"RЕСвізити": У Франківську звучали живі письменницькі голоси

 

 

В Urban Space 100 пройшла зустріч з київською журналісткою Тетяною Терен та письменниками Тарасом Прохаськом і Юрієм Іздриком, які є героями її книги "RЕСвізити. Антології письменницьких голосів".

 

Двотомник "RЕСвізитів" – це відверті інтерв’ю із сучасними українськими письменниками. Книга нещодавно вийшла у Видавництві Старого Лева. Модерує зустріч франківська поетеса Галина Петросаняк. Всі троє письменників є давніми знайомими, учасниками літературної частини творчого процесу "Станіславський феномен" початку 1990-х в нашому місті. Відтак розмова така сама відверта, як і бесіди в "RЕСвізитах", пише Курс.

 

"Цілком особлива книжка. Особлива тим, що це голоси письменників, яких ми вже знаємо і любимо, але вони звучать по-іншому, – представила книгу Галина Петросаняк. – Живі голоси, де автор не мусить прикриватися героєм, щось вдавати, бавитися. Автори постають безборонними, відкритими і відповідно дивують нас. Тому вважаю цю книгу дуже цінною і потрібною нам".

 

"RЕСвізити" є цінними, на думку авторки Тетяни Терен, ще й тому, що фіксують письменників для читачів.

 

"Прийшла до ідеї книжки від того, що коли щоразу не ставало когось з наших письменників, я відчувала це як поразку. Коли не стало Юрія Покальчука, я це відчула і зрозуміла, що буду робити цей проект – розмови з письменниками. Спочатку шукала можливості робити його на телебаченні, але виявилося, що це складно. Тому зупинилися на форматі книжки", – розповіла Тетяна Терен.

 

Можливо, тому 20 розмов, які увійшли в двотомник і були записані впродовж двох років, проговорені з "дідами" – письменниками, яким за 70- і "батьками" – з тими, кому за 40. 

 

Галина Петросаняк нагадала, що подібний проект – "Інший формат" – робив у Франківську сам Тарас Прохасько.

 

"Розмови з людьми – це є звичайна людська потреба, – каже Тарас. – Першою серйозною українською книжкою в цьому жанрі були розмови з 5 українськими дисидентами, з яких наймолодшим був Микола Рябчук. Тепер є різні книжки – різні способи розмов. Думаю, що саме тепер настав час таких книжок, бо людям хочеться чути різні голоси".

 

Категорично не погодився з колегами Юрій Іздрик.

 

"Хочу скласти опозицію, бо як учасник культурного процесу вважаю, що такі книжки, може, цінні і  важливі. Але як читач не люблю не художніх текстів письменників, тим більше улюблених. Бо образ ліричного героя так чи так виникає в процесі читання і проектується на автора. І тоді ти розчаровуєшся, бо бачиш, що герой і письменник не співпадають. Як, наприклад, Гемінгвей і Кортасар. Це, звісно, моя проблема, але як читач я до таких книжок ставлюся негативно", – епатує Іздрик.

 

"Буду захищатися як журналіст, – підтримує гру Тетяна. – Мені, і не тільки мені, цікаво, які люди письменники, як вони думають. Письменники мають час і мають талант думати. Важливо не тільки мати радість з ними говорити, але й мати шанс ці важливі думки почути. В цій книзі дуже багато дуже важливих думок. Думаю, що ці думки можуть навіть щось змінювати в житті тих, хто буде читати".

 

П’ятеро героїв книги – Дмитро Павличко, Іван Малкович, Іздрик, Юрій Андрухович і Тарас Прохасько – з Прикарпаття.  

 

Проект має продовження. Видавництво Старого Лева має намір і налі видавати "Антологію письменницьких голосів" – щоразу по 10 в кожній наступній книжці.


18.03.2016 477 0
Коментарі (0)

15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

2236
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

445
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14445 20
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1678
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

953
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6338

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

731

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1549

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1347

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1232
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

586
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

737
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1647
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

665
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

962
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

6006
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

14114
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

338
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

636
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

557
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

873 2