Прикарпатська мисткиня увійшла до книги про світову історію фотографії (ФОТО)

Прикарпатська мисткиня Параска Плитка-Горицвіт увійшла до збірника "Світова історія фотографок", виданого французьким видавництвом Editions Textuel.

Окрім неї, до переліку мисткинь, які зробити значний внесок у розвиток фотоіндустрії світу, увійшли українки Софія Яблонська-Уден, Ірина Пап і Рита Островська, пише Фіртка з посиланням на Суспільне.

Прикарпатська мисткиня увійшла до книги про світову історію фотографіїКнижка ілюстрована понад 450 зображеннями, які презентують розвиток медіа від зародження до початку XXI століття.

Статті про українок написали письменниця Оксана Забужко, засновниця Odesa Photo Days Festival Катерина Радченко, кураторка і арткритикиня Катерина Філюк, а також журналістка і президентка українсько-французької культурної асоціації Amuse A Muse Наталія Гузенко-Будье.

Прикарпатська мисткиня увійшла до книги про світову історію фотографії

Параска Плитка-Горицвіт більшу частину свого життя прожила у селі Киворівня Верховинського району, що на Прикарпатті. Фотомистецтвом займалася майже 30 років.

Прикарпатська мисткиня увійшла до книги про світову історію фотографіїКиївський режисер Максим Руденко, який створив про неї документальний фільм "Портрет на тлі гір" розповів:
"Це історія про знайдений фотоархів. Я випадково потрапив у Криворівню і в хату Параски Плитки-Горицвіт. Я навіть не знав, хто вона така. Я роздивився все, випадково побачив альбом з фотографіями. Їх було багато, і вони були дуже маленького розміру. Я зрозумів, якщо вона фотографувала у селі, друкувала такі маленькі фото, отже дуже економила. Я не знав, що вона була бідною. Вона фотографувала і друкувала маленьку частину з усього. Мені було цікаво подивитися, що там ще є, скільки плівок. Тому почав ще шукати".
Прикарпатська мисткиня увійшла до книги про світову історію фотографії
Він каже, що через декілька місяців з’явилася "добра купа цих плівок". Більшість із них була у жахливому стані. Через рік вдалося оцифрувати ці плівки. Архів був дуже великий - щоб передивитися його, треба було три дні. Виявилося, що Параска 30 років знімала в кількох точках села кожного року. 
Прикарпатська мисткиня увійшла до книги про світову історію фотографії
"Вона фіксувала хронологію місцевості та села. Параска була документалістом села. Але це щось ближче до художньої фотографії, бо у фотоархіві були дуже цікаві постановки", - розповідає Максим Руденко.
Прикарпатська мисткиня увійшла до книги про світову історію фотографії

Митець вважає її дуже модерною людиною:

"Це можна побачити по тому, як вона одягалася. У фотоархіві є десь 400 селфі. Вона сама себе фотографувала. Дуже цікаво те, що на багатьох фотографіях вона не у гуцульському одязі, а в урбаністичному. Вона іноді робила цікаві зачіски і нагадувала жінку із Австро-Угорщини, а не з Карпат. Вона бачила себе по-іншому, не звичайною жителькою села".


Читайте також:

Калуська художниця дає речам друге дихання (ФОТО)


15.11.2020 4671
Коментарі ()

07.10.2024
Тетяна Сорока

Про те, як змінилося життя після повномасштабного нападу окупантів у 2022 році, мету встановлення світового рекорду та ставлення до сучасних методів мобілізації, ветеран Степан Савчук поділився з журналісткою Фіртки.

703
04.10.2024
Микола Сторожовий

Підприємство продали з молотка за рекордні 2,6 мільярда гривень. Але в місті майже одразу ж почались розмови про помилку та зайву цифру у виграшній пропозиції, змову задля анулювання результатів торгів і розчищення землі в центрі Франківська під нову грандіозну забудову.

5191 5
28.09.2024
Вікторія Матіїв

Про свій досвід еміграції у Сполучені Штати Америки журналістці Фіртки розповіла прикарпатка — 23-річна Тіна Любчик.  

1685
19.09.2024
Вікторія Косович

Про те, як великі компанії й підприємства області розвивають свій бізнес, удосконалюють виробництво та експортують свій товар в Європу та інші країни в умовах повномасштабної війни, розповідає Фіртка.  

1702
10.09.2024
Вікторія Косович

Про те, чим живе притулок та як там рятують й піклуються про братів наших менших, журналістка Фіртки поспілкувалася з волонтеркою та працівницею прихистку "Рудий пес" Любов'ю Філь.

2846
01.09.2024
Діана Струк

Про те, як підготувалися до нового навчального року в Івано-Франківській громаді, журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради Вікторією Дротянко.

2488

Протягом місяця на різноманітних інтернет-ресурсах та соцмережах розкручується тема «гоніння на православних і заборона УПЦ». Почався цей галас відтоді як Верховна Рада ухвалила законопроєкт №8371 про регулювання діяльності релігійних організацій, що мають керівний центр у росії.

423

Усі ми хочемо бути здоровими та щасливими, але, на жаль, складовою людського життя є хвороби. Хвороби, які роблять людське життя складнішим і менш радісним, з'являються з різних причин.

1629

Роми таємничий народ, про який ми знаємо багато і водночас нічого. Здебільшого наші знання про ромів ґрунтуються на  стереотипах пов’язаних з ними: віщуни, гадання, конокради, прохачі, але все ж таки, що насправді ми про них знаємо?   

2361

Нова війна нагадує нам події минулих століть. Загарбники завжди руйнують і крадуть, Україна переживала це не один раз. Дві українські ікони за різних обставин покинули територію України, щоб прославитися у чужій. Ми повинні пам’ятати та цінувати те, що належало українському народові.  

3102
07.10.2024

Макаронні вироби бувають різних форм та розмірів, і кожен з них ідеально підходить для конкретних типів страв.  

186
01.10.2024

Ягідництво на Прикарпатті, завдяки сприятливим особливостям регіону, набирає дуже серйозних обертів.  

733
28.09.2024

Чи дозволені банани після видалення жовчного міхура? Дієтологи дають поради про особливості харчування після операції.

909
04.10.2024

Від початку повномасштабного вторгнення Росії 1 123 релігійні громади перейшли з Української православної церкви московського патріархату до Православної церкви України.  

489
30.09.2024

Згромадження Сестер Пресвятої родини виникло у 911 році, засновницею є сестра Теклі Юзефів.  

676
25.09.2024

Гошівський монастир — греко-католицький монастир Чину святого Василія Великого у селі Гошеві, що на Івано-Франківщині.  

16144
20.09.2024

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

3031
08.10.2024

У програмі концерту — добре знайомі та незабутні пісні Володимира Івасюка, Мирослава Скорика, Богдана Весоловського, Кузьми Скрябіна, Ігоря Білозіра, Володимира Якимця, Ярослава Нудика, повідомили організатори.   

312
30.09.2024

Оксана Савчук заявила, що йдеться про постанову Центральної виборчої комісії України від 20 вересня щодо впорядкування та зміни виборчих дільниць.  

1151
27.09.2024

Пропозиції Асоціації міст України до проєкту Держбюджету-2025 підтримав Комітет Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування 26 вересня 2024 року.  

1003 2
24.09.2024

Національна рада Швейцарії визнала Голодомор 1932–1933 років в Україні актом геноциду. Про це повідомила пресслужба Музею Голодомору, пише Фіртка. Відповідну декларацію було схвалено у вівторок, 24 вересня, 123 голосами «за».

802