Вихід на відпочинок: українські реалії

(р)

/data/blog/101801/918240cd87aa380dbf3ab61e5271eff5.jpg

 

Не секрет, що українські пенсіонери живуть погано. Причин, безумовно, багато.

 

Серед них:

- демографічний фактор - загальне старіння населення;
- солідарна страхова система – громадяни, які працюють, забезпечують пенсіонерів;
- економічна криза – посилює два попередні чинники;
- підірване здоров'я покоління пенсіонерів, що змушує чимало витрачатися на ліки
і лікування.

 


Однак це все загальні фрази і оціночні судження. Ми поставили собі за мету з'ясувати, на скільки погано живе український пенсіонер і як він бореться зі сформованими обставинами.

 

З цією метою було проведено телефонне опитування пенсіонерів. Розмір вибірки склав 500 осіб з різних міст України (міста 300 тис. +).

 

Пенсіонерам було поставлено ряд питань, які стосувалися рівня доходів, структури витрат, а також ряд додаткових питань. Необхідно зазначити, що достовірність опитування істотно нижча, ніж у стандартних соціологічних досліджень з аналогічним розміром вибірки, позаяк при телефонному опитуванні пенсіонерів ми зіткнулися з низкою проблем. Серед них - небажання давати відповіді на окремі питання (доходи або статті витрат), що ускладнювало зведення зведеної аналітики, а також складність в коректній інтерпретації відповідей респондентів. Опитування проводилося протягом липня-серпня 2015 року.

 


Насамперед нами був заміряний розмір пенсії:


- до 1 500 грн. / Місяць - 36,3%;
- 1 500 - 2 000. / Місяць - 9,8%;
- 2 000 - 3 000 грн. / Місяць - 14,3%;
- відмовилися відповідати - 40,7%

 


У структурі витрат українських пенсіонерів найбільшу частку прогнозовано займають 3 позиції:
- комунальні платежі;
- харчування;
- ліки.


У нашому опитуванні ми заміряли кожен з цих ключових показників.
Частка комунальних витрат в пенсії (співвідношення суми витрат на комунальні послуги до розміру пенсії) становить:
- до 20% - 27,1%;
- 20-30% - 29,9%;
- 30-40% - 14,9%;
понад 40% - 28,0%, тих хто погодився дати відповідь.
Тобто, у майже третини респондентів, витрати на комунальні платежі перевищують 40% доходів.
Важливо, що ряд респондентів зізналися, що просто не оплачують комунальні платежі, бо у них не вистачає коштів це зробити.

 


Частка витрат на харчування в пенсії (співвідношення витрат на харчування та розміру пенсії) становить:
- до 30% - 27,6%;
- 30-60% - 34,1%;
- понад 60% - 38,3%, тих, хто погодився дати відповідь.


Структура витрат на харчування найменш варіативна. Пенсіонери не можуть відмовитися від харчування, і залежно від доходів просто харчуються дещо краще або дещо гірше.

 


Частка витрат на ліки в пенсії (співвідношення з розміром пенсії)
становить:
- до 20% - 42,7%;
- 20-30% - 16,5%;
- 30-40% - 15,5%;
- понад 40% - 25,2% тих, хто погодився відповісти.

Після обробки відповідей ми інтерпретували дані наступним чином:
- 43% пенсіонерів просто не мають коштів на ліки, які їм потрібні для підтримання якості життя і тому купують тільки найнеобхідніше;
- Близько 25% пенсіонерів мають серйозні хронічні захворювання і змушені витрачати на ліки понад 40% доходів.

 

Завдяки чому виживають пенсіонери


21,7% опитаних респондентів, які погодилися дати відповіді на питання про свої доходи і витрати, витрачають на комунальні послуги, харчування та ліки більше 100% своєї пенсії. Це означає, що у пенсіонерів є ще додаткові джерела доходів.
Серед таких джерел, вони назвали:


- Робота;
- Допомога від дітей;
- Збирання пляшок.


