Стрес, гормони та здоров’я жінки: спілкуємось із гінекологом

Місяці в режимі стресу 24/7 вже починають давати перші плоди: за статистичними даними, в рази зросли випадки загострення хронічних захворювань, гострого коронарного синдрому, гострих порушень мозкового кровообігу. Проблема стресу та тривоги не оминає й сферу гінекології.

Як стрес впливає на гормональний фон та інтимне здоров’я жінки? Що робити жінці, щоб не втратити себе у вирі інформаційного потоку? Коли варто звернутися за допомогою до лікаря?

Стрес – це тригер, який ви зустрінете в списку причин ледь не кожного соматичного захворювання. Насправді, стрес має кілька специфічних інструментів, які є ключовими ланками розвитку патології.

Перша ланка – спазм судин за рахунок викиду адреналіну, що призводить до порушення живлення та кисневого голодування всього організму, зокрема життєво важливих органів.

Друга проблема - надлишок кортизолу. Під час стресу рівень кортизолу у крові збільшується у декілька раз, що, в свою чергу, проявляється запальними утвореннями шкіри (акне), гіперпродукцією залоз зовнішньої секреції, стрибками артеріального тиску, розвитком серцево-судинних порушень.

Яке відношення усе сказане має до гінекології?

Не варто далеко тікати – вищевказаний кортизол напряму впливає на регуляцію обміну речовин, а нас цікавить регуляція ліпідів та холестерину. Холестерин є однією із складових прогестеролу, попередника прогестерону. Прогестеронраом із естрадіолом є ключовими регуляторами менструального циклу жінки.

При порушенні синтезу прогестерону жінка зустрічається із розладами менструального циклу:

  • затримка ментруації;
  • болючі менструації;
  • надмірна крововтрата при менструації і тд.

Отже, ви правильно зрозуміли: затримка місячник внаслідок стресу – це реально.

Вагомою проблемою 21-го століття є стрес-індуковане безпліддя, що поєднує у собі групу психо-емоційних факторів, що на різних рівнях блокують репродуктивні можливості жінки.

Також тут виникає проблема у тому ж прогестероні. Наскільки ми знаємо, провідна роль прогестерону настає після овуляції – забезпечення сприятливих умов для прикріплення заплідненої яйцеклітини. Якщо ж навіть запліднення відбувається, без достатнього рівня прогестерону плідне яйце, на жаль, не має належних умов для укріплення своїх позицій, а отже, вагітність не настає.

В умовах постійного стресу та тривоги у пари значно погіршується якість та частота статевого життя. Передумовою цього є психо-емоційні проблеми, такі як почуття провини, тривога, переляк, зображення насилля. На підсвідомому рівні жінки уявляють себе у ролі жертви. Якщо, закриваючи очі у ліжку жінка бачить уявні сцени сексуального насилля, статеве життя зводиться до нуля.

Згодом приєднуються неприємні відчуття у вигляді вагінальної сухості, загострення молочниці, бактеріальний вагіноз, вагінізм, болі та дискомфорт під час статевого акту.

На жаль, партнер не завжди поділяє переживання жінки і замість підтримки та розмови виникають сварки, незадоволеність, руйнування сім’ї.

Як вберегти себе?

Обмежуйте доступ до новинних ресурсів. Читаючи одну і ту ж новину на кількох сайтах ви помножуєте вплив стресу.

Не забувайте про воду і харчування. Бережіть свій організм і слідкуйте за раціоном, за потреби зверніться до дієтолога.

Не забувайте про безсимптомні хвороби, такі як рак, фонові захворювання шийки матки. Профогляд – наше все!

Довіряйте лікарю! Якщо у вас гіпертонічна хвороба – приймайте ліки постійно, а не коли тиски перевалюють 220, якщо у вас розлади травлення – дотримуйтесь курсу лікування, якщо проблеми зі шкірою – сумлінно виконуйте поради дерматолога.

Прогулянка, ранкова зарядка, танці – будь-який вид дозованих фізичних навантажень буде для вас корисним і допоможе відволіктися.

Хобі і все, що може вас відволікати - тільки за!

І головне – це ваша віра і щира молитва. Не знищуйте себе зсередини, бережіть своє здоров’я!

