Вадим Войтик: Переконаний, найскладніше позаду

 

http://firtka.if.ua/web/useruploads/images/chat/12.jpg

 

Першого жовтня минає два роки, як «Єдиний розрахунковий центр» взяв в управління перші житлові будинки. За цей час підприємство пережило чимало: критику влади, розчарування мешканців, страйки колишніх жеківців, візити правоохоронців та навіть політичні буревії. Про це і не тільки  ми говоримо  з керівником «Єдиного   розрахункового центру» Вадимом Войтиком.

– Пане Вадиме, якщо повертатись на два роки назад, що би ви зробили інакше тоді, на «березі» комунальної реформи?

– Передовсім добре би зважив, чи варто мені за це братись. А якщо серйозно, то приділив би значно більше часу на підготовчий етап. Ми більше займались нормативною базою, натомість кадровий склад інженерної служби був не достатньо сильним. Наша команда довірливо поставилась до первинної інформації від жеків. Щодо тих же площ прибудинкових територій – деякі «глюки» доводиться виправляти й досі.
Натомість деякі ініціативи, яким на початку приділялась велика увага, і тепер залишаються незатребуваними. Ті ж електронні платежі чи єдина квитанція.

– Чи не найбільше ЄРЦ дорікають у непрозорості. Мовляв, людям безкінечно донараховують якусь плату, а чому і за що – вони не розуміють.

– Що ж, частина правди у цих докорах є. Нам слід було звернути якомога більше уваги інформуванню людей про склад, структуру квартплати, про порядок нарахування за окремі послуги. В результаті перші місяці це була не робота – а пекло. У загальну кімнату, де ми починали, набивалось по кількадесят людей, і весь робочий час йшов на спілкування. Часто – доволі емоційне. Як у таких умовах працювали економіст, бухгалтер – не уявляю.
Однак все пізнається у порівнянні. Чи знали мешканці раніше структуру квартплати? На що саме використовували їх кошти жеки? За якими критеріями формувались титульні списки капітальних ремонтів? Та й зараз, коли доходи і витрати «Єдиного розрахункового центру» вивчаються під мікроскопом, чи може громада хоча би перелічити підрядні організації інших комунальних підприємств?
Зрештою, коштом платників податків утримується чималенька армія різноманітних перевіряючих структур. Важко вже і підрахувати, скільки разів ними вивчалася правомірність того чи іншого нарахування.

– До речі, про перевірки. Ви періодично публікуєте на сайті підприємства запити на направлення контролерів. Обговорювались і кримінальні справи щодо діяльності ЄРЦ. Також набуло чинності рішення колегії Антимонопольного комітету, за яким ЄРЦ повинно заплатити чималенький штраф.

– Публікував і далі публікуватиму. Особливо у випадках, м’яко кажучи, сміливого трактування законів деякими перевіряючими. Ми працюємо в Україні, тож всім зрозуміло, наскільки непростим є ведення взагалі будь-якої виробничої діяльності.  Іноді доводиться і в суд подавати – Феміда стає переважно на наш бік у таких суперечках.
Зрештою, інструментом захисту є і наша публічність та, даруйте, все ж прозорість у буквальному сенсі. Скажімо, в нас більша частина працівників працює в open space, тобто разом у великій залі. В мене також немає окремого кабінету, зі мною в кімнаті працює ще три працівники. До того ж одна стіна прозора.  Деяким нехорошим людям це сильно заважає.
Щодо Антимонопольного комітету, то я певен – ми виграємо суд. Київські гості (а рішення ухвалювала виїзна колегія АМК) так поспішали заробити у франківського бюджету двісті тисяч, що порушили одразу декілька власних процесуальних норм.

– Що за ці два роки ви вважаєте найбільшою вдачею, і що, своєю чергою, не вдалося?

