Стрес, гормони та здоров’я жінки: спілкуємось із гінекологом

Місяці в режимі стресу 24/7 вже починають давати перші плоди: за статистичними даними, в рази зросли випадки загострення хронічних захворювань, гострого коронарного синдрому, гострих порушень мозкового кровообігу. Проблема стресу та тривоги не оминає й сферу гінекології.

Як стрес впливає на гормональний фон та інтимне здоров’я жінки? Що робити жінці, щоб не втратити себе у вирі інформаційного потоку? Коли варто звернутися за допомогою до лікаря?

Стрес – це тригер, який ви зустрінете в списку причин ледь не кожного соматичного захворювання. Насправді, стрес має кілька специфічних інструментів, які є ключовими ланками розвитку патології.

Перша ланка – спазм судин за рахунок викиду адреналіну, що призводить до порушення живлення та кисневого голодування всього організму, зокрема життєво важливих органів.

Друга проблема - надлишок кортизолу. Під час стресу рівень кортизолу у крові збільшується у декілька раз, що, в свою чергу, проявляється запальними утвореннями шкіри (акне), гіперпродукцією залоз зовнішньої секреції, стрибками артеріального тиску, розвитком серцево-судинних порушень.

Яке відношення усе сказане має до гінекології?

Не варто далеко тікати – вищевказаний кортизол напряму впливає на регуляцію обміну речовин, а нас цікавить регуляція ліпідів та холестерину. Холестерин є однією із складових прогестеролу, попередника прогестерону. Прогестеронраом із естрадіолом є ключовими регуляторами менструального циклу жінки.

При порушенні синтезу прогестерону жінка зустрічається із розладами менструального циклу:

  • затримка ментруації;
  • болючі менструації;
  • надмірна крововтрата при менструації і тд.

Отже, ви правильно зрозуміли: затримка місячник внаслідок стресу – це реально.

Вагомою проблемою 21-го століття є стрес-індуковане безпліддя, що поєднує у собі групу психо-емоційних факторів, що на різних рівнях блокують репродуктивні можливості жінки.

Також тут виникає проблема у тому ж прогестероні. Наскільки ми знаємо, провідна роль прогестерону настає після овуляції – забезпечення сприятливих умов для прикріплення заплідненої яйцеклітини. Якщо ж навіть запліднення відбувається, без достатнього рівня прогестерону плідне яйце, на жаль, не має належних умов для укріплення своїх позицій, а отже, вагітність не настає.

В умовах постійного стресу та тривоги у пари значно погіршується якість та частота статевого життя. Передумовою цього є психо-емоційні проблеми, такі як почуття провини, тривога, переляк, зображення насилля. На підсвідомому рівні жінки уявляють себе у ролі жертви. Якщо, закриваючи очі у ліжку жінка бачить уявні сцени сексуального насилля, статеве життя зводиться до нуля.

Згодом приєднуються неприємні відчуття у вигляді вагінальної сухості, загострення молочниці, бактеріальний вагіноз, вагінізм, болі та дискомфорт під час статевого акту.

На жаль, партнер не завжди поділяє переживання жінки і замість підтримки та розмови виникають сварки, незадоволеність, руйнування сім’ї.

Як вберегти себе?

Обмежуйте доступ до новинних ресурсів. Читаючи одну і ту ж новину на кількох сайтах ви помножуєте вплив стресу.

Не забувайте про воду і харчування. Бережіть свій організм і слідкуйте за раціоном, за потреби зверніться до дієтолога.

Не забувайте про безсимптомні хвороби, такі як рак, фонові захворювання шийки матки. Профогляд – наше все!

Довіряйте лікарю! Якщо у вас гіпертонічна хвороба – приймайте ліки постійно, а не коли тиски перевалюють 220, якщо у вас розлади травлення – дотримуйтесь курсу лікування, якщо проблеми зі шкірою – сумлінно виконуйте поради дерматолога.

