Ставлення до собак в аврамістичних релігіях (юдаїзм, християнство, іслам)

Собаки мають багатий та тривалий історичний шлях, що охоплює тисячі років співіснування з людиною. Ставши частиною  людського життя, культури та навіть релігії. Одомашнення собак відбулося приблизно 15-40 тис. років тому. Це перші тварини, яких люди навчились приручати.

В сучасному  суспільстві ставлення до собак позитивне. Цінується відданість, вірність  собаки. Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

В греко-римських обрядах собаки приносилися в жертву на честь бога Юпітера чи Марса,  як символ очищення або захисту від усього злого. Вони були супутниками героїв у грецьких та римських міфах. Найвідоміший собака в грецькій міфології – Цербер — триголовий пес, що охороняв ворота царства мертвих.

В Стародавньому Єгипті собаки були символом вірності. Бог Анубіс зображався з головою  пса і є провідником в потойбічний світ. В єгипетській культурі та релігії собаки мали важливе  значення, проте в інших частинах близького сходу (Палестина, Сирія, Месопотамія) їх позитивний імідж зменшувався, і більше асоціювався з вулицею, хаосом та нечистотою.

Юдаїзм 

Наприклад у Старому Завіті у книзі Повторення Закону є такі слова:

«Не принесеш дару розпусниці й ціни пса до дому Господа, Бога твого, ні за яку обітницю, бо тож вони обоє гидота перед Господом, Богом твоїм.» (Втор.23:18).

Тут йдеться про заборону  використання  зароблених грошей від блудниць чи собак, що є метафоричним застереженням від «нечистих» джерел доходу. Тут собака згадується як символ чогось негідного. Також  є інші згадки, де собак не можна використовувати в їжу чи в жертвопринесеннях.

У царя Давида є слова:

«Бо пси оточили мене... обліг мене натовп злочинців, прокололи вони мої руки та ноги мої» (Пс. 22-18).

В цьому місці собаки в контексті зла і небезпеки. А  зневажливе відношення, як до нечистої тварини знаходимо у перших книгах Старого Завіту:

«ви будете Мені святими людьми, і не будете їсти м'яса, розшарпаного в полі, псові кинете його!» (Вих. 22:31).

В цій цитаті чітка заборона на вживання м’яса тварини, яку було вбито хижими звірами. Враховуючи закони ритуальної чистоти, що стосуються померлих. Коли до померлого не можна торкатися,  а якщо таке трапилось, то слід провести ритуальне омивання, то з наступної згадки  стає зрозуміло чого собаки вважалися нечистими тваринами:

«Померлого в Єровоама в місті поїдять пси, а померлого на полі поїсть птаство небесне. Так сказав Господь» (1 Цар 14:11).

Християнство загалом нейтрально ставиться до собак.  

Але враховуючи той факт, що воно виникло з середовища Юдаїзму, і мають спільні священні книги (Старий Завіт), то і ставлення до цієї тварини схоже.

У книгах Нового Завіту є згадка про «собачу віру» та нечистих людей і в різних місцях Біблії знаходимо негативні моменти, пов’язані із нечистотою:

«Не давайте святого псам, і не розсипайте перел своїх перед свиньми, щоб вони не потоптали їх ногами своїми, і, обернувшись, щоб не розшматували й вас..» (Мт.7:6).;

«Був і вбогий один, на ім'я йому Лазар, що лежав у воріт його, струпами вкритий, і бажав годуватися крихтами, що зо столу багатого падали; пси ж приходили й рани лизали йому..» (Лк.16:20-21)

В цій згадці ми бачимо «нечистоту» собаки, а також «вірність». Бо тільки пес залишився біля  бідного Лазара.

Отож, собака в християнстві символізує вірність та відданість. 

В католицькій церкві є святий, якого вважають покровителем собак,  і зображають на іконах з ними. Хоча офіційно він вважається покровителем подорожніх і хворих. Святий Рорх Монпельєський  жив у Франції  XIV ст..

За легендою, коли Рорх захворів на чуму, то він пішов у ліс, а там врятувала його собака, яка приносила йому їжу і ліки, та надалі стала супутником його життя. Він став символом відданості собак і їхньої ролі в допомозі людям.

Іслам

В цій релігії так само як і в Юдаїзмі  багато уваги присвячено ритуальній чистоті. І деякі консервативні напрямки  строго ставляться до  перебування пса у домі.

В  хадисах (релігійних переказах)  існує заборона на тримання собак в домівках, бо вважається, що слина собаки є «нечистою».

