Шестиденний робочий тиждень та збільшення кількості пар: як в івано-франківських університетах планують змінювати освітній процес

У наступному навчальному році Івано-Франківський національний медуніверситет, університет нафти і газу та Прикарпатський університет скоригують тривалість семестрів та кількість пар на тиждень.

Це зроблять відповідно до рекомендацій, які Міносвіти надіслало закладам вищої освіти через ситуацію з енергосистемою в Україні.

Про це Суспільному розповіли представники університетів, пише Фіртка.


Як вчитимуться у Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника


Зі слів проректора з науково-педагогічної роботи ПНУ Едуарда Лапковського, лист Міносвіти має рекомендаційний характер. У ньому пропонують навчальним закладам змінити графік освітнього процесу на наступний навчальний рік так, щоб максимально вивільнити зимові місяці задля економії електроенергії та теплоносіїв. На нараді заступник міністра освіти та науки сказав, що ті університети, які не знають, як це зробити, можуть користуватися рекомендаційним листом міністерства. Інші виші можуть коригувати навчальний графік на свій розсуд.

Проректор з науково-педагогічної роботи Прикарпатського університету пояснює, що традиційно українські виші виконують норму, яка обумовлює тижневе навантаження для студентів бакалаврату 20 годин. Це означає, що розклад для студентів на тиждень планують в межах 10 пар. Це — норма Закону України "Про вищу освіту". Вона не є директивною, але університети її виконують.

"Враховуючи ситуацію, що склалася, ми можемо безболісно ущільнювати навчальний графік упродовж тижня і проводити трішки більшу кількість пар — збільшити денне навантаження, наприклад, не дві пари, а три, а якщо буде потрібно — чотири", — каже Едуард Лапковський.

З його слів, це — найкращий варіант виходу із ситуації. Адже згідно з іншим директивним документом — наказом міністра освіти про "Порядок прийому на навчання для здобуття вищої освіти в 2024 році" — у серпні припаде значне навантаження через вступну кампанію. У цей час відбуватиметься зарахування вступників на бакалаврат, вступні іспити у магістратуру. При цьому ці дати чітко визначені міністерством. І якщо на цей період в навчальні корпуси завести студентів, "буде просто хаос".

"Тим паче люди розпланували відпустки, студенти теж розпланували літо. Час складний. Найкращим варіантом, найменш безболісним буде ущільнення навчального графіка упродовж вересня, жовтня і листопада з можливістю перенести навчальні та виробничі практики, що заплановані на перші місяці навчання, на зиму, а також з можливістю провести сесії трішки швидше або пізніше", — пояснює Едуард Лапковський.

Він додає, що таким чином і початок наступного навчального семестру можна скорегувати й почати його не як зазвичай, з першого лютого, а перенести тиждень-два канікул і, наприклад, розпочати навчання з березня.

"Звичайно, ми попередньо обговорили це і з ректором, і з колегами-проректорами, які відповідають за організацію навчального процесу. Попереднє рішення ухвалили. Однозначно ми послухали думку керівників структурних підрозділів, деканів. Зараз ще опитуємо здобувачів вищої освіти.

Ми — європейський університет і враховуємо думку усіх. В середині червня завершимо обговорення цих пропозицій і традиційно у серпні ректор видасть наказ про графік навчального процесу на 2024/2025 рік, в якому ми ці зміни відобразимо", — підсумував Едуард Лапковський.


Як вчитимуться в Івано-Франківському національному медичному університеті


Зі слів керівника навчального відділу медуніверситету Романа Мерени, їхній заклад планує розпочати наступний навчальний рік теж з 1 вересня.

"Шляхом ущільнення освітнього процесу ми зможемо завершити перший навчальний семестр до 1 грудня з приблизним тижневим навантаженням — 28-30 годин. Це не так багато — 3-4 пари на день. Намагатимемося залишити п'ятиденний робочий тиждень.

Якщо ж виникне критична ситуація зі світлом, то, можливо, все ж будемо вчитися у суботу додатково. Але згідно з нашими розрахунками у нас кардинальних проблем нема", — каже Роман Мерена.

Крім того, у медичному університеті планують розпочати навчання у другому півріччі з 3 лютого 2025 року, а завершити — до кінця червня 2025 року.


Як вчитимуться в Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу


Зі слів речниці університету нафти і газу Оксани Лаби, на сьогодні у виші остаточного рішення щодо освітнього процесу у наступному навчальному році не ухвалили.