Прогулянка, ранкова зарядка, танці – будь-який вид дозованих фізичних навантажень буде для вас корисним і допоможе відволіктися.

Хобі і все, що може вас відволікати - тільки за!

І головне – це ваша віра і щира молитва. Не знищуйте себе зсередини, бережіть своє здоров’я!

Будьте здорові! Все буде добре, ми разом віримо у це!

Матеріал підготувала Гайсенюк Оксана Василівна, лікар-гінеколог Оксфорд Медікал Прикарпаття.

Партнерський матеріал


10.06.2022 10392 1
Коментарі (1)

10.09.2024
Вікторія Косович

Про те, чим живе притулок та як там рятують й піклуються про братів наших менших, журналістка Фіртки поспілкувалася з волонтеркою та працівницею прихистку "Рудий пес" Любов'ю Філь.

1239
01.09.2024
Діана Струк

Про те, як підготувалися до нового навчального року в Івано-Франківській громаді, журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради Вікторією Дротянко.

1373
23.08.2024

В умовах воєнних дій та масової міграції українців за кордон, багато дітей змушені навчатися у двох школах одночасно. Це створює значні психологічні та фізичні виклики, адже дитині доводиться пристосовуватися до двох різних навчальних програм і соціальних середовищ.

1363
14.08.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про популярні, та найважливіше — безпечні, місця для купання та основні правила поведінки на воді.  

5289
30.07.2024
Вікторія Матіїв

Про значення шлюбу, кризові періоди у стосунках та церковне розлучення, журналістка Фіртки розпитала в отця Миколая Микосовського, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

7799 1
15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

10757 1

Усі ми хочемо бути здоровими та щасливими, але, на жаль, складовою людського життя є хвороби. Хвороби, які роблять людське життя складнішим і менш радісним, з'являються з різних причин.

685

Роми таємничий народ, про який ми знаємо багато і водночас нічого. Здебільшого наші знання про ромів ґрунтуються на  стереотипах пов’язаних з ними: віщуни, гадання, конокради, прохачі, але все ж таки, що насправді ми про них знаємо?   

1378

Нова війна нагадує нам події минулих століть. Загарбники завжди руйнують і крадуть, Україна переживала це не один раз. Дві українські ікони за різних обставин покинули територію України, щоб прославитися у чужій. Ми повинні пам’ятати та цінувати те, що належало українському народові.  

2121

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

2178
16.09.2024

Хоча вживання гострої їжі може допомогти зміцнити імунну систему, не варто на неї налягати, якщо маєте проблеми зі шлунком.  

182
10.09.2024

Якщо ви шукаєте ідеальне місце для відпочинку, де можна насолодитися не лише природними красотами, а й автентичною кухнею, то Яремче — саме те, що вам потрібно.  

2258
05.09.2024

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

3683
14.09.2024

Про значення свята журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

2109
10.09.2024

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

3161
06.09.2024

Християн запрошують на міжнародну прощу Вервиці до Базиліки Успіння Пресвятої Богородиці в Погоні.  

938
02.09.2024

Важливо, ділиться монахиня, людину вислухати, сказати "я поруч" і "я за тебе помолюся".

753
16.09.2024

Вперше в Івано-Франківську з сольним концертом виступить DOMIY. 

221
16.09.2024

Більшість опитаних (від майже 40% до 50%) має нейтральну оцінку схвалення діяльності місцевої влади.  

284
11.09.2024

Кандидат у президенти США Камала Гарріс заявила, про підтримку України у війні з Росією, а кандидат у президенти США Дональд Трамп, за її словами, здасться за 24 години після того, як очолить країну.   

776 1
09.09.2024

Посол України в Італії Ярослав Мельник засудив показ фільму "Росіяни на війні" російської режисерки Анастасії Трофімової на Венеційському кінофестивалі та закликав його організаторів не допускати російської пропаганди.  

479
05.09.2024

Більше ніж половина мешканців західних областей вважає, що Офіс президента впливає на державні органи з перевищенням своїх повноважень.  

1729 6