Шкода дієт: як схуднути без шкоди для здоров'я

 

/data/blog/111298/d720ced61679856985058c720a002479.jpg

 

Існує величезна кількість дієт, багато з яких обіцяють швидкі результати. Правда, не всім обіцянкам судилося збутися. Більш того, строгі обмеження в харчуванні призводять до того, що багато людей на своєму досвіді оцінили шкоду від дієт. Ми поцікавилися в експертів, яким шляхом краще йти і як схуднути без шкоди.



На початку 1990 років була популярною дієта, спрямована на зниження жиру. Вважалося, що знежирені продукти захищають від хвороб серця і перешкоджають накопиченню жиру.



Знежирені продукти

Це призвело до того, що харчові компанії зробили упор на продукти з низьким вмістом жиру. І знежирені продукти вмить заполонили прилавки магазинів. Багато хто вважав, що, споживаючи знежирені продукти, стануть стрункими і здоровими, зможуть схуднути без шкоди. Але вони помилялися.

Харчові компанії замінили недолік жиру в продуктах на цукор і синтетичні замінники. Це було зроблено з метою не втратити спокусливий смак. Жир замінили на цукор, і це принесло ще більше проблем. Серцеві захворювання і ожиріння поширилися з новою силою, а люди знову заговорили про шкоду дієт.



Різке обмеження калорій

Дієти, які потребують раціону в 1200 кілокалорій у день, занадто суворі для організму. Деякі дієтологи рекомендують обмежити споживання 1500-1800 кілокалоріями на день в поєднанні з регулярними фізичними вправами. І це безпечніше.

Низькокалорійні дієти мають і інші недоліки. Простого підрахунку калорій недостатньо для оцінки поживної цінності продуктів. Якість калорій в кожному продукті різна. Калорії, отримані з білків, жирів або вуглеводів, мають різні ефекти.

Обмеження калорій також уповільнює обмін речовин. Це може стати причиною того, чому вага тіла почне зростати після завершення дієти. Крім того, дефіцит корисних речовин може послабити імунну систему і збільшити ризик зневоднення.

 

Монодієти

Шкоду дієт найбільш яскраво можна простежити на тлі популярних монодієт. Монодієта — це вживання одного продукту протягом певного часу. Кефірна, грейпфрутова або яблучна дієта позбавляють організм цілого спектру корисних речовин.

Хоча на них і можна скинути вагу, але так само просто створити в організмі дефіцит білків, жирів, вуглеводів, вітамінів і мінералів. Після того як власні резерви організму вичерпуються, почнуть страждати функції органів і систем.



Шкода дієт

Це просто декілька прикладів. Насправді, згідно думки вчених, перехід на строгу дієту може збільшити ризик деяких захворювань.

Встановлено, що люди, які обмежують споживання калорій мають більш високі рівні шкідливого гормону стресу кортизолу. Через дії кортизолу деякі люди, які сидять на дієті, навіть додали у вазі.

Крім того, обмеження в раціоні фактично піддають людей психологічній напрузі.




Як схуднути без шкоди

Зоя Богданова
психолог, антидіетолог, автор книги «Їж. Читай. Худни»

«Справа в тому, що дієти створюються для всіх, не враховуються індивідуальні особливості кожної людини. Крім того, дієта обмежує, що власне і призводить до зривів. Сувора дієта викликає постійне напруження і стрес, не дозволяє відчути гармонію з самим собою.

Хочу зазначити, що схильність до повноти найчастіше має психологічну природу: брак любові, хронічні стреси, страхи і комплекси. Ми заїдаемо свої проблеми і втамовуємо психологічний голод. Тому в першу чергу важливо працювати над своїм душевним станом»



Довгострокове обмеження калорій в підсумку призводить до пошкодження серцевого м'яза (міокардіодистрофії), пошкодженню судин і атеросклерозу.



