Виборні жнива

 

Вибори до Верховної Ради, що пройдуть у жовтні цього року, за прогнозом політологів, будуть найдорожчими за усю історію незалежної України. На проведення «великих перегонів» лише із Держбюджету виділять 1,2 млрд. грн. Оскільки ж, як відомо, добра половина економіки нашої держави перебуває в «тіні», то до офіційних коштів, що крутитимуться у «виборчому танці», варто додати щонайменше стільки ж, а то й більше, «тіньових» коштів.
Які бюджети місцевих виборчих штабів партій, хто і скільки заробить на парламентських виборах-2012, яку стратегію і тактику з початком виборчої кампанії обирають найбільш рейтингові партії на Прикарпатті, – цікавився «ЗК».


Безгрішні «сердечка»
Обласний штаб об’єднаної опозиції  «За Батьківщину» діє вже два місяці і об’єднав усі 7 політичних партій, що входять до політичного союзу.
«У нас діють на місцях міські і районні штаби, які працюють так само майже два місяці і вже встигли розгорнути свою діяльність, – розповідає голова обласної організації «За Батьківщину» Дмитро Шлемко. – У нас вже практично завершено створення так званих «мікроштабів», які будуть працювати на кожній виборчій дільниці. Там буде і керівник, і агітатори, і спостерігачі, і члени дільничних комісій. Це ті люди, які практично будуть вирішувати долю виборів на місцях. Тобто структура штабів у нас уже сформована. Тепер ми розгортаємо акцію, яка стане у нас центровою – «Україна проти Януковича» з виставленням наметів і підписанням заяв від третьої особи».
Членами дільничних комісій від об’єднаної опозицій, кажуть в обласному осередку, будуть лише перевірені люди, з досвідом роботи, які вже довели свою «вірність» партії.
«Агітатори у нас працюють на громадських засадах, в основному це люди, які є активістами, це депутати міських і районних рад, їх помічники. Це ті люди, які вже давно з нами, – продовжує Дмитро Шлемко. – Обласна організація має близько 20 тис. членів і це люди, які уже 13 років у політичній силі. У нас немає проблеми змобілізувати їх і сказати: завтра нам треба 5 тисяч, післязавтра – десять і так далі. Це люди віддані. Вони знають, що за це грошей не отримають, бо у нас грошей немає».
Фінансування, каже голова штабу, теж місцеве, зі столиці коштів поки не дають. Але «обіцяють виділяти вже з офіційним початком виборчих перегонів».
Реклама в опозиції, за словами Дмитра Шлемка, буде комплексною, але водночас і нічого зайвого.
«75% інформації люди отримують із центральних каналів телебачення, тож реклама на ТБ буде для нас прерогативою. Але і на місцях теж будемо активно працювати: проводити прес-конференції, випускати газети, вести агітацію у наметах», – наголошує Дмитро Шлемко.

Комерційна таємниця
«На відміну від інших партій Партія Регіонів свою передвиборну агітацію активізує саме з початком офіційної передвиборної кампанії, – розповідає заступник начальника штабу ПР з ідеологічної роботи Жанна Дутчак. – Ми свою «агітацію» проводили протягом цілого року. Причому не лише за допомогою реклами – організовували акції, різні соціальні програми. А тепер просто буде більше проектів, спрямованих конкретно на вибори. В нас вже затверджена стратегія передвиборчої кампанії, сформована структура партійних штабів. Штаби вже працюють».
Який конкретно штат у штабі партії – сказати відмовились, але наголосили, мовляв, кожен має свої чіткі завдання, згідно із стратегією. Відповідно до завдань – набрано і штат.
Про місячний бюджет виборчого штабу  ПР – теж ні гу-гу. Комерційна таємниця, – кажуть штабісти.
За словами Жанни Дутчак, при складанні передвиборної стратегії ідеологи Партії Регіонів дійшли висновку, що візуальна присутність як складова передвиборної кампанії, звичайно, потрібна (зовнішня реклама і т.д), але такі «фішки», як намети і бігборди, значної кількості виборців не притягнуть. Не на цьому Регіони цього разу концентруватимуться.
«Бігання з прапорами, агітація в наметах – у нас цього ніколи багато не було і не буде. У 2006 році ми пробували такі методи – вони виявилися малоефективними. Якщо і є реклама на бігбордах – то централізовано з Києва. І то лише у мінімальній кількості, аби люди бачили – Партія Регіонів є на цьому полі», – зазначає заступник начальника штабу з ідеологічної роботи.