Будьте здорові! Все буде добре, ми разом віримо у це!

Матеріал підготувала Гайсенюк Оксана Василівна, лікар-гінеколог Оксфорд Медікал Прикарпаття.

Партнерський матеріал


10.06.2022 914
Коментарі ()

27.06.2022
Ілона Шевченко

З перших днів повномасштабного вторгнення Каріна заснувала благодійний фонд «Fredoom Ukraine». Разом із двома співзасновниками волонтери передають гуманітарну допомогу на передову та забезпечують на Прикарпатті потреби дітей, які вимушено переїхали з міст, де ведуться активні бойові дії.

266
21.06.2022
Ілона Шевченко

Автор легендарних мультфільмів: "Козаки", Енеїда", "Лис Микита" Едуард Кирич разом із дружиною з початку відкритої агресії рф проживає в Івано-Франківську – саме сюди подружжя переїхало через активні бойові дії у рідному місті.

717
17.06.2022
Наталія Луцик

Тури вихідного дня західною Україною – це чудова ідея для одноденного відпочинку не лише для внутрішньо переміщених осіб, котрі вимушено змінили своє місцепроживання, але й для місцевих мешканців. 

1053
13.06.2022
Тетяна Дармограй

Як в Івано-Франківській територіальній громаді змінився ринок праці за понад сто днів війни, скільки готові платити роботодавці та які вакансії мають найбільший попит — Фіртка розпитала у заступниці директора Івано-Франківського міського центру зайнятості Вікторії Максимів.  

1844
12.06.2022
Ілона Шевченко

Олена Калайтан понад 30 років працювала журналісткою газети «Приазовський Робочий» у рідному Маріуполі та від початку повномасштабної війни працює у виданні «Донбас 24». 

1205
06.06.2022
Уляна Мокринчук

Понад сто днів війни в Україні. Інформаційний фронт тримають ЗМІ та журналісти, які стали основною мішенню переслідування російських військових злочинців на тому ж рівні, що й наша військова тероборона, оскільки нападникам наказано приховати сліди своїх злочинців. 

1786

Неодноразово доводилось зустрічати у сумнівних вокзальних чтивах  типу “100 порад на кожен день” – поради  на кшталт  “ікону якого православного святого прикладати до хворого місця”, або ”прикмети та заборони в день свята”, далі йде перелік що можна і чого не можна робити.  

600

Так, шановний читачу, я не помилився із заголовком статті і в цьому вбачаю парадокс публічного управління в умовах сучасної України. Моє намагання донести до виконавчої гілки влади та антикорупційної структури те, що через невиконання вимог законодавства

1014

Мабуть, немає для батьків страшнішого предмета в школі як християнська етика. Немає місця в дитячій голівці для понять “добра” і “зла”, для вивчення земного життя Ісуса Христа, як засновника християнства.

1078

Вже багато років, а особливо впродовж останніх 110 днів, ми  прокладаємо свій шлях до ЄС.

913
21.06.2022

Сезонні ягоди та фрукти і є для того, аби після зими та весни відновити організм. 

539
05.06.2022

Дефіцит гречки протримається до початку нового врожаю.

1696
21.05.2022

Фахівці з правильного харчування нерідко рекомендують у перший денний прийом їжі вживати каші, проте деякі з них можуть завдати більше шкоди організму, ніж користі.   

3347 1
05.06.2022

У Храмі Царя Христа (відомому, як церква на Майзлях) Святу літургію провів Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин.

1721
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

3712
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

4555 1
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

5003
10.06.2022

Щоп'ятниці у таборі заплановані тематичні майстер-класи. Заняття проходитимуть у "світлиці талантів", бібліотеці в монастирі та в альтанках на свіжому повітрі. Дітей педагоги об'єднають у групи за віком та уподобаннями.

1405
14.06.2022

Восьмий апеляційний суд Львова 14 червня заборонив діяльність партій “Наші” та "Держава", які в Міністерстві юстиції вважають проросійськими. Про це пише Фіртка з посиланням на пресслужбу суду.  Враховуючи дані рішення в Україні з

967
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

4893
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

6788
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

7704 12