Релігійні вірування ромів

Роми таємничий народ, про який ми знаємо багато і водночас нічого. Здебільшого наші знання про ромів ґрунтуються на  стереотипах пов’язаних з ними: віщуни, гадання, конокради, прохачі, але все ж таки, що насправді ми про них знаємо? 

Яке їхнє походження та які в них релігійні вірування? Роми — це етнонаціональна меншина, коріння якої сягає протоциган, які  покинули  у IV-V ст. західну частину індійського півострова, вирушивши у свою подорож світом.

Отож, роми — це  назва групи народів, що відносяться до індоарійської  етнічної групи. Простіше кажучи, роми — це прямі нащадки аріїв. Спочатку цигани осіли  у східній частині Візантійської імперії та частині Ірану. Поступово цигани переміщуються на захід.

Перші  європейські згадки про циган  на території Європи датуються 1322 роком. Про це розповідають записки двох монахів-францисканців, які бачили на острові Кріт людей, що жили в шатрах і дотримувалися обрядів грецької православної церкви. В Греції, перед тим, як потрапити в інші країни Європи, вони отримали назву «аттіганос» («атсинганос»), що означає віщун.

Згодом роми розселяються по всій Європі.

Кочовий спосіб життя і контакти із різними народами вплинули на спосіб життя ромів. Тобто сформували їхню картину світу із віруваннями, обрядами та традиціями.

Це насторожувало європейські  християнські народи, які вели осілий спосіб життя. Ромів навіть  оголошували єретиками.

Особливістю релігійних поглядів ромів є їхнє уявлення про боротьбу між добрими та злими силами. Вона може закінчитися перемогою однієї з них, незалежно від бажання людини та її втручання в хід подій.

Саме така ідея закладена в зороастризмі. Вочевидь ця релігія вплинула під час їхнього перебування в Ірані. Але слід зауважити, що зороастризм не в чистому вигляді, а з домішками православ’я або католицизму.

Перші згадки про ромів в Україні з’являються на початку XV ст. На цей час вони складаються з одинадцяти етнічних груп: серви, келдераре, ловаре, кримці, сінті, унгріко, рома, словацькі цигани, расєйці, кишинівці, урсари. Але здавна вони поділяються на дві групи – осілих і кочівників.

Саме в кочових циган проявляється більш виражена язичницька релігійна свідомість.  Скоріш за все це пов'язано  з їхнім кочовим способом життя. В постійних переїздах вони залежні від природних умов, в яких перебувають, а також від різних небезпек на їхньому шляху. Отож, слід було задобрювати духів природи, використовуючи різні обряди.

У кочових ромів язичницький світогляд отримав вплив інших релігій зокрема і християнства. Вони вірили в існування Бога, диявола потойбічного життя душ і духів. Існує велике вшанування культу вогню, вважається, що пов'язані з ним сили природи оберігають сім'ю.

Широко використовуються талісмани  та обереги, які  повинні захищати  від нещасть та хвороб, культ проклятих речей, численні ритуальні забобони — мехріме, вірування в щасливу й нещасливу руку, у пророчі сни.

Важливе місце серед релігійних вірувань займає культ берегині сім’ї, який представлений культом ікон  і був одним із найважливіших оберегів. Цю ікону розміщували у кожному кочовому шатрі по лівій внутрішній стінці, і вірили, що вона захищала від хвороб та нещасть. Також існувала табірна ікона, яка належала всім, кожен табір мав свою ікону. Вона зберігалась у шатрі очільника табору.

Найважливіші події  певного ромського роду відбувались біля цих ікон. З ними проводили безліч обрядів та ритуалів. Її берегинею завжди була найстаріша та наймудріша в таборі жінка.

Отож, релігійні вірування ромів мають коріння зороастризму та певних язичницьких вірувань, які   поєднуються із християнством. Такий симбіоз спричинив довгу подорож цього народу Індії на захід.

Конфесійна приналежність зумовлюється місцем проживання. Наприклад, в Польщі роми — католики, в Україні —православні (Наддніпрянщина),  греко-католики, католики (Закарпаття, Галичина) залежно від регіону, в Криму — мусульмани.

Звичайно, було б неправильно стверджувати, що роми сповідують зороастризм. Скоріш ідеї зороастризму, які проглядаються у звичаях, обрядах та традиціях, а формально вони християни або мусульмани залежно від країни проживання.


