Виборче законодавство треба міняти, але уважно...

 

Пройшло два дні, ніяких змін. Ніякі це не відкриті списки, а знову гарантований прихід до парламенту старих облич... Краще те що є, а не те що хочуть нав'язати...

 

Законопроект 4906 (Мірошниченко Ю.)

- Вибори депутатів здійснюються за пропорційною виборчою системою з обранням депутатів у багатомандатних територіальних виборчих та у загальнодержавному виборчому окрузі
- Складають 2 списки кандидатів , один у загальнодержавному окрузі і другий у відповідному територіальному окрузі
Прохідний бар’єр – 2 відсотки
Виборець голосує за відкритими списками за партію і за кандидата

Недоліки :
1. Проект не передбачає реєстрації ЦВК списку кандидатів у депутати у загальнодержавному окрузі, але при цьому багатьма нормами проекту передбачається використання згаданого списку ЦВК.
2. Негативним є порядок виготовлення зведеного списку кандидатів у ТВО на виборчій дільниці та порядку ознайомлення з ним виборців.
Так, відповідно до ч. 6 ст. 78 на ранковому засіданні ДВК у день голосування «голова дільничної виборчої комісії звичайної або спеціальної виборчої дільниці на підставі затвердженого окружною виборчою комісією зведеного списку кандидатів у депутати від партій у відповідному територіальному виборчому окрузі, з урахуванням всіх змін, внесених окружною виборчою комісією до такого зведеного списку кандидатів у депутати у територіальному виборчому окрузі в порядку, передбаченому статтею 60 цього Закону, виготовляє примірники зведеного списку кандидатів у депутати у територіальному виборчому окрузі, а голова дільничної виборчої комісії закордонної виборчої дільниці…виготовляє примірники зведеного переліку партій...у кількості, яка перевищує на п’ятнадцять кількість кабін (кімнат) для таємного голосування у приміщенні для голосування, помножену на п’ять».
У проекті взагалі не передбачено передачу ДВК цього списку (його копії), тому не зрозуміло, звідки голова ДВК має взяти інформацію щодо змісту згаданого списку.
3. У проекті відсутні приписи щодо передачі на закордонні виборчі дільниці зведеного переліку партій, виготовлення якого закріплено ч. 7 ст. 74.
Також, у випадку передачі цього списку від ОВК голові ДВК запропонований проектом закону порядок виготовлення зведеного списку є неприйнятним, бо його застосування може призвести до виготовлення списку, що буде містити недостовірні відомості.
4. Виготовлення такого списку на кожній окремій дільниці, виготовлення спеціальних стендів для розміщення зведених списків потребує значного часу і обладнання всіх ДВК компютерною технікою, і як наслідок значних фінансових витрат.
5. Є підозри щодо недостовірності інформації на стендах, яка з об’єктивних причин не може бути забезпечена при поверховому огляді стендів зі списками.
В проекті відсутня відповідальність за виготовлення ДВК списку, який містить недостовірні відомості, відсутності такого списку у кімнаті (кабіні) для голосування, його псування, тощо.
6. У проекті передбачено виготовлення інформаційних журналів про кандидатів, що балотуються у ТВО, які передаються на виборчі дільниці (ч. 8 ст. 63).
Кандидати в цих журналах розташовуються в порядку черговості порядкових номерів кандидатів у депутати, визначеної зведеним списком кандидатів у депутати у відповідному територіальному виборчому окрузі.
Так, виборець орієнтуючись на порядковий номер кандидата, виборець може вписати у бюлетень номер кандидата, який з тих чи інших причин вибув з балотування і це може призвести до дезорієнтації виборця і відповідно до перекручення його дійсного волевиявлення.
Ці інформаційні журнали знаходитимуться на виборчій дільниці у вільному обігу, що створює можливості для їх підміни чи псування тощо.
– Не визначено яка кількість інформаційних журналів має бути виготовлена.
7. Запропонована проектом модель виборів призведе до того, що виборець буде витрачати значно більше часу для голосування на виборчій дільниці, адже йому потрібно ознайомитись з дійсним списком кандидатів у депутати перед вибором потрібної кандидатури.



Законопроект 4222а (Соболева)

«Про вибори народних депутатів України (за відкритими партійними списками)»

Законопроект передбачає голосування за відкритими списками.

