Шестиденний робочий тиждень та збільшення кількості пар: як в івано-франківських університетах планують змінювати освітній процес

У наступному навчальному році Івано-Франківський національний медуніверситет, університет нафти і газу та Прикарпатський університет скоригують тривалість семестрів та кількість пар на тиждень.

Це зроблять відповідно до рекомендацій, які Міносвіти надіслало закладам вищої освіти через ситуацію з енергосистемою в Україні.

Про це Суспільному розповіли представники університетів, пише Фіртка.


Як вчитимуться у Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника


Зі слів проректора з науково-педагогічної роботи ПНУ Едуарда Лапковського, лист Міносвіти має рекомендаційний характер. У ньому пропонують навчальним закладам змінити графік освітнього процесу на наступний навчальний рік так, щоб максимально вивільнити зимові місяці задля економії електроенергії та теплоносіїв. На нараді заступник міністра освіти та науки сказав, що ті університети, які не знають, як це зробити, можуть користуватися рекомендаційним листом міністерства. Інші виші можуть коригувати навчальний графік на свій розсуд.

Проректор з науково-педагогічної роботи Прикарпатського університету пояснює, що традиційно українські виші виконують норму, яка обумовлює тижневе навантаження для студентів бакалаврату 20 годин. Це означає, що розклад для студентів на тиждень планують в межах 10 пар. Це — норма Закону України "Про вищу освіту". Вона не є директивною, але університети її виконують.

"Враховуючи ситуацію, що склалася, ми можемо безболісно ущільнювати навчальний графік упродовж тижня і проводити трішки більшу кількість пар — збільшити денне навантаження, наприклад, не дві пари, а три, а якщо буде потрібно — чотири", — каже Едуард Лапковський.

З його слів, це — найкращий варіант виходу із ситуації. Адже згідно з іншим директивним документом — наказом міністра освіти про "Порядок прийому на навчання для здобуття вищої освіти в 2024 році" — у серпні припаде значне навантаження через вступну кампанію. У цей час відбуватиметься зарахування вступників на бакалаврат, вступні іспити у магістратуру. При цьому ці дати чітко визначені міністерством. І якщо на цей період в навчальні корпуси завести студентів, "буде просто хаос".

"Тим паче люди розпланували відпустки, студенти теж розпланували літо. Час складний. Найкращим варіантом, найменш безболісним буде ущільнення навчального графіка упродовж вересня, жовтня і листопада з можливістю перенести навчальні та виробничі практики, що заплановані на перші місяці навчання, на зиму, а також з можливістю провести сесії трішки швидше або пізніше", — пояснює Едуард Лапковський.

Він додає, що таким чином і початок наступного навчального семестру можна скорегувати й почати його не як зазвичай, з першого лютого, а перенести тиждень-два канікул і, наприклад, розпочати навчання з березня.

"Звичайно, ми попередньо обговорили це і з ректором, і з колегами-проректорами, які відповідають за організацію навчального процесу. Попереднє рішення ухвалили. Однозначно ми послухали думку керівників структурних підрозділів, деканів. Зараз ще опитуємо здобувачів вищої освіти.

Ми — європейський університет і враховуємо думку усіх. В середині червня завершимо обговорення цих пропозицій і традиційно у серпні ректор видасть наказ про графік навчального процесу на 2024/2025 рік, в якому ми ці зміни відобразимо", — підсумував Едуард Лапковський.


Як вчитимуться в Івано-Франківському національному медичному університеті


Зі слів керівника навчального відділу медуніверситету Романа Мерени, їхній заклад планує розпочати наступний навчальний рік теж з 1 вересня.

"Шляхом ущільнення освітнього процесу ми зможемо завершити перший навчальний семестр до 1 грудня з приблизним тижневим навантаженням — 28-30 годин. Це не так багато — 3-4 пари на день. Намагатимемося залишити п'ятиденний робочий тиждень.

Якщо ж виникне критична ситуація зі світлом, то, можливо, все ж будемо вчитися у суботу додатково. Але згідно з нашими розрахунками у нас кардинальних проблем нема", — каже Роман Мерена.

Крім того, у медичному університеті планують розпочати навчання у другому півріччі з 3 лютого 2025 року, а завершити — до кінця червня 2025 року.


Як вчитимуться в Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу


Зі слів речниці університету нафти і газу Оксани Лаби, на сьогодні у виші остаточного рішення щодо освітнього процесу у наступному навчальному році не ухвалили.

"Оскільки у нашому університеті — студентоцентрований підхід, то першочергово ми вивчаємо, як на це реагують студенти. Це питання обговорювали на Вченій раді університету та на ректораті.

Ми взяли до уваги рекомендації МОН, розглядаємо різні варіанти — і шестиденний робочий тиждень, і можливість вийти на навчання швидше, ніж у вересні", — каже Оксана Лаба.


Що рекомендує МОН закладам вищої освіти та фахової передвищої освіти:

  • розпочати 2024/2025 навчальний рік у першій половині серпня 2024 року. Це стосується освітніх програм усіх рівнів і всіх здобувачів, крім студентів перших курсів;

  • використовувати суботи, як робочі, в теплі місяці року;

  • із середини листопада 2024 року до середини березня 2025 року планувати проведення заліково-екзаменаційної сесії, практичної підготовки, виконання курсових і кваліфікаційних робіт та подовжених канікул, а якщо потрібно — продовжити заняття в дистанційному форматі;

  • за потреби подовжити освітній процес у 2024/2025 навчальному році до кінця липня 2025 року, крім випускних курсів;

  • провадити освітній процес у традиційному (аудиторному) або змішаному (аудиторно-дистанційному) форматах у приміщенні закладу освіти або його окремому корпусі в межах розрахункової місткості споруд цивільного захисту;

  • у тилових регіонах забезпечити проведення освітнього процесу переважно в аудиторному форматі з урахуванням безпеки учасників освітнього процесу та за погодженням з обласними військовими адміністраціями;

  • у прифронтових та прикордонних областях, де існує ризик бомбових, ракетних та артилерійських обстрілів, освітній процес можна здійснювати в укриттях. За погодженням з обласними військовими адміністраціями — на базі інших закладів освіти в тилових регіонах у змішаному або (як виняток) дистанційному форматах;

  • передбачити функціонування локальних систем оповіщення про надходження сигналу "Повітряна тривога" або інших відповідних сигналів оповіщення в навчальних корпусах та гуртожитках закладів освіти.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

В Івано-Франківську виступають проти об’єднання університетів


31.05.2024 14049 1
Коментарі (1)

Від погоди до погоди 2024.05.31, 14:08

А як зима буде тепла? На рік вони загадують... Не впливаючи на процеси...

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1074
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

547
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

912
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1957
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3480
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2379 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

737

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

639

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

620

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

621
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10273
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1119
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5179
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

925
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2730
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1126
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

317
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

644
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

551
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

610
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

959 2