Стримати Росію

 

Зрозуміло, хотілося б, щоби за консолідацію нації ми не платили людськими життями. Але історія має свої правила, символізм та сенси. В минулому кожного народу, що усвідомлює себе нацією, був час суворих випробувань.

 

Мабуть, обійти це неможливо. Тим більше там, де проходить цивілізаційний розрив, де в одній державі історично сформовано кілька різних життєвих укладів з різними світоглядними та культурними "підкладками".

 

Ми не можемо змінити минулого. Але можемо побудувати національну безпеку з урахуванням досвіду - як тисячолітнього, так і того, який ми здобули за останні місяці ціною крові наших хлопців. Наших героїв.

 

Цей досвід безцінний. Раніше мир для нас був чимось само собою зрозумілим. Ми не знали ціни миру, ми не знали ціни безпеки. А тепер розуміємо, що без стратегічного бачення питань безпеки країні і нації не вижити.

 

Зараз багато хто на Заході, особливо в США, згадує перші роки "холодної війни", коли країні вільного світу опинились перед лицем комуністичної загрози.

 

Тоді знайшлись мудрі політики, які розробили довготривалий сценарій дій, що пройшов перевірку часом. Так, у 1947 році Джордж Кеннан запропонував керівникам США "стратегію стримування". Тобто створення для агресора таких умов, коли плата за агресію є вищою за будь-які здобутки, які вона може принести.

 

Україні сьогодні потрібна подібна стратегія стримування агресора. Ми сусіди з Росією, чий потенціал агресивності на тлі її внутрішніх проблем безупинно зростає. І цей географічний факт скасувати або скорегувати неможливо. Але можливо навчитись співіснувати з агресором на наших умовах.

 

На кордоні необхідно збудувати сучасний "кордон безпеки". Він мав би включати роздільну стіну, обладнану засобами фіксації порушення кордону. Технологічно це не складно - подібні споруди продемонстрували себе успішно в США та Ізраїлі. Зрештою, ще давні римляни будували такі бар'єри проти войовничих варварів.

 

І найголовніше – ця стіна матиме колосальне символічне значення. Це буде новий східний кордон Європи. Пропоную назвати стіну "Європейський мур". Тут – ми, європейці, там – вони, ординці, діти безмежних диких просторів зі своїм баченням світу.

 

Але жодна стіна не зупинить танків і літаків. Тому потрібно будувати армію. За західними стандартами та на базі національної ідеології.

 

Така армія вже народжується. Вона є наслідком національної консолідації, але вона ж є і її інструментом. Нація може далі будуватись навколо армії. Така менеджерська схема може бути прийнята патріотичними бізнесменами, які успішніше за продажних та некомпетентних чиновників будуватимуть національні збройні сили.

 

Армія може примирити людей різних укладів, тому що культурні розбіжності стираються під час спільної боротьби з ворогом. Перед обличчям смерті люди згадують фундаментальні речі, що єднають нас на рідній землі. Це відчуття ґрунту, це відчуття єдиного коріння.

 

Мова повинна йти про нове бачення безпеки загалом на тлі нових викликів. Світ має багато цікавих моделей побудови систем безпеки, від яких можна взяти найкраще. Для України цікавим є досвід Швейцарії, Ізраїлю, інших країн. В нових реаліях побудова нової ідеології національної безпеки - на часі. 

 

Олександр Шевченко

народний депутат України, позафракційний,

ТСН


30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

920
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

535
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

905
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1952
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3470
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2368 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

733

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

635

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

608

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

620
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10270
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1108
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5166
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

919
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2724
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1123
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

310
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

636
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

548
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

607
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

956 2