Але дозволяється утримання собак на вулиці:

«І пес їхній, випроставши лапи, лежав перед входом» Сура 18:18).  

Собаки дозволені, якщо використовуються на полюванні та спеціально треновані. (сахіх муслім) у сурі 5:4 (Аль Маїда) собаки згадуються в контексті полювання та охорони:

«тобі дозволено їсти те, що зловили для тебе собаки».

Отож,  собака як  помічник у полюванні та  у випасанні худоби  є незамінним для людини.

Загалом схоже ставлення цих релігій до собаки ґрунтується на  тому, що  на П’ятикнижжя Моїсея (Танах) є складовою  Корану та Біблії (Старий Завіт). 

Саме в цій книзі описані всі правила ритуальної чистоти для юдеїв, християн та мусульман. Культурні особливості Близького Сходу також суттєво вплинули на формування негативного образу собаки.

Слід розуміти, що собака на Близькому Сході  в той період це не той домашній улюбленець, якого ми можемо знати, а небезпечна дика тварина, близька до гієни – (смітника за стінами Єрусалима), яка живе в стаді.

Собаки нападали на стада овець, на людей, живилися мертвечиною, коли були голодні могли пожерти все. І тому в біблійній літературі, як і літературі Близького Сходу взагалі собаки були синонімом ворога. 

Але час змінюється і  суспільство розвивається, тож для багатьох людей собаки є членами родини.

Ні в якому разі ці тексти не слід розуміти як підставу до жорстокого поводження з собаками.

Адже тварини — це є творіння Бога, про які людина повинна турбуватися.

А негативний образ собаки як «нечистої» тварини скоріш  пов’язаний з відразою, ніж жорстокістю до цих тварин. Тим паче культурні особливості цього регіону і часу  суттєво відрізняються від наших.


07.02.2025 Роман Тадра 1021
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2274
08.03.2025
Олег Головенський

Грем Пероллз (Graham Perolls) — Офіцер Найвидатнішого Ордену Британської Імперії (Officer of the Most Excellent Order of the British Empire) та Кавалер Найвищого Ордена Святого Михайла та Святого Георгія (Companion of the Most Distinguished Order of St. Michael and St. George).  

2509
07.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

1590
03.03.2025
Вікторія Матіїв

Про адаптацію та реінтеграцію ветеранів, проєкти, спрямовані на підтримку родин загиблих бійців та виклики для дружин полеглих воїнів, журналістка Фіртки поспілкувалася із директоркою комунального закладу "Ветеранський простір", засновницею громадської організації "Дружини Янголів", дружиною загиблого захисника Павла Василіва — Любов'ю Василів.

1920
25.02.2025
Вікторія Косович

Роман Бончук — митець з Івано-Франківська, відомий своїми масштабними полотнами, муралами та концептуальними роботами.  Про саморозвиток, роль філософії, виклики сьогоденного мистецтва та нюанси творчого процесу митець розповів журналістці Фіртки.

4992
23.02.2025
Олег Головенський

Петро Порошенко в одному зі своїх виступів «офіційно» висловив переконання в тому, що 26 жовтня поточного року в Україні будуть вибори: «Зафіксуйте цю дату».  

3148 1

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

379

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

601

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1026

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

1624
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

261
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

474
17.03.2025

Інфляція на споживчому ринку Івано-Франківщини в лютому 2025 року порівняно із січнем як в області, так і в Україні складала 0,8%, з початку року — 2,0% відповідно.  

989
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

445
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

668
15.03.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

7393
10.03.2025

Говорячи про мотивацію відвідування релігійних служб, найчастіше ті мешканці заходу, які беруть у них участь, називають спілкування з Богом (52,9%), участь у молитвах, релігійних обрядах (51%).  

901
22.03.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

32931 1
20.03.2025

Під час опитування респондентам зачитали перелік з 12 емоцій, з яких просили респондентів обрати до трьох відповідей (або ж респондент міг назвати свій варіант).  

886
17.03.2025

Раніше Зеленський зазначав, якщо буде перемир’я, то протягом 30-денного режиму тиші обговорюватимуть гарантії безпеки для України.

845
13.03.2025

Після закінчення війни буде знятий воєнний стан, і після зняття воєнного стану вибори проходитимуть згідно з українським законодавством.  

1716
11.03.2025

У минулому банкір та керівник Банку Канади, Марк Карні виграв вибори на посаду лідера чинної Ліберальної партії Канади й замінить Джастіна Трюдо на посаді прем'єр-міністра.  

844