Реставрація як спокуса

 

Історія наповнена реставраторами влади. Людьми, які намагались опертись на згаслу легітимність, влити нове вино у старі міхи символів, структур та політичних міфів. В історії Китаю, до прикладу, зустрічаємо не надто могутні (щоби не сказати - ефемерні) династії «Пізня Хоу», «Пізня Тан», «Пізня Лян», які безуспішно намагались опертись на колишню велич і блиск Домів Хоу, Тан і Лян. Європа знала десятки монархів-реставраторів, які примірювали на себе овіяні минулими маєстатами корони зниклих королівств та імперій.


Реставрація імперії - та ще спокуса. Бувало, тисячолітні монархії розвалювались, а за кілька десятків років з'являлись такі собі енергійні ідеалісти, «останні солдати імперії», які будь яку ціну намагались склеїти черепки, зібрати у нову цілісність те, що вже почало набувати самостійних форм і сенсів. Серед найбільш відомих енергійних ідеалістів - візантійський імператор Юстиніан І, самаркандський емір Тамерлан (Тимур) та французький імператор Наполеон ІІІ. Їхній енергійний ідеалізм дорого коштував народам.


Юстиніан намагався реставрувати не що-небудь, а цілу Римську імперію. Реставрацію він розпочав через шістдесят років після того, як готський король Одоакр відправив з Вічного міста до Константинополя регалії останнього із західних римських августів. З гідною подиву впертістю Юстиніан тридцять років вів війни в Італії, Африці та Іспанії, знищуючи одне за одним готські і вандальські королівства, що виникли на політичному трупі Риму. Коли імперія, ціною неймовірних жертв та спустошень, вже була майже відновлена, все знову почало нагло розпадатись. До Італії, на місце знищених готів, прийшли лангобарди, північні Балкани захопили слов'яни, а на Сході відновили фронтальний наступ перси. Юстиніан відійшов до предків посеред розрухи, податкової кризи та нескінченних війн.


Тамерланові також не вдалось відновити величі імперії Чингізидів, а Наполеон Малий не дотягнувся до слави свого великого стрийка. В тому є відвічна мудрість: імперії, як і будь-які соціальні організми народжуються, розквітають, виконують своє призначення і вмирають у визначений історичний час. Їхнім «останнім солдатам» можна лише поспівчувати.


Нині ми спостерігаємо ще одну спробу імперської реставрації. В ролі «новітнього Юстиніана» виступає російський президент, в ролі Італійського готського королівства - Україна. Відповідно, Крим - в ролі Сицилії. Залишається сподіватись, що двадцять перше століття виявиться більш цивілізованим і милосердним, аніж шосте.


Є думка, що саме у спалаху «реставраційного ідеалізму» криється загадка дій російського керівника. Всі імперські гештальти балансують поміж жорсткою (у прямому і переносному значенні) прагматикою та ідеалістичними концепціями, наповненими символічними конструкціями, владною містикою та ужитковою конспірологією. 


Путін починав свою політичну кар'єру як жорсткий і послідовний прагматик. Навіть реставраторські та «православно-народницькі» мотиви «епохи раннього Путіна» обумовлювались радше гіперпрагматичним піаром виробництва фірми Гліба Павловського, аніж метафізичними переконаннями господарів Кремля. Прагматизм мав успіх. Щоправда, злі язики вже тоді подейкували, що в Росії будується така собі «паралельна реальність», яка має небагато спільного з реальністю постмодерного світу.


Пройшов час і шляхи реальностей розійшлись аж надто далеко. Не знаю, які поради всі ці роки давали Володимиру Володимировичу такі його радники як настоятель Сретенського храму Тихон (Шевкунов) чи екстрасенс Джокар Палиєва. Думаю, що містика грає не останню роль в кремлівському механізмі прийняття «головних» рішень. В тій реальності, яку вибудували навколо «пізнього Путіна», живе символічний (й, у той самий час, дуже предметний) «дух обложеної фортеці». В тій реальності політики відчувають себе припертими ворогами до стінки. В тій реальності політична прагматика працює якось не так. Радше зовсім не працює.


Тому з далекого минулого виникає примара Юстиніана І. Але без звичних атрибутів. З головою Каддафі в одній руці й опудалом Януковича в іншій.


А нам залишається дивуватись, як швидко матеріалізуються привиди і побоювання. Ще півроку тому усі попередження про знаки близької війни (на штиб нашестя грибів та пророцтв теперішніх «ванг») бралися на глум. Тепер багато хто не вірить у можливість переростання конфлікту в глобальне військове протистояння. Багато хто зі скепсисом роздивляється фотографії передислокованих під Воронеж ядерних бомбардувальників Ту-22М3.


Дай Боже вашому скепсисові жити довго.


Бо ж в світі політичної містики немає напівтонів та проміжних станцій. А реставрації не починають заради проміжних результатів. Якби якийсь медіум спромігся викликати дух Юстиніана, той би підтвердив.

 

Володимир Єшкілєв, ГК


Коментарі (1)

Lv 2014.03.13, 15:00
Написано класно)
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

6963
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1092
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

611
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5624
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1516
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1379

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

455

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1274

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1098

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1004
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

340
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

391
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1336
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

417
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

686
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5724
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

432
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

298
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

639 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1083
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

940