Рубали роками: хто відповість за знищення лісу на Прикарпатті?

фото: ілюстративне


Наприкінці квітня 2025 року Калуська окружна прокуратура повідомила, що суд зобов’язав комунальне підприємство «Долинський спеціалізований агролісгосп» Івано-Франківської обласної ради виплатити 669 тисяч гривень за шкоду природі через незаконну вирубку 74 дерев у Розточанському лісництві.

Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го. Господарський суд Івано-Франківської області підтримав позов.

Проте ця новина викликає більше запитань, ніж дає відповідей. Хто саме вирубував дерева? Чому лісгосп не запобіг вирубкам? І чи не могли працівники підприємства, прикриваючись «невідомими порушниками», бути причетними до незаконних дій?

Щоб з’ясувати правду, Фіртка провела журналістське розслідування, яке розкриває деталі цієї справи та ширшу проблему незаконних рубок в Україні.


Тіньові схеми в лісах: як це працює?


Обсяги незаконних рубок у Долинському лісгоспі (від 2,12 м³ до 29,82 м³) свідчать про те, що вирубка вимагала часу, спеціальних інструментів і вантажних автомобілів для вивезення деревини. Це створювало шум і залишало сліди шин на лісових дорогах – протоколи огляду підтверджують наявність відбитків протекторів вантажівок на місцях рубок. Тому лісова охорона могла вчасно виявити та зупинити порушників, а також встановити, хто вони.

Але цього охорона не зробила.

На жаль, випадки, коли лісгоспи «не помічають» незаконних рубок, не рідкість. Неодноразово правоохоронці виявляли схему, коли працівники дозволяють так званим чорним лісорубам вирубувати дерева, а потім повідомляють правоохоронців про «невідомих порушників». Це дозволяє приховати власну причетність, перекласти провину на сторонніх і уникнути відповідальності. Така практика не лише завдає шкоди природі, але й підриває довіру до тих, хто має охороняти ліси.

Яскравий приклад – випадок у Карпатському національному природному парку, про який писав «Інформатор» у грудні 2023 року. Начальник одного з відділень парку разом з інспектором організували незаконну рубку цінних порід дерев, зокрема буків, щоб продати їх місцевому підприємцю.

Для прикриття вони сховали зрубану деревину під офіційно зрізаними ялинками та подали рапорт, ніби дерева викрали невідомі. Збитки склали близько 500 тисяч гривень. Посадовців викрили, їм оголосили підозру, а суд обрав запобіжні заходи. Цей випадок показує, як працівники лісогосподарств можуть бути безпосередньо причетними до незаконних рубок, прикриваючись статусом потерпілих.

Щодо Долинського лісгоспу, то довести безпосередню причетність відповідальних осіб не вдалося, проте факт залишається фактом: серійна вирубка лісу, а охорона нічого не помічає — ні вантажівок, ні шуму.


Кримінальні провадження щодо незаконної вирубки в Долинському лісгоспі


Загалом у цій справі зафіксували п’ять епізодів незаконних рубок у Розточанському лісництві:

  1. 13 травня 2021 року (квартал 10, провадження №12021091160000047). Майстер лісу Яблонський В.Б. виявив рубку 21 дерева (12 берез, 6 осик, 3 верби) загальною кубомасою 2,12 м³. Шкода — 25 287,96 грн. Огляд місця події підтвердив наявність пнів і слідів шин вантажного автомобіля, що вели до с. Розточки.
  2. 2 лютого 2022 року (квартал 23, провадження №12022091160000028). Майстер лісу Дяків П.І. виявив рубку 4 буків і 1 осики загальною кубомасою 9,04 м³. Шкода — 85 424,28 грн. Огляд виявив сліди шин і пні дерев.
  3. 16 травня 2022 року (квартал 23, провадження №12022091160000096). Майстер лісу Дяків П.І. виявив рубку 17 буків загальною кубомасою 29,82 м³. Шкода — 273 667,84 грн. Огляд зафіксував пні, пластикові пляшки та сліди шин ялинкоподібної форми.
  4. 6 червня 2023 року (квартал 5, провадження №12023091160000225). Майстер лісу Тужиляк В.М. виявив рубку 12 берез загальною кубомасою 9,17 м³. Шкода — 154 076,07 грн. Огляд підтвердив пні та сліди шин.
  5. 1 лютого 2024 року (квартал 15, провадження №12024091160000056). Лісничий Мельникович Б.А. і майстер лісу Тиква Ю.І. виявили рубку 20 берез загальною кубомасою 6,632 м³. Шкода — 130 700,33 грн. Огляд виявив пні та сліди шин на лісовій дорозі.

