Станція "Івано-Франківськ": поїзд їде по колу

 

 

Міста не мають власного життя, вони віддано служать людям, їхнім ідеям – як унікальним, так і страшно безглуздим. Вони переходять від однієї влади до іншої, від одного мера до наступного, від покоління до покоління.

 

В цьому процесі щось народжується, а щось руйнується, хтось будує, а хтось навіть умисно нищить. Та найстійкішими, як показує час, є людські звички, що роками набувалися, успадковувалися від певної системи чи то способу життя; які постійно знаходять своє віддзеркалення у великому міському організмі, в певних його елементах; які, зрештою, вписуються або розбалансовують архітектурний кровообіг – але в додаток ця людська діяльність так чи інакше впливає і на самих людей, провокує певні емоції, пробуджує спогади чи раптом породжує нерозуміння: звідки це, що таке, хто придумав?

 

Рутинність обслуговування світу і того, що в ньому накопичується, напевно, не дуже важлива – але багато теперішніх управлінців не годні собі з тим дати ради. Не можуть вирішити проблеми в провідних галузях, тому займаються популізмом, підігрують людям, щось латають, маскують, але ґрунтовно нічого не змінюють.

 

І, звісно, для багатьох така формула господарювання навіть дуже прийнятна, попри те, що вона задовольняє тільки мінімальні потреби, а з іншого боку дає можливість ухилятися від відповідальності. Та все це – до певної межі, поки ці фальшиві вчинки не проектуються в наше власне життя, не пошкоджують особистої зони комфорту.

 

В Івано-Франківську нещодавно облаштували клумбу – і опинившись поряд із нею, я раптом відчула, що час ніби зупинився. Навіть тепер, на 27-му році незалежності України, ми досі не можемо позбутися радянських стандартів життя, бо когось таки душить ностальгія, яка сміливо спроектувалася в паровозики на клумбах, а десь в якомусь дворі – в дитячі майданчики, а в когось на стіні – у великий мурал. Але найгірше – вона таки добряче засіла в головах наших управлінців.

 

 

Та річ не тільки в безглуздій ідеї – ця чиновницька мрія обійшлася громаді міста в добру копійку. Так, через відому всім систему “Prozorro” відбувалися торги щодо облаштування клумби з паровозиками. Участь, звісно, взяли “свої”, бо хто б доручив невідомим людям встановлювати патріотичні паровозики.

 

Декоративна клумба "Паровозик" та “Вагончик” з монтажем коштує франківцям 282 400 грн. Виграв торг підприємець Глобин Василь Васильович, який на минулих виборах балотувався у депутати в міську раду від партії “Солідарність”. Його конкурентом (на торгах за "поровозики") був Ярослав Володимирович Дубас, який пропонував нижчу ціну, але не додав певних довідок, тому був дискваліфікований.

 

Однак останній – таки активний учасник “Prozorro”: в минулому успішно вигравав торги з благоустрою і в липні виконував роботи для комунального підприємства “Центр розвитку міста та рекреації”, облаштовував пляж на міському озері за 270 000 грн,  майданчик для вигулу тварин на вул. Молодіжній за 275 000 грн, встановив  лавки на вул. Галицький у м. Івано-Франківську (33 300 грн).

 

Звісно, це добре, але сам підприємець є лікарем-рентгенологом Івано-Франківської міської поліклініки №3, членом політичної партії ВО “Свобода”, був депутатом Івано-Франківської міської ради 6 демократичного скликання, а також балотувався в депутати на минулих виборах.

 

І якось прикро, що лікар в нашому місті облаштовує пляжі і ставить лавки, виборює право на встановлення паровозиків, що політики стали головними підрядниками при міській раді – і навіть попри набуте місцевою владою в рамках децентралізації право на самостійне управління, місто так і не має власного бачення його розвитку, не може набратися сміливості і запровадити моду на раціональні та прогресивні рішення, а так і досі опоганює простір совковими підходами та “паровозиками”.

 

Хоча і гроші є, і щороку бюджет міста зростає в середньому на 30%, розум і управлінські здібності так легко не набуваються, адже сміливість ухвалювати непопулярні рішення притаманна тільки окремим. На жаль, у нас таких немає.

 

Можливо, вони і не винні в цьому. Бо ж коли лікар займається облаштуванням пляжу, а депутати, кандидати займаються благоустроєм, риють траншеї, будують дороги, то для них політична діяльність – це бізнес, а не розвиток міста, не служіння громаді.

 

Зате у нас є паровозики, тому чух-чух – тільки не вперед, а по колу.

 

 

Наталія Сербин, zbruc


15.11.2017 Наталія СЕРБИН 4613 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1157
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2854
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1008
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1066
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1073 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3166 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

930

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

800

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

373

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1103
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

172
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2367
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1163
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

466
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15086
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7397
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

829
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

394
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

304
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

389
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

675
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1124