ТОП-10 незвичних традицій святкування Нового року

Прихід Нового року - чудова нагода для святкування. Його радо вітають у будь-якій точці світу. Залежно від культури, свято супроводжується різними традиціями й іноді прощання зі Старим роком відбувається в зовсім інший день у різних куточках країни.

Тож разом з Фірткою дізнаємося про новорічні традиції з різних куточків світу.


В сусідній Європі існує багато надзвичайних новорічних традицій. Іспанці мають звичку з’їдати 12 виноградинок опівночі, щоб забезпечити своє щастя та процвітання, данці розбивають тарілки біля дверей своїх друзів, що має бути доказом великої кількості друзів, а в Шотландії кульмінацією розкішного святкування Нового року є спалення човнів вікінгів в історичній частині Единбурга.


Болгарія – чхання добрий знак

У Болгарії користуються юліанським календарем, і за ним, Новий рік припадає на 14 січня. За традицією, молоді люди починають ходити по чужих домівках одразу після опівночі, бажаючи процвітання на найближчі дні. Мало того, господарів б’ють по спині гілочкою кизилу, прикрашеною сухофруктами, кукурудзою або цукерками.

Звичай називається сурвакарі, і люди, яким так зробили, повинні відплатити відповідним подарунком: цукеркою, монетою чи іншим подарунком. У Болгарії також приділяють увагу такій звичній речі, як чхання, оскільки це вважається хорошим знаком.


Німеччина – ворожіння, як на Андрея

На Новий рік німці обдаровують себе дрібничками. Щастя їм має принести конюшина, сажотрус, свиня чи галька з діркою, саме тому ці символи часто використовують для пошуку відповідних подарунків для близьких та друзів. Новорічна ніч у цій країні є специфічним еквівалентом нашого Андрея.

У цю ніч ворожать на воску, але іноді й олові. Раніше для цього використовували ... рідкий свинець, що надзвичайно небезпечно. Це вважалося символом тривалих і нерозривних стосунків. Найбільш високо цінували той, що брали зі старих церковних віконниць.


Греція – монетка у торті

У Греції Новий рік також збігається з Днем Василя. І це саме час для вручення подарунків. Діти залишають взуття на видному місці, вірячи, що Василь принесе їм подарунки, як Три мудреці в Аргентині чи Іспанії.

Напередодні Нового року греки також печуть спеціальний торт, в який ховають одну монету. Це повинно принести щастя тому, хто її знайде.

Колись ще ворожили на вині, це називалося оіномантією. Перш ніж випити його, потрібно було поглянути на бульбашки. Бурхливі мали принести багато змін чи романів, а маленькі й спокійні забезпечували здоров’я та світлі дні. Якщо вони все ж перетинаються, то треба бути обережним зі своїм здоров’ям та витратами.


А як святкують Новий рік у місцях віддалених від України?

Мексика – ритуал з валізою

У Мексиці, крім того, щоб з'їсти виноград під бій курантів, вам слід також носити червону білизну в цю одну ніч року. Вважається, що завдяки цьому ви знайдете любов свого життя в наступному році.

Ви також можете зустріти людей, які ходять по всьому будинку чи квартирі з валізою. Ритуал повинен практикувати той, хто бажає здійснити багато цікавих подорожей протягом наступних 365 днів. Будинки також повинні бути оформлені належним чином. Переважають кольори, що забезпечують достаток: червоний, жовтий, зелений та білий.


Венесуела – жовтий колір для щастя

У Венесуелі Новий рік також слід зустрічати з відповідною білизною. Однак у цій країні, надаючи Південній Америці трохи різноманітності, ви повинні одягнутись у новорічну ніч в жовтий колір.


Це для забезпечення щастя та процвітання. І тут теж не обходяться без дванадцятьох виноградинок, але іноді також пишуть листи з побажаннями, а згодом їх спалюють.  


Сінгапур – пара фруктів

У Сінгапурі, відвідуючи родичів та друзів під час свят, запасіться мандаринами або апельсинами. Кожна людина повинна бути обдарована парою фруктів.


У цій країні новий рік зустрічають ... чотири рази. У жовтні це Діпа Валі (індуїсти святкують), традиційно 1 січня, 19 січня (малайська Харі Рая), і нарешті святкують китайці.