У кримінальних провадженнях, відкритих за фактами рубок, не встановили осіб, які їх здійснювали. Але нагадаємо, вирубки були масштабними та завжди із залученням вантажних автомобілів.

Прокуратура стверджує, що лісгосп як постійний лісокористувач не виконав своїх обов’язків щодо охорони лісу, тому відповідальність лежить на ньому.


Суд: хто відповість за вирубку лісу на Прикарпатті?


24 квітня 2025 року Господарський суд Івано-Франківської області розглянув позов Калуської прокуратури проти «Долинського спеціалізованого агролісгоспу». Прокуратура вимагала стягнути 669 156,49 грн за шкоду природі через незаконні рубки в Розточанському лісництві. З 2021 по 2024 рік там вирубали 74 дерева (березу, бук, осику, вербу).

Прокурор заявив, що підприємство не забезпечило належної охорони лісів, і це дозволило невідомим особам проводити рубки. Прокуратура вважає, що лісгосп мав організувати патрулювання, укомплектувати штат охорони та контролювати лісові дороги.

Лісгосп із позовом не погодився. Вони заявили, що саме їхні працівники повідомили поліцію про незаконні рубки, тобто виконували свою роботу. Підприємство вважає себе потерпілим у кримінальних справах, і висловлює здивування: чому виходить, що потерпілий повинен відповідати за злочин проти нього?

Лісгосп також заявив, що має штат охорони, регулярно проводить обходи, щотижневе патрулювання з поліцією, весняні перевірки та фіксує порушення, тож звинувачення в бездіяльності вважає несправедливими.

З огляду на такі виправдання лісгоспу особисто в нас виникає питання: якщо охорона організована так добре, чому численні рубки з вантажівками залишилися непоміченими? Ця невідповідність виглядає нелогічною.


Позиція суду: чому лісгосп відповідає?


Суд відхилив аргументи «Долинського спеціалізованого агролісгоспу», вказавши, що їхні заходи з охорони лісу були недостатніми. Зокрема, у штаті лісової охорони були вакансії, а в святкові та вихідні дні працівники взагалі не патрулювали територію. Це створювало «вікна» для чорних лісорубів.

Суд підкреслив, що лісгосп несе відповідальність за збереження лісу незалежно від того, хто саме здійснював рубки. Законодавство, зокрема Лісовий кодекс України та Закон «Про охорону навколишнього природного середовища», чітко покладає на лісокористувачів такий обов’язок.

Навіть якщо винних осіб не встановили, це не звільняє лісгосп від відповідальності за бездіяльність. У разі відшкодування збитків лісгосп може подати позов до винних осіб, якщо їх колись знайдуть.


Урок для лісогосподарств: усе одно прийдеться відповідати


Ця справа порушує важливе питання: чому лісогосподарства несуть відповідальність за дії чорних лісорубів? Відповідь проста — закон покладає на них обов’язок охороняти ліс.

Якщо лісгоспи чи національні парки допускають рубки, це означає, що вони не виконали свою роботу. Навіть якщо припустити, що працівники «Долинського спеціалізованого агролісгоспу» не були причетні до схеми з чорними лісорубами, відповідальність усе одно лежить на підприємстві.

