Відпочинок на природі = хвороба Лайма?

Піскорська Галина Василівна – лікар інфекціоніст медичного центру Оксфорд Медікал

У вихідні люди часто вирішують втекти від виру цивілізації та влаштувати собі бажаний відпочинок у вигляді пікніку з друзями, походу в ліс по гриби, підкорення нової гірської вершини. На жаль, ми не завжди відповідально відносимося до власної безпеки під час відпочинку. Часто відпочинок приносить небажані явища у вигляді отруєнь, травм, переохолодження.

Проте, важливо згадати ще одну актуальну проблему, котра може спіткати вас під час відпочинку – укус кліща. Небезпека полягає у ризику зараженням кліщовим бореліозом (хвороба Лайма) або кліщовим енцефалітом (захворювання головного мозку).

Як зрозуміти, що вас вкусив кліщ?

Першою і головною ознакою укусу кліща є наявність комахи на тілі. Здебільшого кліщ кусає саме ті зони, де ніжна і тонка шкіра, щоб не мати проблем із  доступом до крові. Зовні це виглядає як кругла комашка розміром як голівка сірника, чорного або темно-коричневого кольору. Протягом перших годин комаха збільшується у розмірах за рахунок поглинутої крові постраждалої людини. Вся підступність кліщів криється у тому, що вони кусають людину у потаємних місцях: за вухом, у складках, у волосистих зонах.

Окрім того, навколо укусу шкіра буде гіперемована та незначно набрякла. Пацієнта турбуватимуть суб’єктивні симптоми:

  • свербіж;
  • біль;
  • загальне нездужання;
  • у перші дні – підвищення температури;
  • сонливість;
  • збільшення лімфатичних вузлів поблизу укусу.

Варто зауважити, що симптоматика може тільки погіршуватися. У пацієнта можуть розвинутися важкі захворювання.

Які захворювання можуть виникати внаслідок укусу кліща?

В деяких людей може розвинутися специфічна реакція на слину кліща, подібна на алергічну. Але це найменша неприємність, яка може спіткати людину, котру вкусив кліщ. Адже кліщі є переносниками серйозних захворювань, таких як хвороба Лайма та кліщовий енцефаліт.

Кліщовий енцефаліт – це тяжка патологія центральної нервової системи. Хвороба Лайма – це найпоширеніша патологія з трансмісивним механізмом передачі на Західній Україні. Захворювання характерне поступовим ураженням нервової системи, м’язів та суглобів, покривних тканин. Згідно із статистичними даними, щороку підтверджують понад 1500 нових випадків захворювання.  Специфічною ознакою хвороби Лайма є так звана «мігруюча» еритема в місці укусу. Назва обумовлена тим, що спочатку зона гіперемії є круглою, оточує місце укусу. З часом межі еритеми розширюються, при тому центр світлішає. Еритема стає кільцевидною.

Як захистити себе та близьких?

Для всіх любителів відпочинку на природі можу розкрити важливий секрет – кліща майже неможливо підчепити у зоні вище метру над землею. Тому раджу не сідати і не лягати на землю чи біля кущів. Старайтеся одягатися так, щоб було якомога менше відкритих ділянок шкіри. Менше контактуйте з травою, кущами. Опісля відпочинку одразу зніміть із себе увесь одяг та ретельно огляньте своє тіло. Якщо ви помітили кліща, в жодному разі не намагайтесь самостійно його видалити, адже здебільшого це рішення не приносить успіху. Одразу ж зверніться до лікаря, який, по перше, професійно видалить кліща, не залишаючи жодних його частинок, і, по друге, надасть необхідні рекомендації щодо ранньої діагностики ускладнень укусу та їх лікування.

Бажаю здорового та відповідального відпочинку! За потреби, чекаю вас на консультації в медичному центрі Оксфорд Медікал https://ivanofrankivsk.oxford-med.com.ua/ ! Ми потурбуємось про ваше здоров’я та безпеку!

Партнерський матеріал

 

 


14.05.2021 23520
Коментарі ()

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1084
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

548
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

912
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1959
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3481
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2381 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

738

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

640

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

620

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

621
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10273
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1119
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5180
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

925
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2731
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1126
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

318
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

644
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

551
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

610
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

959 2