Що робити мамі, коли у дитини гіпертермія

 

 

Кожному з нас довелося відчути на собі підвищення температури при певній хворобі. Ми чудово знаємо, якою неприємною, а інколи і небезпечною буває висока температура тіла. Особливо це є небезпечним для дітей.

 

Адже, саме у зв’язку з віковими особливостями терморегуляції у дитячому віці значно частіше, ніж у дорослих, спостерігається лихоманка та виникають судоми, непритомність і інші небезпечні стани.

 

Лихоманка дуже часто стає приводом до виклику лікаря. Однак, деякі батьки вже при незначному підвищенні температури у дитини починають панікувати, діставати всі наявні вдома сиропи, обтирати її оцтовим розчином або кутати у ковдри. Тому потрібно зазначити, що:

  • нормальна температура дитини коливається протягом доби на 0,5°С, у деяких дітей на 1°С з підвищенням на вечір;
  • у пахвовій ямці нормальні коливання температури тіла складають 36,5-37,5°С;
  • максимальна добова ректальна температура досягає, в середньому, 37,6°С, перевищуючи 37,8°С у половини дітей;
  • аксилярна (або пахова) температура нижча за ректальну приблизно на 0,5-0,6°С.    

      

Підвищення температури тіла – це захисна реакція організму, яка призводить до мобілізації його захисних сил. Вона здатна посилювати імунну відповідь організму, стимулювати сам імунітет. Температура тіла, яка досягає цифр понад 38,0-38,5°С і більше, сприяє загибелі багатьох патогенних мікроорганізмів. Але варто пам’ятати про те, що адаптивну роль лихоманка має тільки до певної межі. І ця межа в кожного своя, оскільки вона залежить від особливостей організму.

      

Які ж причини гіпертермії?

  1. Патології механізмів терморегуляції, в тому числі ендокринні порушення, порушення тепловіддачі випаровуванням.
  2. Центральний збій механізмів терморегуляції (інтоксикація, коматозні стани, наркоз).
  3. Гострі інфекційні захворювання
  4. У дітей першого року життя: перегрів, транзиторна гіпертермія, стоматит, омфаліт, травми, зневоднення, недостатнє розведення сухих сумішей, перегодовування білковою їжею на фоні недостатнього прийому рідини, реакція на профілактичні щеплення, прорізування зубів, гіпервітаміноз Д, дисбактеріоз.
  5. У дітей після року: гіпертермія алергічного походження, нецукровий діабет, системні захворювання сполучної тканини, на фоні прийому деяких медикаментів і ін.

    

Симптоми гіпертермії

Розрізняють кілька варіантів гіпертермії:

  1. «Рожева». При цьому типі гіпертермії шкірні покриви рожеві, вологі, гарячі на дотик, кінцівки теплі, пришвидшене серцебиття, поведінка дитини звичайна. Така лихоманка не потребує термінового лікарського втручання.
  2. «Біла». При цьому варіанті шкіра бліда, «мармурова», з синюшним відтінком нігтів та губ, кінцівки холодні, задишка, дитина млява, апатична. Якщо такий стан не лікувати, то він перейде у гіпертермічний синдром.
  3. Гіпертермічний синдром – це ускладнений варіант лихоманки, коли у дитини спостерігається неадекватне підвищення температури, що супроводжується  розладами обміну речовин і порушенням роботи внутрішніх органів.

    

Лікування гіпертермії.

При «рожевій» гіпертермії рекомендовано:

-          Дитину розкрити, максимально роздягнути, забезпечити доступ свіжого повітря;

-          Тепле пиття у великій кількості – на 0,5-1л більше добової норми рідини;

-          Фізичні методи охолодження: прохолодна волога пов’язка на чоло, холод на ділянку великих судин і т.д.

-       Жарознижуючі препарати – парацетамол, ібупрофен доцільно давати дітям при 38°С, якщо у дитини раніше відзначалися судоми і є неврологічні захворювання.

      

При «білій» гіпертермії рекомендовано одночасно із жарознижуючими препаратами застосовувати судинорозширюючі препарати. Це може бути парацетамол і папаверин, ібупрофен і но-шпа і т.д. Після відновлення мікроциркуляції рекомендовано застосовувати фізичні методи охолодження тіла.

 

Отже, якщо у дитини піднялася температура тіла до 38°С або більше, то її потрібно знижувати. Перш за все потрібно дитину звільнити від одягу та застосовувати фізичні методи охолодження, також можна дати жарознижувальні препарати. І, насамперед, батьки повинні розуміти, що при підвищенні температури тіла у дитини обов’язково потрібно звернутися до лікаря. При своєчасному зверненні до лікаря та встановленні причини підвищення температури тіла можна попередити безліч ускладнень.

 

Ольга Луговська

сімейний лікар МЦ «Оксфорд Медікал»

вул. Василіянок, 1

(050) 3 777 299, (067) 3 777 299


11.06.2017 6109 0
Коментарі (0)

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1120
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2479
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2087
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2136
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6455 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2419 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

292

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1117

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1142

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1358
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

239
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

562
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

2027
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26478
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

525
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10428 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7970
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

507
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

371
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

520
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

594
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1544