Цей суд — своєрідний сигнал для всіх лісогосподарств: ви або забезпечуєте охорону лісу, або платите за негативні наслідки.

Такі судові рішення — це не лише про стягнення збитків, але й про те, щоб змусити лісгоспи працювати ефективніше. Ліси — це багатство України, і їх захист залежить від тих, кому довірено цю справу.

Сподіваємося, що подібні суди стануть уроком для лісогосподарств та допоможуть зберегти наші ліси для майбутніх поколінь.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Земля знань» чи поле для збагачення: як Войнилівський ліцей перетворив навчальні гектари на бізнес-проєкт

Обманювала родини зниклих військових: історія цинічного шахрайства на Івано-Франківщині


08.05.2025 Павло Мінка 2147
Коментарі ()

16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

1077
14.06.2025
Вікторія Матіїв

Напередодні Всесвітнього дня донора крові Фіртка поцікавилася, скільки прикарпатців регулярно здають кров, яка підготовка й процедура донації, розпитала у лікарки-трансфузіологині Прикарпатського обласного центру служби крові Марти Щирби, як на потреби крові вплинула війна.  

1057
12.06.2025
Тетяна Дармограй

У першому півріччі 2025 року мобілізацію на Івано-Франківщині проводили з використанням нових електронних систем та оновлених процедур. Які зміни в мобілізації діють та що ще планують удосконалити, розповідає Фіртка.

6326
10.06.2025
Павло Мінка

Калуш зіткнувся з енергетичною та екологічною кризою — мільйонні збитки та виснаження підземних вод загрожують питному водопостачанню міста.  

1651
05.06.2025
Олег Головенський

Про сучасні загрози, що потребують нової парадигми підготовки управлінців і фахівців та про нову освітню програму «Національна безпека», Фіртка поспілкувалася з куратором програми, професором кафедри публічного управління та адміністрування Василем Остап’яком.

1974
02.06.2025
Лука Головенський

Про репресії радянською системою українських науковців та лідерів визвольних змагань, про навчання і наукові дослідження Українського Вільного Університету в Мюнхені та його місію української культурної дипломатії Фіртка поспілкувалася з Ларисою Дідковською.  

3162 6

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

205

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

726

Ані висока освіченість, ані шляхетна спадковість, ані залучення до незлобивих віровчень не породжують усвідомленого гуманізму «просто так».

830

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

1400
12.06.2025

Все більше людей відмовляються від дієт і переходять до інтуїтивного харчування — підходу, що вчить слухати тіло, а не рахувати калорії.  

451
08.06.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

1574
02.06.2025

На Прикарпатті завершується весняна посівна кампанія.  

1460
13.06.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3493
07.06.2025

Восьмого та дев'ятого червня християни відзначатимуть свято Трійці.  

3560
01.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

7151
29.05.2025

У четвер, 29 травня, християни відзначають Вознесіння Христове.  

1173
13.06.2025

В Івано-Франківському національному драмтеатрі з 15 по 20 червня відбудеться II Український шекспірівський фестиваль, котрий пройде на сценічних майданчиках театру та на дружніх локаціях.  

411
15.06.2025

На думку прем'єр-міністра Польщі Дональда Туска, протистояння між Ізраїлем та Іраном переростає в повномасштабну війну в регіоні.  

284
10.06.2025

Більшість мешканців західних областей — 60% — усе ще готові терпіти війну стільки, скільки буде потрібно. Утім, це на 19% менше, ніж у лютому 2024 року.  

499
06.06.2025

В усьому світі санкції, накладені на Росію через її агресію в Україні, стали потужним інструментом, спрямованим на ізоляцію Кремля. Однак, як і у випадку з багатьма іншими, ці заходи не стали перепоною для всіх.  

675
01.06.2025

Другий тур виборів президента Польщі відбувається після того, як жоден з 13 кандидатів у першому турі 18 травня не здобув більше половини чинних голосів.  

741