Україна-Ємен - аналогії

 

Цьогорічний фестиваль документального кіно про права людини Docudays виділив цілий сегмент для фільмів про ситуацію в арабських країнах. В одній зі стрічок із назвою «Революціонер з примусу» мова йшла про події двохлітньої давнини у Ємені. Країні, про яку до цих кривавих протестах знали хіба-що по наявності на її території форпосту Аль-Каїди. Крізь призму головного героя чітко видно страшні наслідки тоталітарного режиму, але ще чіткіше прослідковуються аналогії з Україною, поки-що скоріше футуристичні.

Перші протести розпочалися в Ємені в січні 2011 з двох студентів, які поставили намети на знак протесту проти режиму  Салеха, який править в країні 33 роки. У Ємену один з найнижчих індексів розвитку людського потенціалу в арабському світі. Більше половини держави живе на 2 $ в день або менше, а третина населення страждає від постійного голоду. І фактично кожен мешканець має зброю. Це складно уявити навіть у тимчасовому варіанті, а єменці живуть так 33 роки, вже не рахуючи роки до приходу Салехи.

«Революціонер із примусу» фільм британського режисера ШонаМакАллістера. Головний герой—туристичний гід Каїс. Він разом із країною проходить шлях перевтілення: від прихильника президента, котрий понад усе боїться втратити ілюзорну стабільність до революціонера, який спершу просто співчуває невинно загиблим, а згодом сам долучається до протестів на залитих кров’ю вулицях Сани.

Від аналогій стає страшно. По-перше. Українське суспільство також пройшло певні суспільні зміни у 2004 році, як не крути ми змінилися, так само як і в Ємені протести були мирними, от тільки потім арабська влада таки знищила близько 2000 людей, українська ж влада тоді, балансуючи над прірвою крові таки не допустила. Ми так само змінювалися, як і головний герой фільму «Революціонер із примусу», спочатку вірячи у вигадану стабільність Кучми, аж до рішучих кроків — мінятися. Чи стало краще? Далеко не у всьому! Так само як і Ємен, отримав нового президента. Але людям від того краще жити аж ніяк не стало.

Відмінність в тому, що в Ємені події тривають, хоча і змінився президент. Вмирають люди—діти, молоді хлопці,-- ідеалісти, які готові покласти навіть власне життя за свободу. У фільмі часто звучать такі висловлювання: «Якщо така ціна свободи, ми готові її заплатити!». Для нас це лише прогнози—що може бути, якщо ми перестанемо контролювати владу, обмежувати її безглуздість, а згодом просто її міняти.  Ми можемо отримати український варіант Ємену і тоді це буде страшно.

По-друге, є цікава закономірність, наявність двох контролюючих  колишніх імперій поруч із Україною та Єменом.  У нас Росія, в Ємені-Британія. Під час одного з візитів королівської родини в Ємен жоден ЗМІ не згадав про кров, яка проливається в цій країні, про антигуманний режим. « Це така мовчазна британська політика, характерна для колишніх імперій»,-- каже продюсерка фільму Ельхам

Ми бачимо схожу політику ігнорування з боку Росії. І ми теж стоїмо на порозі великих змін, які за всіма прогнозами можуть відбутися далеко не мирним шляхом, і ми так само можемо «застрягти в режимі» Януковича на десятиліття. Десятиліття наших життів!

Думаю, хто не бачив, тому варто подивитись цей фільм і подумати чи не приклад це для України. Чи не сигнал? І чи не будемо ми вкотре кимось використані? І яка ціна нашої української свободи?

 


27.03.2013 Катя Гладка 1751 0
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2013
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1880
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1879
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5579 49
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2171 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1533

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

772

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

838

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1045

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

1023
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1796
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3702
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10293
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26180
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10213 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7740
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

921
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

259
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

287
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

404
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1306
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

906