Полігон токсичних відходів у Калуші засадять кущами і чагарниками

 

На початку жовтня було відновлено роботи з видалення та вивезення гексахлорбензолу на полігоні токсичних відходів.

 

На ці роботи держава виділила 120 млн. грн., їх тут проводила фірма, яка працювала на калуському полігоні токсичних відходів і у минулому році — ТзОВ «С.І. Груп Консорт ЛТД».

 

Замовником робіт виступило управління регіонального розвитку і будівництва обласної держадміністрації. За словами заступника начальника управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Калуської міської ради Івана Дембича, 25 жовтня на утилізацію з Калуша вивезли останню партію гексахлорбензолу (через Миколаївський порт у Великобританію).

 

Загалом у жовтні цього року з полігону вилучили понад 3,4 тис. тонни суміші гексахлорбензолу і грунту та відправили 57 вагонів з отрутою. За період з 2010 року, коли з Калуша почали вивозити гексахлорбензол, — вже 21,5 тис. тонни. На даний час роботи на полігоні не ведуться.

 

Як зазначив Іван Дембич, минулого року було проведено обстеження полігону на предмет уточнення об’ємів гексахлорбензолу. З врахуванням того, що вже вивезли у цьому році, залишається ще близько 10 тис. тонн токсичних відходів. Загалом на вивезення і утилізацію гексахлорбензолу держбюджет вже виділив близько 750 млн. грн., для повного очищення полігону від токсичних відходів треба ще щонайменше 300 млн. грн.

 

Іван Дембич сподівається, що наступного року фінансування буде виділено і роботи на полігоні продовжаться. Дані, зазначає Іван Дембич, щоразу змінюються, інформація уточнюється. Так, підрядник залучив науковців ДУ «Інститут геохімії навколишнього середовища НАН України».

 

На полігоні просвердлили вісім свердловин, фахівці регулярно відбирають і досліджують проби грунту та проводять спостереження за полігоном. Уточнюється й інформація про місця захоронення гексахлорбензолу. Так, зазначив Іван Дембич, вже у жовтні в ході робіт виявили два місця захоронення гексахлорбензолу, які не були позначені на карті і про які досі не було відомо. Більша частина полігону від відходів вже звільнена. Тут днями побували керівник та спеціалісти з НДІ гірського лісівництва. Ця установа отримала доручення розробити проект заліснення території полігону. За словами Івана Дембича, фахівці відібрали проби води і грунту з тим, щоб визначити, які рослини тут доцільно висадити.

 

Вірогідно, це будуть кущі і чагарники, оскільки через полігон проходить лінія електропередач і високі дерева не підходять. Вже підготовлено 500 одиниць розсади і, якщо дозволить погода, то на звільненій від відходів території біологічну рекультивацію проведуть ще до кінця цього року. Незважаючи на те, що більша частина токсичних відходів з Калуша вже вивезена, досі точиться дискусія: чи варто було чіпати полігон та витрачати мільярд гривень на вивезення токсичних відходів з Калуша, чи треба було обрати інший шлях і вкласти 30 млн. грн. в ізоляцію полігону (а з огляду на те, скільки коштів ще треба буде освоїти для повного вивезення і утилізації гексахлорбензолу, ця ідея є актуальною і зараз), пишуть Дзвони Підгір'я.

 

Іван Дембич у своєму коментарі зазначив: у 2010 році, коли у Калуш приїжджала місія ООН, на полігоні, який на той час був закритим, не можна було дихати, тут відчувався запах отрути. Гексахлорбензол тоді виявили у пробах за межами полігону. Тобто він був негерметичним і треба було вживати якісь кардинальні кроки для усунення загрози для людей. І якщо на державному рівні, вважає Іван Дембич, прийняли рішення про вивезення отрути, то для Калуша це кращий варіант.

 

«Нехай ми мали б спокій на 20 чи 50 років, а далі що? — зазначив він. — Крім того, полігон з такою кількістю токсичних відходів, а це 50% відходів І класу небезпеки, які є в країні, треба було б брати на баланс, огородити, забезпечити освітлення, охорону, проводити постійний моніторинг тощо і при тому знати, що рано чи пізно все одно до цього питання треба буде повертатися».

 

Щодо якості робіт, то, за словами Івана Дембича, він практично щодня буває на полігоні, мав можливість спостерігати за процесом його вивезення і зазначив: до якості робіт не має жодних претензій. Фірма, яка проводила роботи, має ліцензію,а люди, які тут працювали, — відповідну підготовку та засоби захисту.

 

Як повідомив у прямому ефірі на Калуському міському телебаченні міський голова Ігор Насалик, на початку жовтня відновилися роботи з видалення та утилізації гексахлорбензолу на полігоні твердих хімічних відходів ТзОВ «Оріана-Галев».


14.11.2012 2388 0
Коментарі (0)

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2615
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1639 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3716
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5515
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1727
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2142

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

232

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

242

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

427

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

923
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

485
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

526
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

804
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

1990
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

579
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

911
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4954
17.04.2025

Автором видання став історик, краєзнавець, начальник відділу звернень громадян, діловодного забезпечення та контролю ДАІФО Андрій Сміжак.   

949
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

376 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

634
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

438
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

764