Вибори у США: як американці обирають 47-го президента

У США обирають 47-го президента країни. На пост глави держави претендують демократка Камала Гарріс та республіканець Дональд Трамп.

Вашингтон — територія демократів, які, як правило, тут набирають найбільше голосів. Але у столиці США не вирішується доля виборів.

Все вирішать сім так званих штатів, що коливаються, пише Фіртка з посиланням на Deutsche Welle.

Кореспондент DW Роман Гончаренко з Вашингтона розповів про перебіг і атмосферу виборів.


Дональд Трамп проголосував у Флориді


Кандидат від республіканців Дональд Трамп проголосував на виборах президента. Він прибув на виборчу дільницю в курортному місті Палм-Біч на південному сході штату Флорида разом із дружиною Меланією. 

Сенатор-республіканець від штату Огайо Джеймс Девід Венс, якого Трамп оголосив своїм кандидатом у віцепрезиденти, також уже проголосував на виборах. Політик відвідав дільницю в Цинциннаті з дружиною та дітьми й зізнався, що віддав голос за свого однопартійця.

"У мене гарне передчуття щодо цієї гонки", — зазначив Венс.

І в 2020-му, і в 2016 році Трамп здобув перемогу в Огайо з перевагою у вісім відсоткових пунктів. 

Суперниця Трампа Камала Гарріс вважала за краще проголосувати поштою кількома днями раніше. Вона заповнила бюлетень в Мічигані та відправила його до Каліфорнії. Вона спостерігатиме за перебігом голосування в Говардському університеті, який закінчила в 1986 році. "Саме там я вперше балотувалася на виборну посаду" — представниці студентської ради, пояснювала Гарріс кілька років тому. 

Чинний президент Джо Байден достроково проголосував у штаті Делавер — на дільниці в Нью-Каслі, поблизу Вілмінгтона, де знаходиться його приватна резиденція. Байден та його дружина Джилл спостерігатимуть за перебігом виборів з Білого дому, жодних публічних виступів президент не планує.

До перших теледебатів з Трампом 27 червня Байден був найвірогіднішим кандидатом від Демократичної партії, проте менш ніж через місяць після невдалого виступу заявив, що не буде ще раз балотуватися в президенти, а згодом активно підтримував Гарріс.


У Джорджії закривали дільниці через російські погрози


Дві виборчі дільниці в окрузі Фултон у штаті Джорджія зачинили приблизно на пів години, а людей з них — евакуювали через погрози вибухів, які виявилися неправдивими. Державний секретар штату, республіканець Бред Раффенспергер заявив про російське втручання в день голосування.

"Схоже, вони замишляють щось недобре. Вони не хочуть, щоб у нас були гладкі, чесні й точні вибори, і якщо їм вдасться змусити нас боротися між собою, вони зможуть вважати це перемогою", — цитує його слова Reuters.

Зі свого боку Федеральне бюро розслідувань (ФБР) заявило, що йому відомо про фейкові погрози вчинення вибухів на виборчих дільницях у кількох штатах. Багато з цих повідомлень були надіслані з російських доменів електронної пошти.

За словами представника ФБР, тільки в Джорджії в день голосування надійшло понад два десятки неправдивих погроз про закладені бомби, більшість з яких — в окрузі Фултон.

Раніше цього дня ФБР спростувало нібито здійснений від його імені заклик голосувати віддалено через високу загрозу терористичних актів на виборчих дільницях. Там заявили, що опублікований в інтернеті відеозапис є підробленим, попри логотип ФБР. 

Бюро також відмежувалося від ще одного приписуваного йому відеоролика: запис містить підроблений пресреліз з твердженням, що керівництво п'яти в'язниць в Аризоні, Джорджії та Пенсільванії нібито вступило в змову з однією з політичних партій і сфальсифікувало результати голосування ув'язнених.

"Спроби обдурити громадськість за допомогою неправдивого контенту щодо оцінок загроз і діяльності ФБР спрямовані на підрив нашого демократичного процесу та підрив довіри до виборчої системи", — наголосили у ФБР. 


Перед виборчими дільницями в США — черги


Перед виборчими дільницями у США утворилися черги. Дональд Трамп скористався цим і вкотре розкритикував суперників з Демократичної партії.

"Радикальні комуністи-демократи хочуть, щоб ви зібрали речі та вирушили додому.

Ви повинні віддати свій голос, незалежно від того, скільки часу це займе. Залишайтесь у черзі!", — написав він у соціальній мережі X.


