Підготувати Галичину

 

Мабуть, всім нам уже набридли заяви, котрі час від часу долинають з-за Збруча, що «вони нас годують». Інколи ми втягуємося у ці беззмістовні дискусії, хоч довести нічого одні одним не можемо, поки харчуємося з одного казана. Тільки окремі незалежні бюджети покажуть, хто кого годував і чи було таке взагалі. І – чи Галичина насправді спроможна сама себе «прогодувати»? Раніше чи пізніше на ці питання доведеться давати відповідь – і не тільки на словах.

Ті, хто так не люблять розмов про «автономність» Галичини, мали б принаймні, визнати, що галичани і так реалізують свою окремішність у цілій низці сфер. Наприклад, багато галичан, живучи у Києві чи інших містах, лікуватися приїздять до лікарів у Галичину. І справа не лише у кваліфікації чи вартості послуг – а й у довірі до своїх (контакти з лікарями більшість галичан отримує через родину чи добрих знайомих), у особливій місцевій культурі обслуговування тощо. Все це має неабияке значення у таких субтельних справах, як стан здоров’я.

Особлива ситуація у нас і у справі навчання дітей. До речі, а хіба не було кроком на шляху до автономного існування у сфері освіти – скасування вивчення російської мови в українських школах Галичини? А невизнання президентства Віктора Януковича у 2004 році органами місцевого самоврядування західноукраїнських областей? За тих обставин прояви автономізму окремо взятих областей не сприймались галичанами як щось негативне. Тобто, автономний статус в принципі можливий, якщо складаються відповідні обставини?

А чим зараз обставини кращі, ніж восени 2004-го? Новітнє закріпачення галичан (разом з іншими народами України), зосередження всіх ресурсів в руках кількох панівних кланів, перспектива потрапляння в черговий «союз» з Росією – мало?

Щоб не дивитися на теми автономії Галичини чи федералізації України як на вовка, якого не треба викликати з лісу, нема чого поводитися, як Червона шапочка, якій конче треба до лісу. Зміна адміністративно-територіального формату держави – це тільки справа часу. І можна припустити, що часу цього не так вже й багато.

Звідси й питання: якщо Галичина отримає значно більше повноважень у сфері самоврядування, чи є в нас достатня кількість фахівців для їх ефективної реалізації? Чи готові вони запропонувати схеми і механізми самодостатнього існування галицького шкільництва, системи охорони здоров’я, соціального забезпечення, функціонування регіональних правоохоронних структур, збереження пам’яток культури і т.д.? Адже від цього залежатиме, чи даватиме собі раду Галичина в нових самоврядних умовах – чи то зі статусом «автономії», чи одного з «суб’єктів федерації».

Чи існують у нас згуртовані середовища медиків, освітян, юристів, управлінців тощо, які готові б витворити реальні концепції самодостатнього функціонування Галичини? Якщо є – відгукніться. В рамках проекту Рух відродження Галичини ми проведемо низку «круглих столів» для експертів, яких хвилюють викладені вище проблеми і питання. Не залежно, яким буде найближче майбутнє України в цілому і Галичини зокрема, прогнозування перспективи ще нікому не завадило. Як казав великий іспанець Хосе Ортега-і-Гасет: «Нації утворюються і живуть, доки мають програму на завтра».   

Пам’ятаймо, що народи, які не прогнозують свого майбутнього, приречені оплакувати власне минуле!

 


08.02.2013 Володими Павлів 2042 1
30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1353
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

575
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

920
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1986
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3497
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2394 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

745

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

647

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

626

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

646
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10284
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1128
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5196
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

933
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2740
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1133
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

330
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

651
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

564
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

613
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

968 2