Свинство для прийдешніх поколінь?

 

 

Часто через засоби масової інформації чуємо про проблему залучення інвестицій для підняття нашої економіки. Можновладці акцентують увагу на залученні зовнішніх інвестицій, оскільки своїх, внутрішніх, явно не вистачає.  Ситуація з цим, як відомо, непроста. Тому чиновники в справі вкладання коштів у розвиток економіки готові йти на будь-які поступки задля залучення інвесторів.

 

Коли є позитивні зрушення, то, звітуючись перед своїми виборцями, посадовці активно показують  зростання валового внутрішнього продукту,  заробітної плати, підвищення добробуту населення, розвитку соціальної інфраструктури тощо.  З одного боку все це добре. А  з другого?


В історії становлення та розвитку держав чітко виокремлюються три етапи інвестування.

Перший етап: є не якість, а кількість залучених інвестицій. Не звертається особливої уваги на їх негативні наслідки для суспільства. Основна мотивація — накопичення капіталу будь-яким чином.

Другий етап: беруться до уваги лише ті інвестиції, які збігаються зі стратегічним курсом держави.

Третій етап: звертається увага на інвестиційні проекти,  які чітко контролюють органи влади, вони привабливі з будь-яких позицій і не створюють жодної загрози для суспільства, а також впливають позитивно на добробут громадян і довкілля.


Ми, на жаль, перебуваємо на першому етапі — етапі дикого капіталізму. Аналізуючи інвесторів, можна побачити, що може очікувати наш край у майбутньому, оскільки є тенденція до перенесення іноземними компаніями шкідливого виробництва зі своїх держав на територію України.


Візьмімо, наприклад, данську фірму «Даноша» та інших подібних до неї інвесторів. Праведними та неправедними шляхами вони активно вкорінюються у нашому краї. Чиновники теж їх підтримують, мотивуючи тим, що буде створено нові робочі місця, буде поповнюватися місцевий бюджет. Але якщо вникнути в суть справи, то нескладно зрозуміти, що при сучасній автоматизації й механізації виробництва кількість робочих місць буде обмежена. У більшості працівників заробітна плата теж буде далеко не європейська. Орендна плата за землекористування — мізерна.


А які наслідки нас очікують? Що б вони там не говорили, але забруднення довкілля буде очевидним.


За час господарювання цієї фірми було виявлено факти порушень щодо забруднення території. Скажімо, влітку минулого року підприємство здійснило дії, які призвели до загибелі риби у потічку Буркачі на території сільської ради Сівки Войнилівської Калуського району. Про це на засіданні колегії Івано-Франківської ОДА повідомив перший заступник державного управління охорони навколишнього природного середовища області Василь Головчак. У вересні в невеличкому потічку Велипунці біля села Вилків теж загинула риба (посилання на  інтернет). Відповідальність за  завдані збитки взяла на себе данська фірма «Даноша». У листі жителів сіл Сівки Калуської та Мошківців до органів влади наголошується, що ТзОВ «Даноша» дозволено щороку виливати 35 000 тонн гноївки на паї. А у гноївці є шкідливі речовини: аміак, залишки біостимуляторів, антибіотиків, шерсть тварин, яка не розкладається протягом 100 років, різноманітні інфекції-мутанти, що можуть викликати спалахи хвороб як у людей, так і у тварин, котрі є в підсобних селянських господарствах.

 

А у повітря щороку викидається зі свиноферми та лагун гноєсховища ТзОВ «Даноша» (с. Лука) 244,9 тонни смердючих шкідливих газів, із них — 110 т аміаку, 133 т метану, інші гази. Лагуни збудовано глибоко в землі, стінки яких зсередини вкриті плівкою (не вічною, гарантії міцності якій на 50 років не може дати ніхто), котра з часом, а в деяких місцях і сьогодні дає можливість просочуватися гноївці в глибокі шари ррунту. Решту гноївки як «цінне органічне добриво» четвертого класу небезпеки буде вивезено на паї або при нагоді спущено в Дністер (як це вже було). Очевидно, для інвесторів це велика економія, мінімальні затрати...


Як бачимо, Калуський район уже має проблеми.


Щодо Галицького району, то в Тустані, Медусі та інших прилеглих селах через функціонування на цій території свинокомплексу витає неприємний запах. Після введення в дію свинокомплексу в селі Ланах Галицького району і будівництва на території Деліївської сільської ради ще трьох комплексів (а загалом на території району їх має бути сім) можна зрозуміти проблеми краю. Концентрація виробництва є очевидною. Адже доведено, що свинокомплекс на 100 тис. голів свиней дає стільки забруднень, скільки місто з 400-тисячним населенням.


Тож землі, які з покоління в покоління давали добрий урожай, переведено під будівництво свинокомплексів. Чудовий край, де формуються річки, що переростають у ріки, буде забрудненим. І це все так легко зробилося одним розчерком пера.


Діди, прадіди, котрі боролися за незалежність і гордилися своїм краєм, точно обурились би, побачивши, як їх діти й онуки легко віддали свої землі в користування на тривалий час іноземним інвесторам. 


Отже, з цього можна зробити висновок, що з таким підходом до господарської діяльності в нашому краї прийдешнім поколінням залишимо одне свинство.

 

Омелян Левандівський,

Галичина


16.01.2012 1239 0
Коментарі (0)

30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

740
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

568
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1647
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2938
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2427
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2414

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

450

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

578

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1432

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1507
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

536
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

397
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

773
30.04.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

160
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

271
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26892
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

734
26.04.2024

Культура визначає все. Освіти може і не бути. Школи російської не було ніде. Втім, ми підспівували російські пісні, дивилися російські серіали й тому подібне, пояснює директорка.

291
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

295
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

618
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

954 1
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

819