"Оскільки у нашому університеті — студентоцентрований підхід, то першочергово ми вивчаємо, як на це реагують студенти. Це питання обговорювали на Вченій раді університету та на ректораті.

Ми взяли до уваги рекомендації МОН, розглядаємо різні варіанти — і шестиденний робочий тиждень, і можливість вийти на навчання швидше, ніж у вересні", — каже Оксана Лаба.


Що рекомендує МОН закладам вищої освіти та фахової передвищої освіти:

  • розпочати 2024/2025 навчальний рік у першій половині серпня 2024 року. Це стосується освітніх програм усіх рівнів і всіх здобувачів, крім студентів перших курсів;

  • використовувати суботи, як робочі, в теплі місяці року;

  • із середини листопада 2024 року до середини березня 2025 року планувати проведення заліково-екзаменаційної сесії, практичної підготовки, виконання курсових і кваліфікаційних робіт та подовжених канікул, а якщо потрібно — продовжити заняття в дистанційному форматі;

  • за потреби подовжити освітній процес у 2024/2025 навчальному році до кінця липня 2025 року, крім випускних курсів;

  • провадити освітній процес у традиційному (аудиторному) або змішаному (аудиторно-дистанційному) форматах у приміщенні закладу освіти або його окремому корпусі в межах розрахункової місткості споруд цивільного захисту;

  • у тилових регіонах забезпечити проведення освітнього процесу переважно в аудиторному форматі з урахуванням безпеки учасників освітнього процесу та за погодженням з обласними військовими адміністраціями;

  • у прифронтових та прикордонних областях, де існує ризик бомбових, ракетних та артилерійських обстрілів, освітній процес можна здійснювати в укриттях. За погодженням з обласними військовими адміністраціями — на базі інших закладів освіти в тилових регіонах у змішаному або (як виняток) дистанційному форматах;

  • передбачити функціонування локальних систем оповіщення про надходження сигналу "Повітряна тривога" або інших відповідних сигналів оповіщення в навчальних корпусах та гуртожитках закладів освіти.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

В Івано-Франківську виступають проти об’єднання університетів


31.05.2024 8620 1
Коментарі (1)

Від погоди до погоди 2024.05.31, 14:08

А як зима буде тепла? На рік вони загадують... Не впливаючи на процеси...

08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

2231 1
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

1579
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

5362
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

15364 11
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

3682 1
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

3509

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

285

13 червня 2024 року США та Україна підписали двосторонню безпекову угоду, яка має декларативний характер. Документ не буде ратифікований Конгресом США, бо являє собою декларацію про наміри без чітких гарантій безпеки.

332

Війна росії проти України зірвала всі маски, і нарешті весь світ побачив жорстокість росіян, які використовують всі методи задля поневолення українського народу. Одним із цих інструментів є російське православ’я — а саме РПЦ з їх філією в Україні УПЦ МП.  

1437

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

2786
19.06.2024

Часті дощі та висока вологість повітря сприяють розвитку фітофтори на томатах. Це — грибкове захворювання, яке вражає листки, стебла й плоди.

1058
14.06.2024

Причин швидкого набору ваги може бути багато. Це може бути спричинене зміною способу життя або ж вказувати на серйозні проблеми зі здоровʼям.

437
08.06.2024

У Богородчанах на Івано-Франківщині з вересня 2024 року відновить роботу місцеве тепличне господарство, що простоювало вісім років.

1601
17.06.2024

Монастир Успіння Матері Божої — чинний чоловічий греко-католицький монастир Чину Св. Василія Великого у селі Погоня.   

843
13.06.2024

Вознесіння Спасителя — це один із великих Господських празників літургійного (церковного) року.

588
09.06.2024

Війна змусила багатьох замислитись, чому Бог допускає таку страшну ситуацію в Україні?  

736
04.06.2024

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

1089
20.06.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

22029
20.06.2024

Під час опитування респондентів просили висловити згоду або незгодну з рядом тверджень. Одне з тверджень: «Зеленський має бути Президентом до кінця воєнного стану».   

160
17.06.2024

Івано-Франківська ОВА посіла дев'яте місце у рейтингу.    

568
12.06.2024

Більшість українців — 63% — вважають, що критика окремих дій влади має бути або бути в конструктивних рамках, які б не розхитували ситуацію в країні (50%).  

569 1
08.06.2024

Більшість українців віддають перевагу демократичній системі, аніж сильному лідерству.

1038 1