Руйнація історичних будівель в Івано-Франківську, як втрата частки минулого

 

Брак коштів на капітальний ремонт. Така причина того, що у центрі Івано-Франківська на голови людей валяться будинки. Руйнація більшості споруд, зведених за часів Австро-Угорської імперії, неминуча.



Три пані зайшли причепуритися до магазину косметики, та замість цього на них обвалилася стеля. Свідки кажуть: жінки дивом вижили.



Іронія в тім, що на другому поверсі, який упав, міститься міське управління з упорядкування. Наглядачів за ним одразу переселили. Зруйнований будинок - історична спадщина. Звели його ще за Австро-Угорщини, інформують «Вiкна.UA».



Михайло Головатий, краєзнавець:
Будинок цінний, він найдавніший не тільки на цій вулиці, а і у середмісті. Споруджений у 1827 році приватним власником, його ініціали є на кованій решітці - Шмайєр Рейєр, Штрайх.



Причину обвалу вивчала спеціальна комісія. І дійшла висновку: споруда завалилася від старості.



Зіновій Фітель, заступник івано-франківського міського голови:
На першому поверсі є арочка, над нею була стінка на другому поверсі, будинок з 1827 року. Певний період часу пройшов, арочка розсипалася, стіна також обрушилася, і два перекриття обрушилося.
Місцеві краєзнавці кажуть: без реставрації така ж доля чекає щонайменше на півтисячу франківських старих будинків.



Василь Романюк, краєзнавець:
У нас це стало епідемією, багато історичних споруд просто валяться на очах, люди ідуть і не знають, чи вернуться. Це у нас стало традицією.

 

А це костел 18 сторіччя. Тут розташував свої фонди Художній музей. Туристи, щоб його відвідати, стоять у чергах. Гостям показують скульптури Пінзеля та унікальні ікони. Та працівники музею бояться: храм може будь-якої миті зруйнуватися.



Владислав Симчич, працівник музею:
Подивіться, що робиться - стіна відпадає. На реставрацію треба 2 мільйони.



Краєзнавці кажуть: давні споруди занедбують зумисне. Австро-угорська нерухомість - кістка в горлі будівельним компаніям. Адже розкинулася в середмісті, де ціна за сотку землі на чорному ринкові може сягати й 20 тисяч доларів.



Михайло Головатий, краєзнавець:
Буває, що свідомо запускають будинки, щоб на їх місці збудувати нове.



Василь Романюк, краєзнавець:
Так на Гаркуші був завалений будинок, а поставили дев'ятиповерховий, там гарні орнаменти були на фасаді…



Зараз у владних кабінетах вирішують, що ж робити зі старожитньою нерухомістю. Арифметика підказує: дешевше звести нове, ніж уберегти давнє.



Зіновій Фітель, заступник івано-франківського міського голови:
Реставрація - це зовсім інша форма роботи, це відновлення, відтворення, може бути на 20-30 процентів дорожче.



Для реставрації середмістя франківська влада сподівається на допомогу з держбюджету. Тим часом у зруйнованій історичній споруді вже почали розбирати дах. Місто втрачає часточку свого минулого.

 

Нагадаємо, за два місяці Франківськові виповниться 350.

 

 

Читайте також:

Юрій Щочкін: Обвал будинку в Івано-Франківську – це не надзвичайна ситуація

Будинок, що обвалився у Івано-Франківську не входив до переліку аварійних (список)


16.02.2012 1349 0
Коментарі (0)

30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

854
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

665
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1774
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

3098
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2490
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2472

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

124

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

662

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

631

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1501
01.05.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

255
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

599
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

561
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

255
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

327
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26963
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

785
02.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

19619
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

357
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

348
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

672
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

1157 1