Юридичному інституту ПНУ — 20 років!

 

Якщо дерево пізнається за плодами, то навчальний заклад — за випускниками. Серед урочистих заходів, якими Юридичний інститут Прикарпатського університету імені Василя Стефаника відзначатиме своє 20-річчя, одним з найвагоміших буде вручення подяк школам та батькам, які виховали й підготували найкращих студентів для Інституту, чиї імена сьогодні відомі далеко за межами Івано-Франківщини.

 

Але не лише випускниками сьогодні може похвалитися Юрінститут. Про здобутки і перспективи Юридичного інституту «ГК» розмовляє з директором закладу, завідувачем кафедри цивільного права, доктором юридичних наук, професором Валентиною Васильєвою.

 

- Двадцять років тому все починалося з правничого відділення, яке згодом переросло в інститут. Ці перетворення виправдали себе?

Особисто для мене знаковим є те, що на Прикарпатті юридичний факультет, який формувався як правниче відділення при історичному факультеті, відкрився одночасно зі здобуттям незалежності України. Перетворення відділення спочатку на факультет, а потім в інститутську структуру — це не є формальна ознака чи зміна назви. Адже йдеться про великий змістовний ріст і значно складнішу внутрішню структуру інституту, порівняно з факультетом. Інститут містить наукові лабораторії, аналітичні дослідницькі центри, юридичний коледж, який випускає молодших спеціалістів, ще й цілий ряд практик, до прикладу, юридичну клініку.

Усі ці перетворення виправдали себе повною мірою. За 20 років роботи ми відбулися не лише де юре, тобто не просто змінили назву, а відбулися й де факто. Сьогодні Прикарпатський юридичний інститут є знаним в Україні. Коли їдеш і спілкуєшся з колегами з різних вузів України, які є відомими і давніми, то тебе ідентифікують з конкретним навчальним закладом, з особистостями, з професорсько-викладацьким складом, відповідними зв'язками та іміджем. Це приємно, що за 20 років ми досягли такої якості і впізнаваності.

 

- Наскільки випускники Юридичного інституту сьогодні є конкурентоспроможними в своїй спеціальності, порівняно з випускниками інших вузів?

До 20-річчя ми якраз започаткували проект “Відомі правники Прикарпатської юридичної школи”. Стенд із фотографіями ще не завершений, ми ще ведемо пошук видатних, на нашу думку, правників, які свого часу закінчили Юрінститут, але багато імен цих випускників сьогодні знає, мабуть, кожен. Це голова облдержадміністрації Михайло Вишиванюк, голова обласної ради Олександр Сич, народний депутат Ігор Зварич, начальник відділу представництва при виконанні судових рішень Генпрокуратури України Юрій Циган, заступник голови ІФОДА Василь Брус, начальник Державної податкової інспекції в Івано-Франківську Юрій Романюк, керуючий партнер юридичної компанії “Моріс Груп” Андрій Романчук, заступник голови Івано-Франківського окружного адміністративного суду Андрій Могила і багато інших. Посади цих людей свідчать про те, що вони є затребуваними юристами в усіх сферах.

 

- Якими ще здобутками сьогодні може похвалитися молодий Юридичний інститут?

Одним з основних здобутків інституту є велике наукове напрацювання. Маю на увазі не лише професорсько-викладацький склад та аспірантську підготовку, але й захист дисертацій аспірантами нашого інституту. Фактично, сьогодні інститут забезпечує себе висококваліфікованими кадрами, значна частина яких закінчувала наш заклад.

По-друге, сьогодні інститут має значно більше перспектив для розвитку, ніж мав на початку факультет. Ми не вважаємо, що досягли бажаного рівня розвитку і достатньо буде працювати далі за виробленими схемами. Навпаки, сьогодні маємо дуже важливі починання, які дозволяють інституту рухатися вперед і відкривають і перед викладачами, і перед студентами доволі широкі перспективи. Один з таких векторів — це зовнішні відносини з західними університетами. Сьогодні ми співпрацюємо з Колорадським університетом у галузі екології. Наші викладачі спільно з професурою Колорадського університету виконували проект з підготовки експертних висновків і аналізу українського законодавства, який вивчав можливості видобутку сланцевого газу на Прикарпатті.

Ще одним з найважливіших здобутків є співпраця з різними установами, які дають нашим студентам можливість проходити практику і підтримують їх власними стипендіями.

 

- Де сьогодні можуть попрактикуватися майбутні юристи, які навчаються в Юрінституті?

Сьогодні ми маємо низку договорів із юридичними компаніями, першою з яких була “Моріс груп”, яка, до речі, виступає нашим меценатом і підтримує всі іміджеві для інституту проекти, що виходять за рамки кошторису університету. Крім стипендій, видання наукової літератури, “Моріс груп” та кілька інших компаній допомагають нашим студентам підготуватися до практичної роботи. Вони проходять практику, беручи безпосередню участь у роботі компанії. Тому наші випускники закінчують інститут юристами, які первинні процесуальні документи не лише бачили, але й складали самостійно.