Соціологічне дослідження не виявило наявності депозитів, пенсійних фондів та аналогічних джерел доходів. Безсумнівно, такі випадки трапляються, але їхня кількість
губиться в розмірі статистичної похибки.

 


В підсумку проведене опитування розкриває таку картину:
- переважна більшість пенсіонерів живе дуже бідно. Тільки 3,3% респондентів, які відповіли, витрачають на комунальні послуги, харчі та ліки сумарно менше 50% пенсії;
- 90,5% опитаних змушені себе в чомусь обмежувати, при цьому дуже часто в їжі;
- Більше 96% потребують додаткових доходів, крім пенсії, але далеко не всі їх
мають.


Якщо подивитися на речі ширше, то можна зробити висновок, що соціальна система в тому вигляді, у якому вона існує, не те що не гарантує нормальне пенсійне забезпечення в старості, а скоріше гарантує його відсутність.


Незважаючи на перспективи пенсійної реформи і переходу на накопичувальне страхування,
поколінню громадян, які зараз у віці 30-45 років, необхідно вже замислюватися про
власний персональний пенсійний фонд. Інакше не виключено, що ви зіткнетеся з таким же катастрофічним матеріальним станом, як 90% пенсіонерів опитаних нами.


Способів створення пенсійних фондів багато:


- Лайфове страхування;
- Приватні пенсійні фонди;
- Накопичення на депозиті;
- Вкладення в нерухомість і багато інших.

 

 


У ході соціологічного опитування, ми зробили цікаве спостереження: досить велика кількість пенсіонерів, на питання про розміри витрат на їжу та комунальні послуги дали відповідь, що вони такі витрати «не рахують». Тобто, рівень фінансового планування у таких людей мінімальний. При тому, що ці потреби становлять левову частку їхніх витрат. Безумовно, ми можемо говорити, що ці люди є продуктом радянського суспільства, і що ніхто їх фінансової грамотності не вчив.

 

Однак простежується кореляція, що чим краще пенсіонер володіє цифрами своїх витрат, тим краще у нього співвідношення доходів і витрат.

! Висновок: кожен сам відповідає за себе. Чим раніше ви почнете планувати свій
пенсійний фонд, тим заможнішою буде ваша старість.


Що робити?


Залишається питання, а що ж робити пенсіонерам, які опинилися з мінімальною пенсією і витратами, які постійно ростуть? Вони свого часу не потурбувалися (хоча і з об'єктивних причин) своїм пенсійним фондом. Чи існує для них вихід?


У структурі нашої групи компаній є компанія «Пенсіон» (pension.ua), яка і вирішує проблеми таких пенсіонерів. Насправді дуже багато людей поважного віку мають пенсійний фонд, але не підозрюють, що це - це їхня квартира. Для таких пенсіонерів у нас розроблена програма довічного утримання по ДДУ (договору довічного утримання), яка включає як одноразовий платіж (наприклад, на лікування), так і щомісячне утримання.

 

 

Автори: Керівник проекту «Пенсіон» - Михайло Вулах та керівник проекту «Рента Капітал» - Богдан Мазур



Центр допомоги пенсіонерам «Пенсіон»
Програми забезпечення і підтримки пенсіонерів, програми ДДУ
тел .: +38 (044) 288-21-98
pension.ua


Інвестиційна компанія «Рента Капітал»
Інвестиції в нерухомість на основі інструменту ДДУ
тел .: +38 (044) 332-33-33
r-k.in.ua

Соціологічне опитування було проведене Центром допомоги та захисту пенсіонерів «Пенсіон» для оцінки матеріального становища пенсіонерів методом телефонного опитування. Розмір вибірки 500 респондентів.


15.03.2016 544 0
Коментарі (0)

15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

4954
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

479
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14652 30
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1718
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

989
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6402

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

766

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1582

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1375

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1260
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

620
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

768
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1673
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

700
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

996
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

6050
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

14321
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

368
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

669
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

584
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

905 2