Порядок за рахунок непорядку. Чи доцільно центр Івано-Франківська робити пішохідним?

 

Чи варто робити пішохідною центральну частину Івано-Франківська. Чиновники, відповідають ствердно – не те, що варто, а треба. Вже навіть відповідний пілотний проект розроблено.

 

Нещодавно його суть озвучив директор ДП «Технічний центр «Сервіс-авто» Андрій Строїч. Згідно його слів, планується перекриття для руху автівок площі Ринок в районі вулиці Міцкевича й перехрестя вулиць Дністровська-Галицька. Якщо ж хтось таки забажає в’їхати або ж припаркувати авто на цій території, то йому доведеться заплатити спеціальний грошовий збір, який наповнюватиме міський бюджет.

 

«Порядок у місті, особливо в центральній частині, потрібно наводити. Я думаю, що люди будуть задоволені, якщо у будні дні чи в свята вони зможуть спокійно відпочивати у центрі міста і ніякі машини там не будуть їздити. Центр міста, починаючи з Площі ринок, ми будемо перекривати, а хто захоче їхати в самий центр, то хай платить відповідні гроші», - наголошує міський голова Віктор Анушкевичус.

 

Таку думку підпримують й інші високопосадовці.

 

Все це робиться, кажуть чиновники, з метою забезпечення комфорту й безпеки пересування людей історико-архітектурною частиною обласного центру й обмеження викидів відпрацьованих газів у повітря. Мовляв, у всіх розвинених країнах саме так і є. І дійсно, Європа вже давно перекрила рух для автомобілів у центрі великих міст. Першопричина та ж, що й у нас – вузенькі вулиці, збудовані багато століть тому, просто не в силі витримати навантаження постійно зростаючих автопотоків.

 

В’їзд для приватного транспорт у європейських країнах або цілковито заборонений, або існують такі високі тарифи, що це стає дорого для будь-кого. І це дає дуже позитивний результат, він робить комфортнішим перебування людини в центрі міста. При цьому є можливість для в’їзду громадського транспорту. Це можна побачити в Лондоні, приміром, де в’їзд у центральну частину міста з 2003 року є платним, при цьому надано пільги інвалідам і таксі, а вільно пересуваються тільки червоні автобуси.

 

В Україні подібна практика існує вже у Львові. Правда, перекривають центральну частину міста – проспект Свободи, тільки на вихідні дні.

 

Втім, ми вирішили не очікувати реалізації пілотного проекту і запитати думки з цього приводу у потенційних пішоходів і автомобілістів, які щоденно рухаються по цьому маршруту.
Принагідно зазначимо, що думки були неоднозначними. Цікаво, що опитані намагалися асоціювати себе як з пішоходами, так і з автомобілістами.

 

Володимир, автомобіліст зі стажем, висловився проти такої ініціативи чиновників. «Я проти такої ідеї. З двох причин. Як пішохід, я розумію тих людей, яким потрібно дістатися в центр міста з певних причин – наприклад бабцям до церкви. Тому, я не можу ставити своє бажання вільно погуляти центром міста вище комфорту інших людей. Якщо мені захочеться погуляти, я можу зробити це або ж на «стометрівці, або ж у парку. І, по друге, допоки в Івано-Франківську не буде нової схеми руху, транспортних розв’язок й достатньої кількості парковок про закриття центру мова навіть не може йти», - переконаний франківець.

 

Дещо іншої думки Тарас. Хоч автомобіль і має, проте, вважає, що такі дії влади дадуть можливість наблизити Івано-Франківськ до європейських стандартів. «Місцеві водії не виховані, паркують автомобілі де попало, і для пересування пішоходів залишається мало місця. Площа Ринок – це серце Івано-Франківська, а тому в’їзд автомобілів потрібно однозначно обмежувати» - каже Тарас. Хоча, додає, що у такому випадку потрібно вдало продумати схему руху, адже перекриття центральної частини міста призведе до перевантаження авто потоками інших вулиць й збільшить терміни добирання людей до необхідних їм місць.

 

Корінні мешканки Івано-Франківська Ольга і Світлана теж не можуть однозначно відповісти на питання. Якщо центральну частину таки перекриють, то Ользі доведеться залишати своє авто далеко від робочого місця. А Світлані, яка працює менеджером з реалізації товарів  доведеться задуматися над тим, як дістатися до крамниць, з якими вона співпрацює. А це, за їхніми словами, лишня трата часу.

 

Стосовно плати за в’їзд на перекриту територію, Ольга каже, що ціна повинна бути символічною, бо високі збори просто не зможе сплачувати. «Можливо, доцільно було б у центральній частині зробити спеціальний маршрут громадського транспорту, як це є у Європі і тоді мешканцям простіше було б звикнути до нововведень» - резюмували співрозмовниці.

 

Однозначними мешканці були тільки в тому, що існуюча схема транспортного руху в місті інколи нагадує суцільний хаос, а тому потребує як найшвидшого оновлення.

 

І починати, напевно, слід не  з центру, а з тих проблемних відрізків автодоріг міста, які в години пік перетворюються на справжню лінію перешкод для місцевих водіїв.

 

Добре було б, переймаючи європейський досвід, не забувати ще й про екологічний транспорт – велосипеди, місця для паркування яких поки що в Івано-Франківську, відверто простоюють. Адже їздити на велосипеді – справа непрестижна.
А стосовно перекриття Площі Ринок – поживемо побачимо. Громадськість же, традиційно, запитають опісля.

 

Марія Стефанишин


Коментарі (4)

громадськість 2012.01.12, 13:00
А нема чого питати громадськість, бо та громадскість захаращила весь центр своїми престижними та не дуже авто, так само смішно читати про бабцю яку до церкви возять на авто. Громадськість показала себе на світкуванні Нового Року біля ялинки на Вічевому майдані, у таких хіба можна щось питати чи радитись з ними. Тому Марії Стефанишин не про це треба писати, а про культуру тіїє громадскості, яку вона так пафосно включила у свій останній "гострий" спітч.
Колишній студент 2012.01.12, 13:05
Здається, я не помилюся, якщо передбачу, що основні гроші будуть збирати із весільних кортежів біля РАГСу. Інше питання - куди йтимуть отримані гроші? Було б справедливо напрвляти їх на відновлення фасадів історичних будівель тощо.
небайдужа громадськість 2012.01.12, 16:20
Дозволю собі непогодитися з останнім коментарем. Не потрібно усіх мешканців прирівнювати. Є й небайдужі, хоча їх і меншість. Для людей потрібно робити з людьми, а не без них.
до нейбайдужої 2012.01.13, 09:40
таких 1 відсоток нажаль, і вони нічого не вирішують
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

742
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

569
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1648
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2940
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2430
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2415

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

451

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

579

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1434

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1508
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

537
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

399
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

774
30.04.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

161
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

272
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26894
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

735
26.04.2024

Культура визначає все. Освіти може і не бути. Школи російської не було ніде. Втім, ми підспівували російські пісні, дивилися російські серіали й тому подібне, пояснює директорка.

294
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

297
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

620
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

959 1
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

820