– Як мені здається, вдалося розмежувати функції управителя житлового будинку від крайнього на всі випадки життя жеку. Не секрет, що однією з причин жеківської кризи було перевантаження будинкових балансоутримувачів чималим обозом додаткових обов’язків, за які до того ж ніхто не збирався оплачувати. Натомість їх виконання йшло на шкоду прямим обов’язкам.
Сильно змінилася робота паспортної служби: вона тепер працює щодня, паспортисти видають більшу частину довідок з єдиної автоматизованої бази за лічені секунди. Виведення зі складу сталої складової квартплати плати за електроенергію дозволило подолати кризу розрахунків з обленерго: скільки «нагоріло», стільки і заплатили. Аналогічне рішення по поточних ремонтах дозволило в принципі зняти питання «нема коштів». Пригадуєте, як колись: потрібно ринву поміняти – нема грошей. Зараз – прошу дуже.
Ще є величезний пласт невидимої роботи, яка насправді і є головним обов’язком управителя. Мова про ведення будинкових баз, документів, огляди всієї господарки, планування робіт наперед. Перед інженерною службою чітко поставлене завдання: перехід від аварійної роботи до планового обслуговування. Тут наш прогрес не надто очевидний, але він точно є.
Працює контакт-центр. Дехто досі не вірить, що записується та опрацьовується кожен дзвінок, кожне звернення. Краще, думають люди, піти і посваритись «в жек».
Діє ринок послуг. Нехай він ще не надто широкий, але він точно є. Працюють переважно приватники, які достеменно усвідомлюють всі ризики та вимоги. Замовниками їх послуг у кінцевому сенсі є мешканці, а отже, халтура чи, даруйте, халява не пройде.  
Щодо невдач, то це, звісно, певна неповороткість всієї системи. Надто велике господарство. Ще й політика впливає. Я про знамениті листівки «Заплатив ЄРЦ – оплатив вибори Сичу». З острахом чекаю чергових політичних баталій, аби дізнатись, кому цього разу ЄРЦ збирає на вибори.

– Реформі два роки, а дахи і далі течуть.

– Переконаний, що два роки тому і зараз – це дві великі різниці. Ще недавно після кожного великого дощу я з острахом йшов на роботу, чекаючи на обурені делегації із залитих помешкань. Однак за час роботи ЄРЦ ми доволі сильно підтягнулися у цьому питанні. Капітально відремонтовано чи улаштовано понад 40 дахів. Поточним ремонтом виконано з півтори сотні.
Звісно, цього замало. Але найперше дахи течуть там, де власники не бажають брати участь у ремонті цих дахів. Ну або там, де саме ЄРЦ чи його підрядні організації не запропонували людям виконання такого ремонту.

– Це називають перекладанням відповідальності з ЄРЦ на людей.

– Відповідальність на людях є вже в силу того, що вони мають у власності нерухоме майно. А власність, як це написано в Конституції, зобов’язує. Але це не лише відповідальність, це ще й можливість одержувати від свого майна певні вигоди. Скоро ми запропонуємо мешканцям цікаву програму додаткових надходжень за рахунок альтернативного використання спільного майна.

– А як щодо виконання програми міської ради по прибудинкових?..

– Ми вважаємо цю ініціативу надзвичайно успішною. Упорядковані нами двори вигідно контрастують з сусідськими. Причому, зверніть увагу, що мова майже завжди йде про комплекс робіт, який підрядники ЄРЦ виконують спільно з підрядниками департаменту комунального господарства чи управління капбудівництва. У свіжо зроблені двори ми ще й землю плануємо завести та якісь кущики спільно з мешканцями висадити.

– Здається, «Єдиний розрахунковий центр», попри критику, не втомлюється виступати з ініціативами. Так нещодавно вами було оприлюднено проект рішення, за яким передбачається можливість улаштування у дворах багатоповерхівок платних паркувальних майданчиків.

– В першу чергу той проект передбачає порядок обмеження руху та правила паркування. В наших подвір’ях все тісніше від автомобілів, які до того ж наступають на куці зелені зони. Мешканці будинків, особливо «безлошадні», повинні мати чіткий алгоритм прийняття рішень з цього питання. Зрештою, як і з усіх інших. Що ж до плати, то це якраз одна зі складових можливостей заробітку будинку на самого себе.

– Чого ще чекати від ЄРЦ?

– Вже осінь, і ми загалом закінчуємо ремонтний сезон-2013. Його я вважаю успішним – роботи виконані у понад 600 будинках міста. Ближчим часом плануємо організувати семінар для будинкових голів та активістів. Якщо спрацює – проводитимемо його регулярно. В листопаді на конкурсі обиратимемо підрядників 2014-го року.
На вулиці Івана Павла II завершуємо облаштування сучасного центру обслуговування. Є гарні напрацювання в інтернет-блоці. На дворі все ж XXI століття.

