Проблема енергозабезпечення: Чи є світло в кінці тунелю?

 

 

У питаннях енергозабезпечення ми стикаємося з проблемою відсутності професіоналів та поверхневим знанням основних понять цієї галузі.

 

А це, відповідно, непрофесійне роз’яснення, висвітлення та вирішення самої проблеми.

 

Це стосується, наприклад, термінів енергоємність та енергоефективність. Перший – це складова енергії на виготовлення 1 одиниці, а другий – виготовлення деталі з якнайменшим вкладенням енергії. Така ж ситуація з енергоощадністю та раціональним використанням електроенергії. У контексті останньої можна привести приклад Німеччини з обов’язковою наявністю вікон у санвузлах, що є не лише природною вентиляцією, а й джерелом освітлення.

 

Важливим питанням, яке слід підіймати – це заміщення енергоресурсів, які у нас є традиційні та відновлювальні.

 

А може ми зможемо забезпечити країну сонячною енергією, заставивши її сонячними батареями? Звісно, що ні. Навіщо ж тоді нам АЕС чи газ? Тому ми повинні знати, що у нас є, у якій кількості і що ми можемо замістити.

 

Усім діям, на мій погляд, повинна передувати роз’яснювальна робота, особливо у час протистояння з РФ, яка є найбільшим постачальником електроносіїв в Україну. Ознайомлення повинно відбуватися не лише на рівні Міністерств, а й для персічних громадян, що вже згодом дасть свої результати. Для цього слід залучати телебачення, радіо, інтернет-мережу та інші видання.

 

У нас є АЕС, ТЕС, ГЕС, то чому ж не підрахувати, що і в якій кількості є на балансі?

 

У різних поколінь свій світогляд. Моє покоління виросло на тому, що 1 кВт коштував 2 коп., коли ціна пачки сірників сягала 1 коп. Ось вам і порівняння. Тому наші діти повинні виховуватись з розумінням того, що більшість енергоресурсів не є відновними, вони назавжди втрачаються. Так, ми отримуємо комфорт у побуті, але цим самим наносимо непоправних втрат навколишньому середовищу.

 

Помилковою є надія на державу і віра в те, що в цьому напрямку щось вирішується. Це неправда. Україна підписала “Європейську енергетичну хартію”, за якою в період до 2020 року повинна замістити 10 % від кількості виробленої електроенергії на енергію, яка виробляється з відновлювальних джерел. Насьогодні ми виконали максимум 1 % від загальної кількості, тобто 9 % ми повинні виробити за 5 років. Це нереально, тому не треба себе дурити.

 

Відомо, що в Івано-Франківську була розроблена програма енергоефективності, розписана на роки, із термінами та бюджетом, але зроблено не достатньо. І саме тому, щоб чимось прикритися відбувається заміна понять. Нам говорять про утеплення фасадів. Добре, але це дає мізерний ефект, адже опалювальний сезон триває всього 5 міс, а решту часу ми споживаємо кВт – це використання світла, електроприладів, води та водовідведення. А найгірше те, що на ці заходи ми беремо кредитні ресурси, тобто, ми нічого не досягаєм, гроші витрачені, а ще потрібно повернути відсоток. Тому до цього питання слід підходити комплексно, інакше воно не дасть результатів.

 

Комплексний підхід має базуватися на потужній аналітичній роботі. Після широкого, глибинного аналізу можна буде розробити план заходів і тоді вже ми отримаємо стратегію.

 

Ні для кого не секрет, що наші комунальні підприємства мають дуже багато втрат. Є втрати води, які можуть обліковуватися чи ні, але на той куб води, що втрачається, витрачена енергія. Є витрати на освітлення вулиць. З метою економії світла вимикаються подекуди цілі райони. Та такі заходи призводять до збільшення хуліганства і навіть людських втрат. А хіба може яка-небудь економія зрівнятися з вартістю людського життя? Тому простіше було б просто змінити прилади освітлення на ті, що споживатимуть менше електроенергії.

 

Усі заходи, безумовно, потрібно розпочати з бюджетної сфери. Владні структури повинні показувати приклад, починаючи з себе. І провести енергоаудит хоча б об’єктів державної власності.

 

У приватній сфері все трохи інакше, адже кожен дбайливіше підходить до проблеми, яка відчутно б'є по гаманцю. Є хороший приклад Польщі, де у рамках держпрограми громадянам продавали енергоощадні лампи “Філіпс”на 50% дешевше, але їх не можна було вивозити за кордон. І вже через 2 роки споживання електроенергії приватними помешканнями зменшилось на 30%.

 

Але наші громадяни дуже часто натикаються на так звану стіну під назвою “державна влада”, яка зводить будь-які інтенції підприємливих людей в глухий кут. І тут приходить розуміння різниці між підприємливою людиною та чиновником. Підприємлива людина працює на результат, а чиновник на час, тобто з понеділка по п’ятницю і до 18.00.

 

Як бачимо, це замкнуте коло містить багато питань, які потребують нагального вирішення. І тепер стає зрозуміло, чи є таки світло в кінці тунелю…

 

Тарас Виноградник


Коментарі (2)

Роман Брудр 2015.02.12, 08:50
цікаво а з чиєї подачі поховано багато проектів по альтернативці?
Сергій Чирва 2015.03.06, 03:38
Роман Брудр, я би казав не ІНІЦІАТИВИ, а ЗАБАГАНКИ :) Бо кожен чиновник хоче БАЧИТИ СЕБЕ У ПРОЕКТІ ;)
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1442
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2986
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1040
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1091
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1108 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3291 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві кудись заглядати можливо щось голосно запитувати і одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

67

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1006

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

841

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

381
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

217
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2403
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1183
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

492
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15114
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7417
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

851
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

415
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

324
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

412
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

698
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1155