 

- А хто може претендувати на стипендії від юридичних компаній?

Оскільки одразу декілька компаній виявили бажання виділити стипендіальний фонд для наших студентів, ми розробили положення про рейтинг студента. Рейтинг — це не лише успішність. Рейтинг студента включає в себе різну діяльність і визначає загальну активність студента в Юридичному інституті. 50% рейтингу складає успішність у навчанні, інша частина — це наукова робота (виступи на наукових семінарах, участь у конференціях та круглих столах, публікації в наукових журналах), громадська активність (старостування, студентський сенат, самоврядування, участь у спортивних змаганнях, творчі гуртки тощо). Все в результаті дає загальну картину про активність студента, найкращі за цим рейтингом отримують щомісячні стипендії. Найвища стипендія — 1200 гривень. До речі, ми рекомендуємо до стипендій здебільшого найкращих студентів, які вчаться на комерційній формі навчання. Державники отримують стипендію від держави, а ми хочемо стимулювати до навчання також платників, щоб не побутувала думка, мовляв, я заплатив і мені достатньо трійки.

 

- Нещодавно інститут започаткував практику “подвійних дипломів” із Краківською академією. Що це дає студентам?

Диплом називається подвійним, бо після закінчення навчання студенти й справді отримують два дипломи — вітчизняний, про закінчення Юридичного інституту, і європейський, який визнається в цілому світі. Завершуючи бакалавратську підготовку в нашому інституті, усі охочі студенти мають можливість продовжити навчання в магістратурі Краківської академії за спеціальністю “Судове управління”. Фактично, вони одночасно здобувають диплом магістра Краківської академії і диплом Юридичного інституту. Це дає випускникам можливість працювати в Україні або ж працевлаштуватися за кордоном не просто як допоміжний працівник, а як дипломований спеціаліст із дипломом престижного вузу країни ЄС. Щоб отримати два дипломи, студент здає екзамени і в Юрінституті, і в Краківській академії, його переводять на індивідуальний графік здачі екзаменів.

 

- Цього року зменшиться державне замовлення на кілька спеціальностей, зокрема юридичну. Крім того, збільшиться прохідна кількість балів у сертифікаті із профільного для правничих спеціальностей предмету — історії України. Це якось відіб'ється на вступній кампанії в Юридичному інституті?

Я сподіваюся, що цього року нам навіть збільшать державне замовлення, але це буде відомо в серпні. Справді, цього року ми прийматимемо абітурієнтів, які з історії України мають у сертифікаті не менше 140 балів. Раніше приймали сертифікати від 124 балів. У цій ситуації мені імпонує думка міністра, що необхідно ставити жорсткі рамки і в імперативному порядку формувати еліту й відроджувати престижність навчання у вищому навчальному закладі. Не обов’язково всі, хто може заплатити, мають отримувати вищу освіту. Таке рішення може болісно вдарити по набору в певні навчальні заклади, але я думаю, що ті заклади, які мають гарну базу і дають студентам якісні наукові та практичні знання, не відчують на собі браку вступників, бо все одно набирають найкращих.

Я не боюся за цьогорічний набір в Юридичний інститут, бо всі роки ми набирали повний ліцензований обсяг — 150 осіб із 800-900 поданих заяв. Більше того, навіть умовах кризового за кількістю випускників минулого року нам вдалося суттєво розширити географію абітурієнтів. Якщо ще п’ять років тому в нашому закладі здобували фах юриста переважно галичани, то сьогодні нам вдалося охопити й інші регіони України: частину Тернопільської та Львівської областей, Закарпатську, Хмельницьку області, є в нас студенти навіть з Вінниці, Житомира та Рівного. Особливо приємно те, що це студенти з областей, де є свої вузи, які готують юристів.


18.05.2012 1581 3
Коментарі (3)

555 2012.05.20, 20:02
Чи є в списках,для подяки люди, які першими сприяли з наданням приміщення,для юридичного факультету.який став інститутом.Це повинні знати де починалися перші лекції і хто надав і передав це приміщення! ПОБАЧИМО!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ЗГАДУЄМО,,,,,,,,,,,,,,,,,
Оксана 2012.05.22, 11:58
Смішно таке читати. Моя донька навчається на третьому курсі платної форми і отримує стипендію 600 грн. від адвокатської фірми за рекомендацією інституту. Про хабарі взагалі мови не було ніколи. На четвертий курс записалась в польську групу щоб продовжити навчання паралельно і в Кракові. Вчитись треба, а не...
Знаючий 2012.05.22, 16:34
Про рівень знань, які дають в інституті свідчить друге загальнокомандне місце на Всеукраїнській олімпіаді з правознавства і той факт, що студентів інституту уже на 4-5 курсах запрошують на роботу адвокатські об’єднання регіону... Перелік може бути ще довгий...
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1654
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3111
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1110
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1137
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1172 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3419 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

205

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1079

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

894

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

404
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

295
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2460
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1217
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1281
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

527
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15160
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7462
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

298
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

336
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

369
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

358
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

449