Про «необхідність ідеології»

 

Є теми, які постійно нависають над тобою, а ти їх відправляєш кудись подалі. Й не тому, що вони неприємні, а тому, що нібито не на часі. Але стається щось таке, що тебе провокує. І починаєш писати.

 

Десь в інтернеті прочитав про те, що міністерство інформполітики (Мінстець) у перебігу підготовки до 25 річниці Незалежності розіслало телеканалам пропозицію «освітити етапи створення держави» та додало до цього відповідну довідку, вироблену Українським інститутом національної пам’яті. На каналах хто посміявся, а хто й, згадавши темні часи «темників», виконав чиновницьке побажання. Ну й біс з ними всіма. Але принагідно згадалися десятки розмов про те, що, мовляв, «державі потрібна ідеологія». Навколо, аби ви знали, дуже багато людей, котрим це свербить. Котрі не можуть без ідеології.

 

З нею простіше. Особливо в часи, коли не стає суспільної довіри. Коли її просто нема. Тоді у тих головах, які впевнені в існуванні простих ефективних рішень, виникає думка про державну ідеологію. От що всіх з’єднає! При тому ті голови прагнуть не м’якого формату титульної «національної мрії», а чогось зобов’язуючого, з присмаком директив ЦК…

 

По перше, ідеологія не виникає з умоглядних бажань. Ідеологія завжди супроводжує те, що в історії називається «великим проектом». Себто супроводжує імперську або ж релігійну експансію в їх модерних (після 1914 року) варіантах. Українські еліти не мислили, не мислять й не збираються мислити в рамках «великого проекту». Різні її частини беруть участь у чужих «великих проектах» — атлантичному (більшість) або російському (меншість). Або ж культивують містечкову кланово-племінну автаркію (ще одна меншість).

 

По друге, в межах України не видно команди, яка могла би здійснити власний «великий проект». Ця відсутність багатозначна. Вона складається з чотирьох позицій: відсутності відповідних (лідерських, проривних) моделей мислення, відсутності фінансових ресурсів, відсутності суспільної солідарності та відсутності оригінальної міської культури, яка б підтримувала не етнічний, а громадсько-політичний рівень національної ідентичності.

 

По третє, ґрунтом для виникнення державної ідеології слугує зовсім не історичне минуле, як думають деякі, й не опереткове народолюбство політично-бізнесових зграй, а «технологічні пакети» модерних міфів, якими оперує соціально успішне (центрове, прогресуюче), мобільне та зґуртоване корпоративне середовище. В неофеодальній та світоглядно розпорошеній Україні таких «пакетів» не пропонується. Замість творення національної «Силіконової долини» — одне лише тупе хуторянське філософствування.

 

Тому в нас квітнуть провінційні «квазіідеологічні» конструкції, базовані або на прямому популізмі, або на безсовісній експлуатації історичної спадщини. Їхня небезпека навіть не в тому, що вони спекулятивні у гіршому розумінні цього слова. Найстрашніше те, що ці конструкції немічні, несучасні, заздалегідь програшні й не можуть на рівних конкурувати з ідеологіями «великих проектів».

 

Ці недоідеології лише скомпроментують тих, хто довірливо, або ж задля користі встане під їхні знамена. Так само, як заточена під архаїку продукція Мінстеця нині компроментує діючу владу. А ще ті недоідеології, в разі отримання державного статусу, вимагатимуть жертв. В першу чергу диктуватимуть задушливу одностайність мислення і переслідування усього, що «неправильно дихає». Ми це вже проходили.

 

Тому, до пори до часу, краще керуватися форматом громадянських обов’язків та зміцнювати свободу думки як об’єктивну перевагу над ситуацією ідеологічної однорідності. Навіть якщо більшості (котра, як відомо, завжди неправа) буде від цього некомфортно. Більшість якось перетопчеться.

 

Володимир Єшкілєв,

Репортер


Коментарі (1)

Wasyl Ryba 2016.08.26, 11:24
вкурвило: "Навіть якщо більшості (котра, як відомо, завжди неправа) буде від цього некомфортно. Більшість якось перетопчеться.". більшість -се ми русини-укр. Се ми маєм сю аморфну масу містечкової еліти -факт. А от осколки "великих проектів" на наші території втюхуют нам своє. а воно якось не лізе, бо вівці чуют що се щось картаве, їм не природне. Осколки нервуютсі, підключают мєстних бариг, а воно все одно не йде "на ура", бо «від цього некомфортно» як каже сам автор. Але не будем за всю країну, а от тут. Фактом у нас з 1990р. діє НІ Т.Шевченка «В свої хаті –своя правда і сила і воля!», тобто побудова фундаменту УССД. Війна поширила її далі на схід і в глибину владного істеблішменту. На такому етапі всі більші проекти повинні відігравати лише допоміжну роль у сі роботі. Бо яка чогось будова, як основи ще нема. В світі се називают –національно-екзистенціальна ідеологія. ЇЇ прив'язав до нашого грунту найбільший наш сучасний національний ідеолог ц.н.В.Іванишин. і раз автор далі щось шукає то він сего факту не хоче видіти. А шукати треба, бо маєм крах нашої багатовекторности, гейропейської інтеграції, монетаризму і дуже вільного ринку, віри у нам добрі плани МВФ. Народови вже надоїли сі болотні вогні. Та й великий проект у нас є. зачатки їго викладав Корчинський, якого ви донині рекламуєте. Обривки їго плану і вже реалізації я викладаю у репліках, на Фіртці зокрема. Є «Білі орли Карпат», їх брошура «Опус деу» з 2006р. –автор її помер у 2010р.. Якщо не читали, то читайте і розбивайте їго критиков, Я не нарцис – пережию. Ви ж вже сами зафрендилисі на моїм ФБ. Коротко для публіки: вступ: нема вже Атлантичного проекту, є окремі європейський і англосаксонський проекти, є китайський, халіфатский проекти та декілька спроб, зокрема амеріка латина, під дахом поки що, БРІКС. Проект – під дахом англосаксонского проекту відновити євразійську імперію під назвою Русь з столом у Києві для стримуваня розширеня Китаю на Захід. Їх проект такий вже є, але з столом у Москві. Майдан похитнув їх віру в Москву, бо під неї навіть Бацька не хоче лігати. Війна на сході, не лиш за часткові для нас річи, як упад ЄС, НАТО, ООН, богатих арабів, а й питані де буде столиці Руси, та пов'єзані з сим форми об'єднані народів у війсково-політичний блок Русь. То що ви з Головенским мене пускаєте до коментів на Фіртці, колонка НН зліва тоже мені помагає у оглядах трендів. се вже рахую формов співпраці, а мож і далі йти. Щісті, здоров'є!
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1394
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2966
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1031
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1090
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1107 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3274 4

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

990

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

836

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

378

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1122
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

207
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2399
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1182
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

490
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15109
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7415
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

848
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

412
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

319
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

409
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

695
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1151