«На власних потугах»
«Підготовка до виборів для нас складається з кількох пластів роботи, перший з яких – медійна робота, реклама і так далі, – розповідає заступник голови обласної організації ВО «Свобода» Василь Попович. – Також будемо проводити так звану «польову роботу» - ходитимемо «від хати до хати» з передвиборною агітацією, організовуватимемо зустрічі з кандидатами. Для нас важливе живе спілкування з виборцями, коли люди можуть почути відповіді на ті запитання, які не прочитають в газеті і не побачать по телевізору».
Зустрічі з виборцями «свободівці» планують робити з креативом, мовляв, щоб то не була «суха політика».
«Агітаторами у нас працюють лише свої, тобто члени місцевих осередків, люди від партії, і не за гроші», – додає Василь Попович.
Та і з Києва, кажуть в обласному осередку, поки що жодних коштів на агітацію не виділяли, поки усе своїми силами – «на власних потугах». Сподіваються, що з офіційним стартом передвиборних перегонів столиця щось таки та й виділить для регіональних організацій.

Знизу-вгору
«Якщо говорити про підготовку, то у нас немає якихось кардинально нових ідей, – зізнається голова обласної організації партії УДАР Роман Чернега. –  Основне для нас – це реклама шляхом проведення зустрічей із виборцями і так званий проект «від двору до двору».
Те, що деякі партії рекламували себе до початку виборчих перегонів, голова обласного УДАРу агітацією не вважає: «До того моменту, коли партії стають повноцінними суб’єктами виборчого права (а саме до 30-го липня), вони мають право поширювати інформацію про себе з метою розбудови партії. Тому це не вважається передвиборчою агітацією. Це – партійне будівництво».
Агітаторами від УДАРу будуть дві тисячі партійних членів обласної організації і працюватимуть вони, запевняють «ударівці», цілком на ідейних засадах.
«Щодо місячного бюджету, то варто відзначити, що будівництво УДАРу проходить від самого початку за принципом знизу-вгору. Ми не отримуємо коштів централізовано з Києва. Ми здійснюємо самофінансування і проведення виборчих кампаній у нас самостійне», – підкреслює Роман Чернега.

Таємниця – не таємниця
Хоча офіційно передвиборча кампанія стартувала лише з 30-го липня, більшість партій свою політичну рекламу запустили в народ набагато раніше. Одними з перших на вулицях Івано-Франківська з’явилися намети від Наталії Королевської з проектом «Народний список». Та й узагалі рекламна кампанія «Україна-Вперед!» у вигляді наметів і бігбордів дебютувала ще кілька місяців тому і була доволі значною.
«Основна інформація, яку ми маємо донести зараз до людей, це те, що стати кандидатом від «Україна-Вперед!» може будь-хто, зареєструвавшись на офіційному сайті та заповнивши анкету. Бажано тільки, щоб то була молода людина, – каже голова обласної організації «Україна-Вперед!» Олег Онопенко. – Ми записуємо людей також і у нас в офісі, маємо вже більше тисячі прихильників в області. Це молоді перспективні політики».
За словами голови обласного осередку партії, увійшовши до списку прихильників Королевської, усі бажаючі можуть у майбутньому брати участь у місцевих виборах, набиратись політичного досвіду. А поки що такі політики-новачки сидять у біленьких наметах «Народного списку», до того ж – безкоштовно, – запевняють працівники обласного офісу «Україна-Вперед». Якщо ж люди приходять у представництво і відразу питають, що вони отримають у фінансовому плані за рекламу «Україна-Вперед!», то таких корисливих молодиків до лав «УВ» не приймають – тут потрібні лише ідейні люди. Хлопці у наметах підтверджують, мовляв, уся робота на волонтерських засадах.
Місячний бюджет передвиборної кампанії штабу, кажуть, не таємниця, але він ще не затверджений остаточно, тож казати навіть приблизну цифру поки не хочуть. А рекламні бігборди і намети фінансуються з Києва.
«По всій області йде поголос, нібито нас фінансує Партія Регіонів, але то все закидають наші «друзі», – каже Олег Онопенко. – «Україна-Вперед!» іде на вибори самостійно».  

