«СТУС» по івано-франківськи

Цю виставу останнього дня зими в Івано-Франківську дивився й син поета - Дмитро Стус і численний  чиновницький та культурний бомонд міста. Подейкують, що цей сир-бор зібрали задля втілення ідеї Анатолія Грицана і Тараса Бенюкастворити в Івано-Франківську новий театр для молоді та юнацтва.

Місто дивилося СТУСа. «Новий театр» дебютував цим спектаклем цьогоріч 27 січня. Автори - Юрій Полєк, Тарас Бенюк та Юрій Пилипчук. У виставі використано вірші Василя Стуса та документальні матеріали Дмитра Стуса. І ось за місяць вистава виставлялася вдруге.

-          Ты что, сука, по-человечески говорить не умеешь? — кричав гебіст.  

-          Замовчи, негiднику! Моя мова – мамина, - спокійно відповідав Василь Стус.

Вистава про останні дні поета на цій землі. В своєму кабінеті Гебіст (Тарас Бенюк) допитує Василя Стуса (Юрій Полєк). А довкола, а попід хмари, у віки лунає музика, лунає вірш, лунає вільна, як птах, Стусова душа (Юрій Пилипчук). Непростий і важкий діалог Поета та Влади, Свободи і Примусу, Таланту і Заздрості.  Діалог Моцарта і Сальєрі. Кажуть Щербицький ненавидів цих шістдесятників, Стуса, Чорновола, Світличного, Дзюбу … Кажуть.

Кажуть, що народженому в один день з Богом дається чимало. Василь Стус народився у Святвечір 6 січня. Любов, слава, поезія…  Щедро обдарував Всевишній талантами. І найперше талантом бути людиною.

Та чи дається доля? А доля? Доля від людей. Від людей, яких так щиро любив. Не вберегли. Розіпнули у холоді казематів. Розіпнули як Шевченка. З забороню писати. Творити. Не витримало серце. Не витримало серце холоду. Холоду людей. Холод переміг гарячу кров. Та не зламав. Воскресає у віршах поет, як у людині, що стає Людиною, щоразу воскресає Бог.

Актор і режисер-постановник Тарас Бенюк розповідає, що ідея поставити Стуса на сцені, інакшого, не такого, як досі, не давала спокою трьом молодим акторам багато років поспіль.

Яким вийшов образ Стуса у трактовці молодих акторів міста? Очевидно, що прагнули осучаснити поета: мій ровесник – Стус.  Юний і запальний, вродливий і завзятий. І до безтями – талановитий. Себто, живий. І підтвердили цю тезу репліками епілогу: Стус – живий. Він живе серед нас.

Почали жваво і по-сучасному. Актори уже чекали глядачів, «мурликаючи» на сцені щось собі там медитативно-українське.

Кожен час має свій ритм. Сучасний ритм відрізняється від ритму шістдесятих років. Він набагато швидший. Ця ж вистава за темпоритмом нагадувала світанок ХХ століття, а метроном же взагалі вистукував ритм  фільмів а ля Survivalhorror і нагнітав атмосферу страху і тривог.

Це створювало неабиякий дисонанс, неблагозвучність у сприйнятті того, що відбувається на сцені. І як наслідок, уже в швидкому часі емоційно закрило глядача від вистави: спектакль сам по собі, а глядач сам по собі. Як телевізор у хаті: може зараз щось буде цікавіше.

А цікавішого не було. Хіба, коли слідчий методично відважував Стусузамашні стусани. Та й то зовсім не зрозуміло з якого дива він так раптом завівся. Зрештою ніхто ж не відміняв, і в експериментальному чи молодому театрі теж, внутрішнього і зовнішнього виправдання сценічної дії.

Позаяк вистава поступово перетворювалася з драми у символічну, а затим - і взагалі в літературно-музичну композицію. Як результат -  солянка усього і з усього. Тут було все: і трошки Гамлета, і трошки  Моцарта з Сальєрі, трохи Месіанства, а позаяк - кривляння і комедіантства, коли Арлекін лупцює палицею П’єро в комедіях дель Арте.

Йому мали дати Нобелівську премію, а дали … карцер.  «В карцере сидит человек, имя которого с любовью и поклонением будут повторять дети и внуки сегодняшних украинцев, — кричав видатний філолог, єврей Михаїл Хейфец, наглядачам.  — Если вы замучите его, украинский народ неизбежно проклянет вас, как он до сих пор проклинает мучителей Шевченко. Они ведь тоже исполняли приказы своего начальства… »

 

Тарас Шевченко. Василь Стус. Обидва на цій землі були всього 47 років. Йому мали дати Нобелівську премію, а дали … карцер.  І відправили у Вічність.

 

Шкода, бо таки вкотре хотіли виставою оживити Василя Стуса, а намалювали чергову … ікону. Ікону СТУСА. Стуса по-івано-франківськи.

Можливо ключ до постановки цієї вистави у віршах самого Василя Стуса. Наприклад,

«Ця п’єса почалася вже давно,

і лиш тепер збагнув я: то вистава,

де кожен, власну сутність загубивши,

і дивиться, і грає, не живе.

Отож мені найщасливіша роль

дісталася в цій незнайомій п’єсі,

в якій я слова жодного не вчив

(сувора таємниця). …

 

…й одразу входжу в роль

загравши навпаки: мені б смітися –

Я плачу. Груди розпирає гнів

(маленьке перебільшення: сновиди

навіки врівноважені в чуттях) –

а я радію. Рушив катафалк –

а я втішаюся. Вилізши на повіз,

шаленствую: Хай славиться життя».


02.03.2016 Радислав Петрів 2095 0
30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

945
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

537
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

905
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1953
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3470
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2368 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

733

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

635

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

608

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

620
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10270
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1114
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5168
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

919
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2724
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1123
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

310
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

636
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

548
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

607
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

956 2