Прикарпатська «Небесна сотня»: Василь Шеремет

 

 

Шеремет Василь Олександрович (смт Ланчин, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 21.03.1949 — 04.03.2014) був другою дитиною серед шістьох сестер і ще двох братів, двічі одружувався, мав чотирьох синів, трьох внучок. Але склалося так, що мало хто з них сьогодні може розповісти про його сутність, думки, уподобання.

 

Життя пролетіло, як одна мить, — не встиг й обернутися.

 

Було різне: і радощі, і розчарування, і помилки. Батько Василя — Олександр Костянтинович — родом із Одещини із заможної родини, яку було «розкуркулено». Сам Олександр служив у Бухаресті (Румунія). З армії товарним поїздом повернувся в Україну і залишився жити на заході. Він дуже любив свою Батьківщину, мріяв про незалежну державу, ненавидів радянську владу. За це його, бувало, викликали на «профілактичні бесіди». Хоч він працював звичайним столяром, але людиною був освіченою, знав декілька іноземних мов. Свою любов до рідної країни передав у спадок і дітям.

 

Зокрема, старшому із синів — Василю, який захоплювався історичними книгами про Велику вітчизняну війну та Українську повстанську армію, знав багато дат і фактів. Василь Олександрович переповідав прочитані історії своїм рідним. З особливим хвилюванням описував підступний розстріл молоденьких повстанців на Святий вечір у селі Красна. Його бентежили поневіряння, гноблення, доля українського народу. Радісного і безтурботного дитинства у Василя не було. З ранніх літ йому доводилося доглядати молодших братів, сестер, потім — заробляти на шматок хліба, щоб допомогти великій родині, яка жила незаможно.

 

Вже у 15 років він поїхав на заробітки у Харківську область, у 16 — на Урал (Росія). Роботою не перебирав: сапав буряк, будував, сплавляв ліс. Через деякий час після повернення на Харківщину прийшла повістка в армію. Чужі люди злагодили у далеку дорогу до Москви, де прослужив три довгі роки. У рідний край повернувся, коли йому було 22. Високий, темноволосий, з карими очима юнак подобався дівчатам, тому парубкував недовго — через півроку взяв за дружину 18-річну Марію із сусіднього села.

 

Один за одним народилися на світ діти: Василь, Микола, Михайло. Старший — найбільш схожий на батька: і зовнішністю, і запальним, імпульсивним характером. Через деякий час у житті Василя Олександровича з’явилася інша жінка — Галина, яка стала другою дружиною і народила йому ще одного сина — Олександра.

 

З новою сім’єю оселився у містечку Березань, що під Києвом, де прожив останніх 40 років. Він був добродушним, наполегливим і працьовитим, неодноразово їздив на сезонні роботи, власними силами збудував на Київщині будинок, умів усе зробити, змайструвати своїми руками.

 

Мав веселу вдачу, любив розповідати гуморески, робити компліменти. У побуті намагався бути заощадливим, раціональним, але для інших не шкодував нічого, готовий був віддати останнє при потребі. Проте особисте життя не склалося.

 

Щоразу сімейне щастя затьмарювала звичка чоловіка до оковитої. Наприкінці з другою дружиною теж розійшлися. Незабаром вона померла. Стосунки з наймолодшим сином дедалі погіршувалися. Василя все більше «з’їдала» ностальгія за малою батьківщиною, туга за минулим. Щоразу у розмові з близькими він розпитував про усе, що стосувалося рідного Ланчина. Найбільше сумував щодо безповоротності прожитих літ і неможливості виправити помилки, усвідомлення яких приходить з роками.

 

Щоразу, як бував на Прикарпатті, відвідував старших синів і першу дружину. Ці приїзди були вкрай нечастими, але дуже приємними як для дітей, так і для батька. Пані Марія по своїй природній доброті давно все пробачила чоловіку. Більше заміж вона так і не вийшла, тому з радістю варила червоний борщ і ліпила вареники для пана Василя, коли той просив її про це. Декілька років тому він запропонував першій дружині знову зійтися, але надто багато води спливло... Єдине, що зоставалося з ним до останнього, — любов до країни.

 

Під час подій на Майдані, де він провів майже безперервно усі три місяці, іншого привітання, як «Слава Україні!», сусіди від нього і не чули.

 

 

 

 

 

 

 

Євгенія Бардяк, Вікна


01.07.2014 Євгенія Бардяк 1196 0
Коментарі (0)

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

7059
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1096
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

613
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5627
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1517
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1380

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

456

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1275

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1099

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1005
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

341
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

392
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1339
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

419
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

687
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5725
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

433
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

299
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

640 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1085
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

941