Умовні одиниці
Із розмови з керівниками обласних штабів політичних партій можна зробити висновок, що усі агітатори на Івано-Франківщині – цілковита безкорисливість, на 100% ідейні люди, що за свою працю нічого, крім блага для партії, не потребують. Ми вирішили з’ясувати,  наскільки така інформація відповідає дійсності і під виглядом звичайного івано-франківця зателефонували в офіси політпартій, начебто у пошуках роботи.
В офісі «Україна-Вперед!» повідомили, мовляв, зараз вакансій немає, але з 1-го серпня точно будуть. «Оплата залежить від того, що ви робитимете». Отже, молодики з наметів «Народного списку» все-таки злукавили щодо інформації про платню агітаторам. Вони, виявляється, таки не зовсім волонтери.
У Партії Регіонів, якщо ви не член партії, то і в агітатори вас не візьмуть, – зазначили по телефону. Цікаво також, що на сайтах вакансій в останні дні з'явилася низка оголошень про набір людей для участі у мітингах Партії Регіонів, повідомила «Українська правда». На такі хліби набирають людей начебто на 2-3 місяці, обіцяють регулярну платню і щоденні гарячі обіди. В обласній приймальні регіоналів подібні оголошення коментувати відмовились, мовляв, вони такою інформацією не володіють.
У ОО «За Батьківщину» людей набирають у виборчі комісії, але яка оплата – по телефону  не кажуть, спочатку, мовляв, потрібно прийти. Все решта – при безпосередній зустрічі.
Між тим, як свідчить практика минулих виборів в Україні, в середньому агітатор одержує близько 70-100 грн. у день – за роботу у наметах, спілкування з людьми, поширення поліграфії і таке інше. За одну добу роботи на виборчій дільниці офіційні спостерігачі зароблять 100-150 гривень. А ось члени виборчих комісій (залежно від бюджету кампанії політичної сили) від 300 до 1000 грн. Так звана «масовка», за махання прапором і присутність на мітингах – від 50 до 70 гривень.
Цікаво також, що відповідно до проведеного в червні компанією GFK Ukraine дослідження, 6,2% українських виборців готові проголосувати за кандидатів, які запропонують їм подарунки або гроші. Тож дехто може і на цьому заробить. Але, звичайно, за такий підробіток можна і покарання отримати.
Щодо рекламних агенцій, то наближення початку виборчих перегонів вони відчули, кажуть, лише поки як ажіотаж. Мовляв, багацько питають, цікавляться розміщенням реклами, але остаточно замовляти ще не поспішають. Хоча дехто і зараз уже забронював собі рекламне «місце». Хтось з 15 серпня вже замовив, хтось на жовтень забронював, а хтось – вже і на цілу передвиборну кампанію.
Між тим, як стало відомо редакції «ЗК» з поінформованих джерел, місячний бюджет виборчих штабів найбільш рейтингових політичних сил на Прикарпатті становитиме 50-80 тис. у.о. Значну суму коштів місцевим осередкам доведеться акумулювати на місцях. З числа «своїх підприємців».

 

Оксана ГЛУШКЕВИЧ, "ЗК"


Коментарі (0)

10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

9248 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1647
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1533
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2565
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4326
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

3072

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

879

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1297

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1198

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

2226
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1563
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1320
03.05.2024

В Івано-Франківську триває передсвятковий ярмарок "Великодній кошик".  

1090
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

436
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

518
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1728
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

1643 5
12.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

20216
13.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

189
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

551 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

593
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

939