Потреба в крові — державна таємниця: донорство на Прикарпатті під час війни

Кров, яку потребують наші захисники, рятує життя. Потреба в донорстві є завжди.

Про це розповіла лікарка-методистка Прикарпатського обласного центру служби Івано-Франківської обласної ради Любов Грицишин у програмі «Про головне в деталях», передає Фіртка.

"Кров — це тканина. Це є той самий трансплантат. Він має певні терміни зберігання. Тому потребує постійно поповнення.

Ми виконуємо не лише мобілізаційне завдання, коли даємо кров на схід для наших захисників, вона потрібна нам також у лікарнях", — пояснила Любов Грицишин.

Зі слів лікарки, донорство крові є налагодженим процесом.

"Ми дуже цінуємо час наших донорів. Ми їх запрошуємо до попереднього запису. Виїжджаємо у трудові колективи. Виїжджаємо у центр міста на нашому мобільному пункті збору крові.

Ми звʼязуємося з колективами, готуємо списки. Щоб час донорів був збережений і вони йшли із задоволенням до нас. Потреба крові завжди була і буде. Бо це такий лік, який ще ніхто штучно не винайшов", — прокоментувала Любов Грицишин.

Як зазначає громадська діячка, координатора платформи «Donor.ua» в Івано-Франківській області Людмила Лінник, від початку повномасштабного вторгнення в різних регіонах України потреба в донорстві крові зросла на 40-60 %.

"Неможливо запастися кровʼю наперед — вона має короткий термін призначення. Центри крові планують свої запаси, скільки можуть заготувати та видати. В тому числі враховуючи мобілізаційне завдання.

Більшість центрів крові по Україні його виконують. Звичайно, це державна таємниця з метою безпеки.

Але це додаткове навантаження, яке лягло на центр крові, особливо в тилових регіонах. Тому, що у прифронтовій зоні зараз немає можливості заготовляти кров безпечно, багато центрів крові закрилося, багато центрів крові втрачено.

Про деякі центри немає інформації взагалі", — розповіла Людмила Лінник.

Найбільший виклик — це передача крові на передову. Здійснюється доставлення 4-5 раз на місяць.

Зі слів фахівчині, зараз можна використовувати кров на етапі евакуації, тобто бойовим медикам зараз офіційно, юридично дозволено робити переливання крові. Ці люди проходять спеціальне навчання.

«Більше потрібно резус мінус. У 40% населення — перша плюс, перша мінус є у 30%.

Якщо друга плюс є у 36-38% населення, то другої мінус є тільки 20%. А третя, четверта групи — це взагалі одиниці, 3-6%.

Тому заготовити ту потребу крові, яку нам дають, інколи є не просто. У таких випадках даємо оголошення», — пояснила Любов Грицишин.

Є розпорядження голови Івано-Франківської ОВА Світлани Онищук від липня минулого року, яка зобовʼязала всіх керівників влади, керівників територіальних громад долучитися до цього, стати координаторами.

"Наші бригади виїжджають у заклади, установи при умові що є 40-60 донорів. Відстані є різними: і зовсім близько, і далеко — це, наприклад, Верховинський, Снятинський райони, Буковель, Яремче.

Тому ми їдемо, знаючи, що донори будуть. Просимо долучати донорів саме тієї групи, з таким резусом, на які маємо запити. З цим завданням справляємося. Нас відзначають, зауважують, що наша область безвідмовна", — коментує Любов Грицишин.


Відповідно до українського законодавства, донор може здати кров у будь-якому центрі крові незалежно від місця проживання чи реєстрації. Єдине: для того, щоб стати донором крові треба пройти відповідне медичне обстеження та переконатись, що у вас немає протипоказань.

Донорами крові можуть бути здорові люди віком від 18 років до 60 років, вага яких більше ніж 50 кг. Такі вимоги зумовлені тим, що забір крові має бути безпечним для здоров’я донора.

Серед обов’язкових вимог – відсутність інфекційних, паразитарних, психічних та соматичних захворювань. Окрім того, на донацію — процедуру здачі крові – обов'язково потрібно взяти з собою документ, що посвідчує особу: паспорт громадянина України та ідентифікаційний код.

За рекомендаціями МОЗ, чоловіки можуть здавати цільну кров не більше п'яти разів на рік, жінки – не більше чотирьох разів на рік. Окрім цього, жінки через фізіологічні особливості певний період пропускають донації.

Станом на сьогодні чіткого регламенту досі немає, тому все залежить від самопочуття та стану здоров’я донора на момент здачі крові. 

Потреба у здачі компонентів крові є постійною. Передбачити, які групи крові, які її компоненти та в якій кількості будуть необхідні неможливо. Кожного дня трапляються різні ситуації, тому поповнювати запаси потрібно щоденно.

Приємним бонусом для донорів є те, що вони отримують безкоштовно не тільки попереднє обстеження до донації, а й обстеження на такі інфекції, як гепатит С, ВІЛ/СНІД, сифіліс. Окрім цього, донори, які не знають свою групу крові та резус-фактор, можуть дізнатись їх безпосередньо до процедури здачі крові.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Прикарпатців закликають стати донорами крові для порятунку військових та цивільних: куди звертатися


Коментарі ()

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1235
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1010
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2016
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3490
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1298
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1285

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1577

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

449

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1097

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1260
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24217
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

470
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2629
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

542
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1460
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

644
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15333
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

449
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

464
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1291 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

586
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

494