-До загальнодержавного виборчого списку на з’їзді партії включається не менше ста і не більше чотирьохсот п’ятдесяти кандидатів у депутати від партії.
- особа, включена до загальнодержавного виборчого списку, повинна бути закріплена за одним з територіальних виборчих округів.
- Перші десять осіб у загальнодержавному виборчому списку за територіальними виборчими округами не закріплюються (тобто визначаються керівництвом партії)
- Прохідний бар’єр – 5 відсотків


НЕДОЛІКИ:
1. Грошова застава на рівні 2 млн грн., що створює перешкоди для реалізації свого пасивного виборчого права;(ст. 75)
2. Яка доля протоколу засідання виборчої комісії, у якому зазначена окрема думка члена виборчої комісії у разі його незгоди із діями інших членів виборчої комісії(ст. 146)
3. Складання нового уточненого протоколу про підрахунок голосів без перерахунку виборчих бюлетенів(ст. 147)
4. Визнання дільничною виборчою комісією голосування на виборчій дільниці недійсним у разі виявлення у виборчих скриньках виборчих бюлетенів з належними ознаками у кількості, що перевищує більш як на п’ять відсотків кількість виборців, які отримали бюлетені на виборчій дільниці(ст. 148)
5. Визнання окружною виборчою комісією голосування на виборчій дільниці недійсним у зв’язку з неможливістю встановлення результатів голосування внаслідок численних фактів порушення закону. Питання щодо якісних та кількісних характеристик наявних порушень не висвітлюється(ст. 154)
6. Прохідний бар’єр – 5 відсотків і відсутність можливості для малих партій пройти до парламенту
7. Відсутній механізм відповідальності кандидата у депутати за відкритим виборчим списком, закріпленого за конкретним територіальним виборчим округом;
8. Виборча комісія бере до розгляду лише ті докази, які мають значення для розгляду скарги. Про відхилення доказів, які не мають значення для розгляду скарги або не мають доказової сили, зазначається у рішенні виборчої комісії – суб’єкта розгляду скарги. Не вказуються критерії для визначення сутнісних характеристик доказів.(ст. 188)
9. Стаття 72. Виборчі списки кандидатів у депутати
Особа, включена до загальнодержавного виборчого списку, повинна бути закріплена за одним з територіальних виборчих округів. Перші десять осіб у загальнодержавному виборчому списку за територіальними виборчими округами не закріплюються. – Дана норма позбавляє виборців можливості обирати всіх кандидатів від партії, тому що перші 10 кандидатів будуть подані партією. Вони гарантовано пройдуть в парламент, але в дійсності жоден з них не закріплений за територіальним округом, їх не знає громада і вони не несуть жодної відповідальності перед виборцями територіальних округів. В числі цих 10 осіб можуть опинитися випадкові люди, кримінальні авторитети та особи, котрі спонсорують сепаратизм.



Законопроект 4906-1(Рудьковський)

- Партія висуває кандидатів у вигляді єдиного списку кандидатів у загальнодержавному виборчому який формується та затверджується з’їздом партії.
- З числа кандидатів, включених до загальнодержавного виборчого списку, партія на тому ж з’їзді (зборах, конференції) формує і затверджує регіональні списки кандидатів у депутати у кожному виборчому регіоні, Регіональний виборчий список партії повинен включати не менше п’яти кандидатів.
- кожен кандидат у депутати, включений до загальнодержавного виборчого списку, повинен бути віднесений до одного з регіональних виборчих списків. Кандидат не може бути віднесений до двох чи більше різних регіональних виборчих списків
- при формуванні загальнодержавного та регіональних виборчих списків кандидатів у депутати партія повинна забезпечити присутність у кожній п’ятірці (місцях з першого по п’яте, з шостого по десяте і т.д.) кожного виборчого списку як чоловіків, так і жінок. 
- Прохідний бар’єр 3 відсотки


Недоліки:
1. В законопроекті є вимога при формуванні загальнодержавного та регіональних виборчих списків кандидатів у депутати забезпечити присутність у кожній п’ятірці (місцях з 1 по 5, з 6 по 10 і т.д.) кожного виборчого списку як чоловіків, так і жінок, спрямована на усунення дисбалансу між можливостями жінок і чоловіків реалізовувати рівні права.
Дана вимога не відповідає справедливому механізму створення списків кандидатів партії, адже партія висуває своїх кандидатів в залежності від їх вкладу в діяльність партії, авторитету, професійному рівню, тощо. Дана новела призведе до вимушеного зайняття кожного 5 місця в списку особою чол/жін статі.
2. Спосіб голосування може призвести до внесення додаткових цифр в пусті графи бюлетеня.
Так, голосування здійснюється шляхом заповнення виборчого бюлетеня шляхом вписування до нього з допомогою передбачених трафаретів двох цифр порядкового номера партії, за список кандидатів якої голосує виборець, та (за бажанням виборця) двох цифр порядкового номера кандидата у регіональному виборчому списку відповідної партії.
Тим самим можливість не підтримати своїм голосом виборчий список жодної партії реалізується у разі невписування порядкового номера жодної партії. Водночас не вписування до бюлетеня порядкового номера кандидата при зазначенні номера партії означає лише підтримку виборчого списку партії без впливу на порядок кандидатів у ньому. В цьому випадку, якщо виборець залишить поле без номера за кандидата, його зможе бути внесено посторонньою особою, для збільщення кількості голосів саме визначеного кандидата по ТВО.
3. Проектом також передбачено виготовлення спеціальних стендів для розміщення списків, що потребує значного часу і обладнання всіх ДВК компютерною технікою, і як наслідок значних фінансових витрат.
4. У законопроекті вперше пропонується розмежувати інформаційне забезпечення виборів ( поширення об’єктивної і безсторонньої інформації про перебіг виборчого процесу, про права виборців, процедури їх реалізації та захисту, про партії – суб’єктів виборчого процесу та висунутих ними кандидатів у депутати), з одного боку, та передвиборної агітації (як здійснення будь-якої діяльності, яка має на меті спонукати або спонукає виборців голосувати або не голосувати за певну партію – суб’єкта виборчого процесу, кандидата (кандидатів) у депутати).
Це може призвести до того, що під виглядом «інформаційного забезпечення виборів» буде продовжуватись незаконна агітація за ту чи іншу політичну партію, що порушить баланс інформаційного простору під час виборчого процесу і призведе до зловживань та махінацій.