Інвестори Нью-Йоркської біржі ставлять на перемогу Трампа


Інвестори, судячи з усього, роблять ставку на перемогу на виборах президента США кандидата від Республіканської партії Дональда Трампа. Акції Trump Media & Technology Group зросли на понад 10 відсотків перед початком основної сесії торгів на фондовому ринку США.

Додали в ціні й папери інших пов'язаних з колишнім президентом компаній. Вартість розробника програмного забезпечення Phunware, якого штаб Трампа найняв під час передвиборчої кампанії 2020 року для розроблення програми для смартфона, зросла приблизно на дев'ять відсотків. Акції платформи для обміну відео Rumble, в яку інвестував кандидат у віцепрезиденти від республіканців Джеймс Девід Венс, зросли більш ніж на чотири відсотки.

Опитування громадської думки показують, що суперники йдуть ніздря в ніздрю в кожному з семи штатів, що "коливаються", зазначає агентство Reuters. Тим часом учасники платформи ринку прогнозів Predictit оцінюють ймовірність перемоги Трампа в 62 відсотки, а перемоги Гарріс — у 38 відсотків.


У центрі для відвідувачів Конгресу затримали чоловіка з сигнальним пістолетом


У центрі для відвідувачів Конгресу США у Вашингтоні затримали чоловіка з сигнальним пістолетом. Як повідомила поліція в соціальній мережі X, його зупинили для перевірки.

"Від чоловіка пахло паливом, у нього були ліхтар і сигнальний пістолет".

На час роботи правоохоронців центр для відвідувачів закрили, всі екскурсії в Капітолії скасували. У столиці США в день виборів значно посилили заходи безпеки через можливі заворушення.


У штабі Гарріс закликали набратися терпіння до закінчення підрахунку голосів


У виборчому штабі Камали Гарріс закликали до терпіння в очікуванні результатів голосування.

За словами представниці штабу Джен О'Меллі Діллон, у семи штатах, що "коливаються", діють різні правила підрахунку голосів, тому мине певний час, перш ніж з'являться результати голосування в ключових штатах, які, як очікується, визначать підсумки виборів. 


Що треба знати:

  • 5 листопада у Сполучених Штатах Америки громадяни обирають 47-го президента країни.
  • Претендентами на цю посаду є нинішня віцепрезидентка США в адміністрації Джо Байдена, представниця Демократичної партії Камала Гарріс та попередній американський президент, республіканець Дональд Трамп.
  • Виборчі дільниці у день виборів у більшості штатів відкриваються о 7-й годині ранку за місцевим часом. Першими виборчі дільниці відкрилися о 13-й годині за київським часом — у штатах Індіана та Кентуккі на східному узбережжі США. У цих же штатах першими завершиться голосування — о 1-й годині ночі за київським часом 6 листопада. Останніми закриються дільниці у штаті Аляска — о 8-й ранку за київським часом.
  • У більшості штатів виборці мали можливість проголосувати завчасно, ще до основного дня голосування. Цією можливістю, за даними агентства AP, скористалися близько 77 мільйонів американців.
  • Вибори президента США є непрямими, тобто їх виграє не той кандидат, який набрав найбільше голосів виборців, а той, у кого за підсумками голосування виявиться необхідна для перемоги кількість голосів виборників. Саме колегія виборників, до якої входять 538 осіб, обирає президента і віцепрезидента США. Для перемоги кандидату необхідна абсолютна більшість — щонайменше 270 голосів виборників.
  • У більшості штатів попередні результати виборів оголошуються одразу після завершення голосування. Довше зазвичай триває підрахунок голосів у так званих "хитких" штатах, де переможець невідомий наперед і де перемога для кожного кандидата має неабияке значення. Наперед невідомо, коли буде оголошено переможця виборів, — залежно від результатів це може бути як у ніч після виборів (починаючи з близько третьої ночі за Києвом), так і наступного ранку або, можливо, навіть через кілька днів або тижнів.
  • Окрім виборів президента, у цей день американські виборці також обирають близько третини членів Сенату США, а також новий склад Палати представників США. Крім того, відбуваються вибори губернаторів і законодавчих зборів в окремих штатах.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Вибори у США: у маленькому містечку оголосили результати голосування

Гарріс і Трамп відвідали "хиткі штати" перед виборами президента США

Гарріс обійшла Трампа у штаті, де той перемагав двічі


Коментарі ()

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

17861
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1588
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1129
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2173
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3716
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1417

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1832

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

600

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1221

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1378
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

736
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24323
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

579
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

541
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

683
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1580
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

741
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7807
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

707
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1849 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

677
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

582