Ганна Івашкевич
консультант-дієтолог

«Кожна людина хоче бути здоровою і красивим. Намагаючись знайти легкий шлях, ми вибираємо одну чи іншу крайність для досягнення своєї мети — стати схудлою. Але ми часто забуваємо, що швидкий результат досягається за рахунок шкоди для здоров'я.

Ми довгий час дозволяли собі більше їжі, ніж організму потрібно. Кожен день щось солодке, солоне, жирне. Через деякий час, побачивши себе в дзеркало, вирішуємо різко з понеділка сісти на дієту. Але перед понеділком треба як слід наїстися, щоб потім не хотілося.

Організм вже починає перебувати у стресі: спочатку від переїдання, а потім через різкі обмеження. Тут вже починає страждати і нервова система, адже заборонений плід — найсолодший.

Всі дієти небезпечні позбавленням в якійсь мірі важливих для організму речовин. Білкові дієти дають в надмірній кількості білка, але позбавлені вуглеводів. Низькожирові позбавляють організм жиру, а високовуглеводні також тримають жир на низькому рівні, але натомість багато вуглеводів. Дієти на смузі або соках більше ніж на 7 днів загрожують організму проблемами з травленням і стрибками цукру в крові.

Так, ви швидко втратите кілька кілограмів, але це піде вода і невелика кількість жиру. Але звичайно ж хочеться підтягнутого тіла, а не обвислої шкіри.

А деякі дієти безпосередньо небезпечні для здоров'я: дієти на китайських таблетках (які офіційно заборонені), проносних, уксусах»




Як схуднути без шкоди

Що ж робити? Незважаючи на можливі ускладнення і потенційну шкоду дієт, скидати надмірну вагу все-таки варто, вважають дослідники. Навіть помірна втрата ваги може знизити ризик розвитку серцево-судинних захворювань, цукрового діабету і деяких видів раку.

Питання тільки в тому, як зробити це правильно, як схуднути без шкоди для здоров'я. Більшість експертів рекомендують знижувати вагу поступово: від 0.5 до 1 кілограма на тиждень.


Зоя Богданова
психолог, антидиетолог, автор книги «Їж. Читай. Худни»

«Я хочу порекомендувати 7 простих правил, які допоможуть на шляху до стрункого і здорового тіла:

1. Пийте гарячу воду. Тепла вода засвоюється набагато краще, ніж холодна, це звичніше для нашого організму.
2. Обов'язково їжте регулярно, але навчіться не переїдати. Нам потрібні невеликі обсяги їжі — 300-400 гр. Якщо з'явилося відчуття насичення і тяжкість в шлунку — це сигнал того, що пора зупинитися.
3. Гуляйте пішки близько 1 години в день.
4. Не запивайте їжу. Від цього їжа гірше засвоюється. Чай або каву краще пити через 15 хвилин після їжі.
5. Перед їжею випивайте склянку гарячої води. Це зменшує відчуття голоду і покращує травлення.
6. 20:00 — останній прийом їжі. Ввечері організм налаштовується на відпочинок, і їжа засвоюється гірше. Після щільної пізньої вечері ви будете гірше спати і вранці відчувати себе розбитим.
7. Кожні півтори години з'їдайте один так званий „індикатор голоду“: сухофрукт, кілька горіхів, шматочок сиру. Так організм розуміє, що дефіциту їжі немає і перестає накопичувати ресурси (= зайвий жир) »



Щоб виключати шкоду дієт, важливо прибрати суворі обмеження. Більш корисним і ефективним стануть для вас регулярні заняття фізичними вправами і обмеження цукру і солодощів. Ключ до втрати ваги — поєднання дієти і фізичних вправ. Вони взаємно доповнюють один одного.

 

24info.in.ua


15.07.2016 2268 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1727
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

855
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

942
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2029
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3527
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2436 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

767

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

670

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

643

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

661
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10308
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1156
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5227
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

969
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2766
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1152
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

365
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

680
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

587
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

632
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

986 2