23.08.2024 Роман Тадра 2163
04.10.2024
Микола Сторожовий

Підприємство продали з молотка за рекордні 2,6 мільярда гривень. Але в місті майже одразу ж почались розмови про помилку та зайву цифру у виграшній пропозиції, змову задля анулювання результатів торгів і розчищення землі в центрі Франківська під нову грандіозну забудову.

1163
28.09.2024
Вікторія Матіїв

Про свій досвід еміграції у Сполучені Штати Америки журналістці Фіртки розповіла прикарпатка — 23-річна Тіна Любчик.  

1296
19.09.2024
Вікторія Косович

Про те, як великі компанії й підприємства області розвивають свій бізнес, удосконалюють виробництво та експортують свій товар в Європу та інші країни в умовах повномасштабної війни, розповідає Фіртка.  

1419
10.09.2024
Вікторія Косович

Про те, чим живе притулок та як там рятують й піклуються про братів наших менших, журналістка Фіртки поспілкувалася з волонтеркою та працівницею прихистку "Рудий пес" Любов'ю Філь.

2541
01.09.2024
Діана Струк

Про те, як підготувалися до нового навчального року в Івано-Франківській громаді, журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради Вікторією Дротянко.

2276
23.08.2024

В умовах воєнних дій та масової міграції українців за кордон, багато дітей змушені навчатися у двох школах одночасно. Це створює значні психологічні та фізичні виклики, адже дитині доводиться пристосовуватися до двох різних навчальних програм і соціальних середовищ.

2210

Протягом місяця на різноманітних інтернет-ресурсах та соцмережах розкручується тема «гоніння на православних і заборона УПЦ». Почався цей галас відтоді як Верховна Рада ухвалила законопроєкт №8371 про регулювання діяльності релігійних організацій, що мають керівний центр у росії.

165

Усі ми хочемо бути здоровими та щасливими, але, на жаль, складовою людського життя є хвороби. Хвороби, які роблять людське життя складнішим і менш радісним, з'являються з різних причин.

1418

Роми таємничий народ, про який ми знаємо багато і водночас нічого. Здебільшого наші знання про ромів ґрунтуються на  стереотипах пов’язаних з ними: віщуни, гадання, конокради, прохачі, але все ж таки, що насправді ми про них знаємо?   

2163

Нова війна нагадує нам події минулих століть. Загарбники завжди руйнують і крадуть, Україна переживала це не один раз. Дві українські ікони за різних обставин покинули територію України, щоб прославитися у чужій. Ми повинні пам’ятати та цінувати те, що належало українському народові.  

2916
01.10.2024

Ягідництво на Прикарпатті, завдяки сприятливим особливостям регіону, набирає дуже серйозних обертів.  

426
28.09.2024

Чи дозволені банани після видалення жовчного міхура? Дієтологи дають поради про особливості харчування після операції.

559
23.09.2024

Зелений чай — найпопулярніший напій, попит на який щороку зростає у всьому світі. Його виготовляють з листочків чайного дерева Камелія, які готують на пару, або обсмажують, потім пресують і сушать.

602
30.09.2024

Згромадження Сестер Пресвятої родини виникло у 911 році, засновницею є сестра Теклі Юзефів.  

448
25.09.2024

Гошівський монастир — греко-католицький монастир Чину святого Василія Великого у селі Гошеві, що на Івано-Франківщині.  

15890
20.09.2024

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

2802
16.09.2024

Перший такий фестиваль на Міжнародному рівні відбувся вперше в Україні в Гошеві у 2015 році.  

1075
25.09.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

26554 1
30.09.2024

Оксана Савчук заявила, що йдеться про постанову Центральної виборчої комісії України від 20 вересня щодо впорядкування та зміни виборчих дільниць.  

925
27.09.2024

Пропозиції Асоціації міст України до проєкту Держбюджету-2025 підтримав Комітет Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування 26 вересня 2024 року.  

780 2
24.09.2024

Національна рада Швейцарії визнала Голодомор 1932–1933 років в Україні актом геноциду. Про це повідомила пресслужба Музею Голодомору, пише Фіртка. Відповідну декларацію було схвалено у вівторок, 24 вересня, 123 голосами «за».

599
21.09.2024

"За" звернення проголосували 56 депутатів, один — утримався, семеро — не голосували.  

1103