Судити не можна виправдати. Чи є у справи Коцаби перспективи в Страсбурзькому суді?

 

/data/blog/106494/3b84317df82645568227926b768a766a.jpg

 

Івано-Франківський міський суд оголосив вирок у справі блогера Руслана Коцаби – 3 роки і 6 місяців позбавлення волі. Більше половини терміну, відповідно до «закону Савченко», він уже відсидів у СІЗО.

 

Прокуратура просила для Коцаби 13 років ув’язнення, але державної зради у діях медійника суд не виявив, визнавши, однак, його винним у перешкоджанні діяльності Збройних сил України за ролик із закликом ухилятися від мобілізації.

 

Адвокати готуються подавати апеляцію, а якщо вирок підтвердять усі українські судові інстанції, вони налаштовані подавати позов до Європейського суду з прав людини.


Численні камери ледве розмістилися у залі суду. Блогер Руслан Коцаба прийшов у чорній вишиванці, з хрестом на шиї, а на всіх попередніх засіданнях тримав у руках вервечку.

 

Ще до початку оголошення вироку він заявив журналістам: «Вирок був написаний не тут. І прокурор говорив те, що йому казали. Байдужі люди своєю байдужістю зараз навіть не усвідомлюють, що сьогодні, 12 травня,  в Україні почалися офіційно диктатура і тоталітаризм».

 

Сторона обвинувачення на попередньому засіданні просила для Коцаби 13 років позбавлення волі, наголошуючи, що його провина повністю доведена. За словами прокурора Володимира Грищука, діяльність блогера була спрямована проти основ національної безпеки України.

 

«Основною проблемою є вирішення в правовому аспекті питання про те, де закінчується свобода вираження думки та починаються діяння, що полягають у публічних закликах антидержавного спрямування і поширення неправдивої інформації, направлених на заподіяння шкоди обороноздатності України в особливий період, що Кримінальним кодексом України розцінюються як злочини», – сказав прокурор.

 

Адвокати заявили про намір подавати апеляцію

Відбулося більше ніж десять судових засідань у справі Коцаби, заслухали 43 свідків. Суд не побачив у діях Коцаби ознак державної зради, акредитацію журналіста в угрупованні бойовиків «ЛНР» та  підготовку матеріалів для російських ЗМІ розцінив як реалізацію права на свободу слова.

 

Водночас відеозвернення «Я відмовляюся від мобілізації» визнав однією з форм перешкоджання діяльності Збройних сил України.

 

Хоча, за словами судді Олесі Зеленко, присуджений термін покарання є «нижчим за найнижчу межу за цією статтею». У СІЗО Коцаба перебуває з лютого 2015 року, цей термін йому зараховуватиметься за «законом Савченко» – день за два.

 

Суд скасував арешт на майно та кошти Коцаби, а до набуття вироком законної сили запобіжний захід – тримання під вартою – залишив без змін.

 

Одна із захисників Коцаби у суді Тетяна Монтян назвала вирок «зразково показовим».

 


Інший адвокат Ігор Сулима повідомив, що захист подаватиме апеляцію і сподівається, що до кінця місяця її розглянуть.

 

«Незалежно, чи випустить апеляційний суд його, чи він вийде після 3 років і 6 місяців, ми все одно будемо подавати касацію. Ми пройдемо всі інстанції, буде подано (позов – ред.) до Європейського суду з прав людини», – зазначив захисник.

 

Не зрадив, але винен?

Зняття обвинувачень у державній зраді було закономірним, тому що навіть якщо людина її вчинила, за чинним українським законодавством, це дуже складно довести – значно складніше, ніж перешкоджання армії, вважає Борис Бабін, завідувач сектору Інституту законодавства Верховної Ради, а раніше – урядовий уповноважений у справах Європейського суду.

 

За словами Бабіна, у Страсбурзі оцінюють справу комплексно, враховуючи, чи дійсно була обмежена свобода слова, чи було це обмеження виправданим і чи відповідає покарання небезпеці, яку, на думку суду, становили дії засудженого журналіста.

 

«У нас уже є прецеденти рішень проти України, коли навіть Європейський суд сказав: дійсно, тут було зловживання свободою слова, тут держава мала можливість покарати журналіста, але виникає питання відповідності тієї шкоди, яка виникла через це зловживання свободою слова, і покарання», – зауважив юрист.

 

Міжнародна правозахисна організація Amnesty international визнала Руслана Коцабу в’язнем сумління – першим в Україні за п’ять років. Такий статус надається людям, які, на думку правозахисників, переслідуються виключно за мирне висловлювання своїх поглядів, пояснює речниця українського представництва організації Марія Гур’єва.

 

«Записавши відео, Руслан Коцаба фактично реалізовував своє право на свободу вираження, – каже вона. – Більше того, у своєму рішенні суд керувався тільки самим відео, але не було знайдено людей, яким воно завадило піти до армії.

 

З огляду на це ми засуджуємо подібне рішення, ми засуджуємо переслідування Руслана Коцаби за висловлення поглядів та вимагаємо відпустити журналіста».

 

Незалежна медіа-профспілка України вважає обвинувачення проти Коцаби недостатньо обґрунтованими.

 

 

 

 


13.05.2016 1530 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2561
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1207
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1133
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2314
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3761
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2753 8

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

997

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

843

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

793

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

739
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10476
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1326
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

370
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5471
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1181
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2979
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

571
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

417 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

855
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

747
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

796