Філіппіни – пустий гаманець

На Філіппінах дбають про те, щоб зустріти Новий рік із сім’єю. У цей день усі повинні бути разом, щоб на наступний рік ніхто не поїхав.

На столі повинно з’явитися дванадцять різних фруктів (по одному на кожен місяць), бажано круглих, щоб принести добробут і процвітання. Звідси й популярність круглих візерунків на новорічних вбраннях.

Забобонні люди стежать за тим, щоб у цей день гаманець не був порожнім, або вони струшують горщик з монетами біля свого будинку, а діти намагаються стрибнути якомога вище, щоб якомога більше вирости.Новий рік зустрічається з величезним шумом, адже він повинен прогнати всіх злих духів.


Японія - три дні святкування

З 1873 року японці святкують Новий рік за григоріанським календарем, тобто 1 січня. Раніше його святкували за китайським місячним календарем, а подекуди в Японії Новий рік досі зустрічають за в’єтнамською чи корейською традицією.

Святкування триває для японців аж три дні, адже Новий рік є для них особливою і символічною датою, він провіщає прихід «нового», дає їм шанс розпочати кращий етап у своєму житті й попрощатися з турботами та неприємностями.

У ніч з 31 грудня на 1 січня по всій Японії дзвонять дзвони буддистських храмів. У перший день січня сім’ї разом моляться біля домашніх вівтарів, приймають новорічні побажання та загадують свої.


В Японії Новий рік сприймають як виключно сімейне свято, і - на відміну від України - це не привід святкувати та розважатись. Японські сім'ї зустрічаються на урочистій вечері, що складається з традиційних новорічних страв, кожна з яких повинна символізувати виконання бажань, забуття поганих спогадів, добробуту та довголіття домочадців. 


США - публічне свято

Американці зустрічають новорічну ніч так само як українці - вони проводять її на вечірках або в клубах з друзями чи родиною, розважаючись та танцюючи.

Багато свят проходять на вулицях і площах, а одним із найпопулярніших місць у Сполучених Штатах є Таймс-сквер, одне з найжвавіших перехресть Нью-Йорка щодня, повне яскравих білбордів та великих екранів. 31 грудня там збираються тисячі натовпів, і новорічні забави транслюються в прямому ефірі по всьому світу.


Традиція святкування Нового року саме тут розпочалася в 1904 році, коли Альфред Окс, тоді власник New York Times, святкував відкриття нової будівлі газети. Через три роки, 31 грудня 1907 р., народилася традиція, яка продовжується донині.

За хвилину до опівночі зі спеціальної щогли посеред Таймс-сквер велика яскрава куля починає опускатися так, що через 60 секунд урочистого відліку вона опиняється  в самому низу. Спочатку куля була виготовлена ​​з дерева та заліза і важила близько 350 кілограмів. Сьогодні куля під назвою Велике яблуко справляє набагато більше враження. З року в рік вона розробляється з новими й новими зусиллями. Зазвичай її виготовляють з алюмінію, покривають кристалами, галогенними лампами та дзеркалами.


Бразилія - ​​багато розваг на пляжі

У Бразилії Новий рік найголосніше зустрічають на пляжі Копакабана в Ріо-де-Жанейро. Щороку сюди приходять натовпи, щоб зустріти Новий рік.

Бразильці вірять, що білий колір приносить щастя і спокій, тому в новорічну ніч вони одягаються в біле з голови до ніг - тим самим гарантуючи собі процвітання в Новому році.

Традиційно, перед приходом останнього дня року, учасники Копакабани роблять пропозицію богині моря - вони запускають у море човни з подарунками й кидають білі квіти у хвилі.


Різні ритми можна почути з декількох сцен на вечірці - від традиційної самби до бразильського року.

Найочікуваніший момент - кількахвилинна демонстрація феєрверків, які вистрілюють з понтонів, що плавають за кілька сотень метрів від берега, і вибухають в океані, що ще більше посилює видовище.

Підготувала Соломія Когут


29.12.2020 Соломія Когут 16533
Коментарі ()

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1064
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2788
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

969
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1029
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1036 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3087 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

885

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

769

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

370

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1083
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

137
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2332
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1141
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

441
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15061
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7377
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

809
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

372
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

284
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

372
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

649
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1104