Україна-Ємен - аналогії

 

Цьогорічний фестиваль документального кіно про права людини Docudays виділив цілий сегмент для фільмів про ситуацію в арабських країнах. В одній зі стрічок із назвою «Революціонер з примусу» мова йшла про події двохлітньої давнини у Ємені. Країні, про яку до цих кривавих протестах знали хіба-що по наявності на її території форпосту Аль-Каїди. Крізь призму головного героя чітко видно страшні наслідки тоталітарного режиму, але ще чіткіше прослідковуються аналогії з Україною, поки-що скоріше футуристичні.

Перші протести розпочалися в Ємені в січні 2011 з двох студентів, які поставили намети на знак протесту проти режиму  Салеха, який править в країні 33 роки. У Ємену один з найнижчих індексів розвитку людського потенціалу в арабському світі. Більше половини держави живе на 2 $ в день або менше, а третина населення страждає від постійного голоду. І фактично кожен мешканець має зброю. Це складно уявити навіть у тимчасовому варіанті, а єменці живуть так 33 роки, вже не рахуючи роки до приходу Салехи.

«Революціонер із примусу» фільм британського режисера ШонаМакАллістера. Головний герой—туристичний гід Каїс. Він разом із країною проходить шлях перевтілення: від прихильника президента, котрий понад усе боїться втратити ілюзорну стабільність до революціонера, який спершу просто співчуває невинно загиблим, а згодом сам долучається до протестів на залитих кров’ю вулицях Сани.

Від аналогій стає страшно. По-перше. Українське суспільство також пройшло певні суспільні зміни у 2004 році, як не крути ми змінилися, так само як і в Ємені протести були мирними, от тільки потім арабська влада таки знищила близько 2000 людей, українська ж влада тоді, балансуючи над прірвою крові таки не допустила. Ми так само змінювалися, як і головний герой фільму «Революціонер із примусу», спочатку вірячи у вигадану стабільність Кучми, аж до рішучих кроків — мінятися. Чи стало краще? Далеко не у всьому! Так само як і Ємен, отримав нового президента. Але людям від того краще жити аж ніяк не стало.

Відмінність в тому, що в Ємені події тривають, хоча і змінився президент. Вмирають люди—діти, молоді хлопці,-- ідеалісти, які готові покласти навіть власне життя за свободу. У фільмі часто звучать такі висловлювання: «Якщо така ціна свободи, ми готові її заплатити!». Для нас це лише прогнози—що може бути, якщо ми перестанемо контролювати владу, обмежувати її безглуздість, а згодом просто її міняти.  Ми можемо отримати український варіант Ємену і тоді це буде страшно.

По-друге, є цікава закономірність, наявність двох контролюючих  колишніх імперій поруч із Україною та Єменом.  У нас Росія, в Ємені-Британія. Під час одного з візитів королівської родини в Ємен жоден ЗМІ не згадав про кров, яка проливається в цій країні, про антигуманний режим. « Це така мовчазна британська політика, характерна для колишніх імперій»,-- каже продюсерка фільму Ельхам

Ми бачимо схожу політику ігнорування з боку Росії. І ми теж стоїмо на порозі великих змін, які за всіма прогнозами можуть відбутися далеко не мирним шляхом, і ми так само можемо «застрягти в режимі» Януковича на десятиліття. Десятиліття наших життів!

Думаю, хто не бачив, тому варто подивитись цей фільм і подумати чи не приклад це для України. Чи не сигнал? І чи не будемо ми вкотре кимось використані? І яка ціна нашої української свободи?

 


27.03.2013 Катя Гладка 2013 0
30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1076
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

548
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

912
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1957
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3480
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2379 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

738

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

639

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

620

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

621
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10273
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1119
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5180
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

925
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2730
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1126
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

317
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

644
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

551
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

610
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

959 2