Від протягу може перекосити обличчя на все життя

 

У літню спеку ми всі відкриваємо вікна у домівках і транспорті. Таким чином утворюємо протяги, навіть не задумуючись, що такий бажаний вітерець може неабияк нашкодити нашому здоров’ю. Про небезпечні наслідки протягів «Відомостям» розповіла обласний позаштатний спеціаліст із неврології Ольга Шульга.

 

— Влаштовуючи у спеку протяги, ми потрапляємо під вплив різкого перепаду температури, холодний вітер призводить до переохолодження, в результаті якого відбувається спазм кровоносних судин, які постачають кров у нервові волокна. Від цього людина починає відчувати, що її «продуло», — розповідає Ольга Дмитрівна. — Протяги можуть призводити до запалення нервів. Найчастіше виникають такі недуги, як невропатія лицьового нерва та неврит трійчастого нерва.

— Які симптоми свідчать про ці недуги?

— Коли уражений лицевий нерв, це одразу видно. Внаслідок паралічу м’язів одного боку обличчя виникає лицева асиметрія: згладжені складки на лобі та носо-губна складка, око на ураженій стороні неможливо закрити. В цьому разі ймовірні порушення смакових відчуттів, надмірне сльозовиділення, виділення з носа, болі за вухом.

Неврит трійчастого нерва характеризується зовсім іншими ознаками. До його симптомів належать напади сильного болю у ділянці обличчя, який віддає у зуби, вухо, око, залежно від того, яка гілка нерва уражена. Його провокують будь-які рухи щелепи, холодні напої. Також може виникати сльозо- і слинотеча, гіперчутливість в ураженій частині обличчя. Біль буває настільки інтенсивним, що хворий навіть не може розмовляти. При цьому зміни мімічних м’язів відсутні. Така людина потребує стаціонарного лікування.

— Чи є захворювання, які мають схожу симптоматику з цими недугами?

— Є низка хвороб, що мають  схожі до запалення лицевого або трійчастого нерва ознаки. Це можуть бути і різноманітні інфекційні недуги, і пухлини головного мозку. Зважаючи на це, дуже важливо, аби хворого оглянув як невролог, так і щелепно-лицевий хірург. Якщо є підозра на запалення трійчастого нерва, то оглянути має ще й стоматолог, бо таку симптоматику мають і запальні процеси в зубах.

— Чи підлягають невропатія лицьового та неврит трійчастого нерва лікуванню в домашніх умовах?

— Ці захворювання потребують стаціонарного лікування в медичних закладах. Тому потрібно забути про самолікування, аби не нашкодити собі. Скажімо, в мережі Інтернет на різноманітних форумах часто рекомендують вигрівати уражений бік. Але якщо діагноз ставити самостійно, то неврит трійчастого нерва можна сплутати з гнійними процесами у зубах. В такому разі вигрівання категорично заборонене, адже за підвищеної температури мікроби лишень розмножуватимуться, що може призвести до погіршення стану.

Будь-які процедури та медикаменти має призначати лише фахівець. Відновлення нерва — процес дуже клопіткий, лікування має проводитись украй обережно. Скажімо, лікуючи невропатію лицевого нерва, найголовніше його не перестимулювати. Будь-які фізпроцедури, масаж обличчя лікарі починають не раніше як на десятий день недуги.

Традиційно відновлення нерва відбувається за місяць-півтора. Оперативні втручання практично ніколи не проводяться. Лише при запаленні трійчастого нерва, коли у пацієнта настільки сильні болі, що не допомагає жодне лікування, здійснюють блокаду нерва.

— Якими можуть бути наслідки недуги, якщо вчасно не звернутися до лікаря або ж неправильно лікувати?

— Як я уже казала, при невропатії лицевого нерва головне його не перестимулювати. Це може призвести до формування контрактури, а в такому разі обличчя так і лишиться асиметричним. Загалом у 20% випадків не вдається повністю відновити котрусь із функцій: може не закриватись око, іноді носо-губна складка так і лишається згладженою, а обличчя — перекошеним. А це уже неабияк ускладнюватиме життя людини.

 

Відомості-UA.com


05.08.2012 11643 0
Коментарі (0)

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

15855
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1531
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1106
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2134
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3674
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1389

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1799

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

571

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1194

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1359
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

665
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24305
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

552
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

521
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

666
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1557
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

721
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7424
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

670
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1734 3
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

656
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

563