезимувати. Сьогодні цей чат продовжує активно функціонувати. Він доступний за ПОСИЛАННЯМ.

«Мешканці багатоповерхівок та приватного сектору зможуть комунікувати між собою. Так, під час критичних ситуацій останні можуть взяти на певний період часу до себе мешканців багатоповерхівок.

Дуже складно буде виживати саме у багатоквартирних будинках», — каже Марцінків.

До слова, мешканці Березівки та Братківців вже зголосилися прийняти людей у своїх домівках. Тим часом свою точку зору, щодо рекомендацій висловив Володимир Чернецький, начальник Головного управління ДСНС України в Івано-Франківській області.

«Це доречно, якщо в селі немає проблем з водою, якщо на подвір'ї криниця, немає проблем з опаленням, якщо воно пічне і заготовлене тверде паливо.

Однак, не в усіх є така можливість, тому що хтось — на роботі, а в когось — діти ходять очно в школу.

Тим людям, яким це не створює проблеми, а навпаки, то так, можна на деякий час поїхати.

Виїзд — це не цілковите вирішення, адже потім виникають інші проблеми. Таке рішення приймати особисто кожній людині», — поділився рятувальник.


Не на зло.
З жовтня прикарпатців, які готові протистояти підступному ворогу, засмутили не так відключення світла, як невідповідність графікам. Паралельно у мережі триває енергетична війна, за допомогою якої ворог намагається перекласти відповідальність з росії на Україну. Енергетики наголошують, світло вимикають, щоб балансувати енергосистему та зрештою мінімізувати необхідність вимкнень.

Так, пояснюють в «Прикарпаттяобленерго», графіки вимкнень в області застосовують, щоб стабілізувати енергосистему України після обстрілів. Енергосистема країни — єдиний суцільний «організм», в якому немає поділу за областями. Якщо генерації не вистачає, щоб забезпечити потребу країни, обмежувати споживання доводиться в усіх регіонах країни. Відтак, наслідки ракетних ударів по енергоінфраструктурі стосуються усієї України.

Якщо й хочеться шукати винних, то пам'ятайте, що відповідальність за це все несе саме росія, яка напала на Україну та тероризує мирне населення, системно руйнуючи енергетичну інфраструктуру. Відсутність звичного комфорту на декілька годин — не причина розсваритись, цим самим підіграючи ворогу.


Коментарі ()

25.09.2023
Тетяна Дармограй

Про стан, у якому перебувають близькі зниклих безвісти та практичні поради щодо збереження психологічної рівноваги таким родинам Фіртці розповіли психотерапевтка Наталія Сабліна та психологиня Олександра Шевченко.   

539
17.09.2023
Тіна Любчик

Головні туристичні пам’ятки Вінниці очолює музей-садиба Миколи Пирогова. На запитання: «Що подивитися в першу чергу у Вінниці?» кожен місцевий житель впевнено назве це культове місце.  

892
11.09.2023
Тіна Любчик

З журналісткою Фіртки своєю історією поділився 42-річний Роман Примич, військовослужбовець з Івано-Франківська, який отримав поранення на фронті та зараз перебуває на лікуванні в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

7174 13
07.09.2023
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає, які зміни запланували та як це вплине на темпи мобілізації.

2348
23.08.2023
Тетяна Дармограй

Щоб актуалізувати дані щодо мобілізаційного потенціалу країни, Міністерство оборони України запустило інформаційну кампанію під назвою "Оновлюй дані у ТЦК".  

2274
16.08.2023
Тіна Любчик

В Івано-Франківській обласній клінічній лікарні з початку повномасштабного вторгнення російських військ на територію України медики  активно допомагають нашим захисникам відновити здоров’я після поранень на фронті. Так, цього разу журналістка Фіртки відвідала медичний заклад і поспілкувалася з фахівцями та військовими пацієнтами про роботу відділення травматології.

2521

Усім нам добре знайома старозавітна історія про битву Давида та Голіафа, як протистояння сильному, могутньому загарбнику в рази меншого, але безстрашного молодого та винахідливого Давида.

369

Намагаючись ототожнити історію Русі з історією Московії, нащадки угро-фінів твердять, нібито столиця Русі у 1157 році була перенесена з Києва у Володимир Андрієм Боголюбським. Це відверта брехня. Він зробив Володимир своєю резиденцією, але це не означає, що переніс столицю, бо Боголюбський тоді у Києві не княжив. Київська держава – Русь існувала впродовж IX—XIII століть.

695

Невже ми єдині розумні істоти на весь всесвіт? Ці питання давно хвилюють людство та науковців.

807

Річки у селах — це природні багатства і можливості для туризму. Дізнайтеся, як зберегти та використати річки для розвитку сільського життя.

521
21.09.2023

Лікарі порекомендували робити останній прийом їжі не пізніше ніж за дві-три години до сну.

207
16.09.2023

У селі Братківці комунальне підприємство «Франківськ-Агро» вже вдруге збирає гречку, яку висіяли на цьому полі.  

394
12.09.2023

Майже у всіх їдальнях міста запровадили нововведення — безготівковий рахунок за їжу.

491
21.09.2023

Пропонуємо вашій увазі шістнадцять висловів Андрея Шептицького, що стали крилатими фразами.

37973
16.09.2023

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

370
10.09.2023

У церкві Різдва Пресвятої Богородиці у селі Нижній Вербіж Коломийського району вперше відзначили храмове свято за новоюліанським календарем. Раніше святкування припадало на 21 вересня.

503
08.09.2023

Священник каже: «стосовно заповіді «не вбий» — якби ми читали Святе письмо мовою оригіналу — староєврейською — то там «не вбий» означає «не вбий з корисливих мотивів».

665
21.09.2023

Головні туристичні пам’ятки Вінниці очолює музей-садиба Миколи Пирогова. На запитання: «Що подивитися в першу чергу у Вінниці?» кожен місцевий житель впевнено назве це культове місце. Музейно-садибний комплекс ім. Пирогова присвяче

213
20.09.2023

Кажуть: така ініціатива уряду — ламає напрацьований механізм швидкої допомоги військовим та соціальної підтримки мешканців громад.   

254
15.09.2023

За матеріалами СБУ підозру у державній зраді отримав народний депутат Нестор Шуфрич.  

944
10.09.2023

Україна отримала під час війни нового міністра оборони. Ним став кримський татарин Рустем Умєров. Він не має стосунку до військової справи, але відомий як вправний перемовник.  

582 1
08.09.2023

Наразі обмеження на виїзд з України діє щодо чоловіків призовного віку, а також окремих посад держслужби та визначених посадових осіб. Інформації про зміни з 1 жовтня щодо обмеження виїзду для жінок на військовому обліку прикордонники не мають.  

636