Законопроект 4906-2 (Кошулинський , Сиротюк, Михальчишин)

- Висування кандидатів у депутати здійснюється у вигляді загальнодержавного виборчого списку та регіональних виборчих списків кандидатів у депутати від партії.
- Партія висуває загальнодержавний виборчий список кандидатів у депутати у кількості, не меншій від п’ятдесяти. ( 50 чоловік визначає керівництво партії)
- партія формує окремий регіональний виборчий список кандидатів у депутати у кожному регіональному виборчому окрузі, передбаченому цим Законом. Кандидат може бути включений лише до одного регіонального виборчого списку кандидатів у депутати від партії.
- Регіональний виборчий список повинен включати не менше трьох кандидатів у депутати. Максимальна кількість кандидатів, які можуть бути включені до регіонального виборчого списку у кожному регіональному виборчому окрузі, визначається Центральною виборчою комісією
Прохідний бар’єр – 3 відсотки 


1. Порядковий номер партії в офіційному переліку партій – суб’єктів виборчого процесу, визначений у порядку, встановленому частиною другою цієї статті, не може бути змінений протягом виборчого процесу.
Виборець таким чином може бути дезорієнтований адже крайній строк можливої зміни цього номеру проектом не встановлено.
 

 


02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

1435
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

933
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

1294
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

4624 13
07.10.2024
Тетяна Сорока

Про те, як змінилося життя після повномасштабного нападу окупантів у 2022 році, мету встановлення світового рекорду та ставлення до сучасних методів мобілізації, ветеран Степан Савчук поділився з журналісткою Фіртки.

3370
04.10.2024
Микола Сторожовий

Підприємство продали з молотка за рекордні 2,6 мільярда гривень. Але в місті майже одразу ж почались розмови про помилку та зайву цифру у виграшній пропозиції, змову задля анулювання результатів торгів і розчищення землі в центрі Франківська під нову грандіозну забудову.

7557 7

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

143

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

372

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

694

Дискурс Гіпермодерну спирається на уподобання та смаки багатомільйонних «мережевих» мас, а не на естетичні ігри еліт, як дідусь-Постмодерн. Відповідно, культурні, мистецькі, політичні, тусовкові та комунікаційні практики Гіпермодерну більш «плебейські» та більш розраховані на швидку емоційну реакцію.

506
01.11.2024

У наші дні вуглеводи є "ворогом", а деякі "експерти" пропагують продукти з високим вмістом жирів. Якщо у вас високий кров'яний тиск, то не обов'язково жертвувати вуглеводами.  

446
25.10.2024

Суші — це не просто їжа, це справжня філософія, яка об'єднує смак, естетику та майстерність. З давніх часів японці вважали суші витвором мистецтва, і сьогодні цей кулінарний шедевр завойовує все більше шанувальників по всьому світу.  

561
23.10.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

17584
04.11.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1358
31.10.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

8928 4
26.10.2024

Гелловін відзначають 31 жовтня. Це свято передує Дню всіх святих, який відзначають 1 листопада.  

8397 1
23.10.2024

Після початку повномасштабної війни з росією капеланська служба стала невіддільною частиною Збройних Сил України.  

817
04.11.2024

Фільм "Медовий місяць" режисерки Жанни Озірної здобув Ґран-прі на 53 Київському міжнародному кінофестивалі "Молодість" і приніс авторці почесну статуетку "Скіфський олень".

330
05.11.2024

Шестеро громадян Діксвіл Нотча, віддаленого некорпорованого містечка в північній частині штату Нью-Гемпшир, віддали свої голоси на виборах президента США на дільниці опівночі.

275
30.10.2024

Верховна Рада 29 жовтня ухвалила в цілому законопроєкт №11225 щодо вдосконалення процедур проведення медико-соціальної експертизи.  

1053
29.10.2024

Поїздка генерального секретаря ООН Антоніу Гутерреша в Казань на зібрання лідерів БРІКС викликала бурхливу критику з боку України та її союзників.  

754
25.10.2024

У Східному регіоні частки тих, хто з цим хоче, і тих, хто не хоче перемовин, статистично значуще не відрізняються від інших регіонів (відповідно 39% і 43%).  

751