– Пане Вадиме, ви активний користувач соціальних мереж…

– Так, і не вважаю це шкідливою звичкою! Звісно, що читати про себе та свою роботу критичні відгуки не надто приємно. Однак доволі часто це допомагає десь щось підправити, а в чомусь – і взагалі змінити бачення. Зрештою, звернення через соцмережі допомагають і людям. Скажімо, я був свято переконаний, що мешканці будинку на Желехівського не погодяться на дольову участь з капремонту аварійного даху. Але не без помочі фейсбука таку згоду ми отримали, і вже за три тижні люди мали нову покріплю.

– В журналістику повертатись не плануєте?

– Я ніколи не забував, що моїм першим місцем роботи стала редакція новоствореної міської газети «Західний кур’єр». З пресою прямо пов’язана більша частина моєї робочої біографії. Зрештою, і зараз я залишаюсь, як ви щойно згадали, активним блогером.
Втім, так вже склалися обставини, що міський голова та депутатська більшість довірили таку масштабну та нову справу. Можливо, найважливішу у моєму житті. Переконаний, найскладніше позаду. ЄРЦ заслуговує довіри все більшої частини іванофранківців, і ще до завершення мого контракту досвід нашої комунальної реформи переймуть у багатьох містах України.
А далі – подивимось.

 

Розмовляв Ростислав ТВЕРДОХЛІБ, ЗК


Коментарі (10)

Хам 2013.09.21, 12:13
О то ви файно підмітили, що ваша робота залежить виключно від погодніх умов, дахи течуть, сніг падає, листя з дерев. Поезія
Шановний діма 2013.09.21, 12:29
А Жиди тут причому, коли ви пісяєте у під`їзді і розкидаєте бички
коментаторам 2013.09.21, 15:18
Тільки ті, які у своєму житті щось значне і суттєве зреалізували, мають моральне право ганити інших. Але, зазвичай, успішні не критикують, бо знають, що ціна успіху встелена труднощами і помилками. А ЄРЦ таки доказало свою спроможність.
Мешканець 2013.09.22, 23:25
Хто скаже, де подивитись нарахування до квартплати за поточні ремонтні роботи, які саме роботи проводились та детальний кошторис по цих робіт? Бо люди підписують папери підрядникам, а потім в рахунках досить великі суми за ці роботи
Вадим Войтик 2013.09.23, 11:11
Виконання робіт можна переглянути, наприклад, на карті. Скоро там будуть і фотозвіти з кошторисами. http://62.122.204.249/map/index21.php? d_s=01&m_s=01&y_s=2013&d_e=31&m_e=12&y_e=2013&z=15
Мешканець 2013.09.24, 01:16
Дякую, п.Вадиме за відповідь, я знав, що ви читаєте коментарі. Поки що зелені цифри на карті показують зовсім не ті будинки, до яких вони б мали належати, хоча це несуттєво. Візьмемо, наприклад, будинок по Карпатській, 14 - за серпень виконано робіт по ремонту на суму 1476 + 1045 грн. Квартир більше сотні,тобто виходить приблизно 25-30 грн за роботу з квартири. А в рахунку за квартплату сума вже 70 грн. Як це пояснити?
марія 2013.09.24, 10:57
побачила та здивувалася - згідно карти, у моєму будинку, що на на хмельницького 78 прибирають, я живу у першому під'їзді, ніякого "Прибирання підвалів, технічних поверхів та покрівель там немає" У НАШ ПІДВАЛ ЗАЙТИ НЕМОЖЛИВО, ДВЕРІ ТРИМАЄМО ВІДКРИТИМИ,БО ЗАПАХ БОЛОТА,А ПОКРІВЛІ, П.ВОЙТИК,ЦІКАВО КОЛИ ТАМ І ХТО ПРИБИРАВ ЇХ
Сергій Чирва 2013.09.24, 22:26
Сила ЄРЦ у підрядниках... Через них іде знімання грошей у мешканців через завищені кошториси, через неправомічні халявські роботи... Чого варте збирання підписів при перевірці вентдимканалів? А варте 30 гр з кожного... А хто буде проти, то відключать газ...
Олександр 2013.09.24, 23:54
Можливо, щось десь відремонтували, але коштом жильців. Те саме могли робити і ЖЕКи. А в плані прибирання прибудинкових територій роботи не видно взагалі, при тому, що плата зросла. За таку роботу має бути соромно.
ннн 2013.09.25, 09:55
по
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

4096
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1020
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

592
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5568
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1500
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1361

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

432

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1258

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1084

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

994
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

323
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

344
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1310
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

395
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

663
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5711
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

396
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

280
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

625 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1065
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

923